Google

Saklama kabından kuluçka makinası yapımına başlıyorum.

Başlatan İLYAS ŞEN, 27 Şubat 2012, 09:45:02

« önceki - sonraki »

Elimdeki malzemeler

1- 26 Lt Saklama kabı
2- Eforstar pıd kontrollu Termostat
3- Strafor izolasyon için
4- Yumurta koymak için sineklik teli
5- Turbo fırın fanı
6- Isıtma için 17 metre kablo rezistans
7- Rezistansı yapıştırmak için gerekli slikon

Yeterince kablo ve klemens.

En kısa zamanda fotoğraflayarak makinemi yapmaya başlayacağım.

Mesajı Paylaş

[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com
  • Gösterim 15,505 
  • El Yapımı Kuluçka Makineleri
  • 14 Yanıtlar

Kafama takılan bir kaç soru var sizlere danışmak istiyorum.
Nem için suyu saklama kabının zeminine koyacağım çevirmeyi sabah akşam saklama kabını sağa sola yatırarak yapmayı planlıyorum. Nemi daha da arttırmak için saklama kabının zeminine sert plastik malzeme ile bölmeler yapmayı planlıyorum. Böylece nemi yükseltmek istediğim nispette bölmelere su koymayı planlıyorum. Birde ısıtma tertibatının tamamen kapakta olması mı daha iyi olur yoksa kabloları makine içine kople yan duvarlarına yapıştırarak mı yapmalıyım. Böylece ısının dağılımı daha eşit olur gibi geliyor bana.

Mesajı Paylaş

Benim makinamda da nemlendirme kabı dört gözden oluşuyor. Tek göz %50-60,iki göz %60-65,üç göz %65-70,dört göz %70 ve üzeri nem sağlıyor. Bu değerler benim kullanım sonucu çıkardığım değerlerdir. Havadaki nem ve makina içindeki yumurta miktarı bu değerleri değiştirebiliyor. Mesajı Paylaş
Deve yavaş gider, ama hep gider!

Salih bey resimleri eklemeniz mümkünmüdür acaba fikir vermesi açısından.

Mesajı Paylaş

İlyas bey, makina şuan için yüklü olduğundan resim çekme imkanım yok. Ama size şöyle tarif edeyim.Hanımların mutfakta çekmece gözüne koydukları plastik çatal-kaşık-bıçaklıklar var. Bölüntüler bir birine bağlı olmayacak. Her hazneye istediğiniz kadar su koyabilirsiniz.
Makinamın linki aşağıdadır.Size fikir verecektir.
http://www.kulucka.com/tr/pd30c.html Mesajı Paylaş
Deve yavaş gider, ama hep gider!

Anladım. Teşekkür ederim.

Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Nem için suyu saklama kabının zeminine koyacağım çevirmeyi sabah akşam saklama kabını sağa sola yatırarak yapmayı planlıyorum. Nemi daha da arttırmak için saklama kabının zeminine sert plastik malzeme ile bölmeler yapmayı planlıyorum. Böylece nemi yükseltmek istediğim nispette bölmelere su koymayı planlıyorum. Birde ısıtma tertibatının tamamen kapakta olması mı daha iyi olur yoksa kabloları makine içine kople yan duvarlarına yapıştırarak mı yapmalıyım. Böylece ısının dağılımı daha eşit olur gibi geliyor bana.
İlyas Bey Ben çevirme olayında sitedek bazı kardeşlerimin tecrübe ve deneyimlerine ragmen aksi düşünüyorum ..Sabah Akşam veya günde 3 veya 5 defa yapan arkadaşlarımız ve randıman alanlarda var bunuda okuyorum.............Ama benim kendi yaşadıklarım saatlerce makinanın başında nöbetler tutarak yaptıgım gözlemler çevirmenin dogrusunun Saat başı olması yönünde ....Buna ilave olarak şununda gözden kaçtıgına inanıyorum HER yumurtayı kırıp çıkanın başarılı bir cıkım olarak algılanmasıda yanlış...civcivin çıkarken sarfettegi anormal enerji gelişiminide etkilemektedir Mesajı Paylaş

İlyas Bey Ben çevirme olayında sitedek bazı kardeşlerimin tecrübe ve deneyimlerine ragmen aksi düşünüyorum ..Sabah Akşam veya günde 3 veya 5 defa yapan arkadaşlarımız ve randıman alanlarda var bunuda okuyorum.............Ama benim kendi yaşadıklarım saatlerce makinanın başında nöbetler tutarak yaptıgım gözlemler çevirmenin dogrusunun Saat başı olması yönünde ....Buna ilave olarak şununda gözden kaçtıgına inanıyorum HER yumurtayı kırıp çıkanın başarılı bir cıkım olarak algılanmasıda yanlış...civcivin çıkarken sarfettegi anormal enerji gelişiminide etkilemektedir

Sizin haklılığınızın ben de farkındayım Atilla bey. Lakin ben geçtiğimiz yıl bir şeyi çok iyi anladım ki ben bu işi ticari olarak yapmıyorum. Yapamam da zaten imkanlarım buna müsait değil. Elbette elimden gelenin en iyisini yapıp mümkün olan en fazla sayıda sağlıklı civcive ulaşmak için çabalayacağım. Ama her şeye rağmen ben bir hobiciyim ve bu iş için ayırabileceğim bütçe sınırlı. Bunu anladığım günden itibaren mecburi masraflar dışında masraf etmemeye azami gayret sarfediyorum. Çünkü aksi durumlarda aile bütçem olumsuz etkileniyor. Bir noktadan sonra da kırılma noktasına yaklaşıyor. Bunu kaldıramayacağımı bildiğim için minimum masraf sloganı ile yoluma devam ediyorum.

Mesajı Paylaş

Slm ilyas abi ben cikim makinesi yaptim linki paylastim kulucka makinesi bolumunde ben 20 litrelik saklama kabi kullandim sen 30 kullan ayni yaptigim sekil yapacaksin sende su kabi ise soyle alt tabana boydan boya iki parmak yuksekliginde preslenmis sert straforu kes dibi basi ve alti silikonlu olmak sartu ile esit araliklarla 4 tane makinenin tabanina yapistir ince goz aralikli plastik altligi yapistirdigin straforun ustune koy. Bana sorarsan bunlarla hic ugrasmam koseye sukabi koyarim yeterde artarbile fazla fazla yeter kabin agzini daralt nem az ac cok olsun cevirme sisteminide resimle gosterecem sana yumurta sekli tavuk altinda oldugu gibi olacak ama dik degil kapagi acmadan cevirme islemini yapacaksin ok dedigim gibi yap cikiim almassan birakacam bu isi okadar iddialiyim ok. Mesajı Paylaş

İlyas Bey Turbo Fırın Fanını Kaça Aldınız Acaba. Mesajı Paylaş

İlyas Bey Ben çevirme olayında sitedek bazı kardeşlerimin tecrübe ve deneyimlerine ragmen aksi düşünüyorum ..Sabah Akşam veya günde 3 veya 5 defa yapan arkadaşlarımız ve randıman alanlarda var bunuda okuyorum.............Ama benim kendi yaşadıklarım saatlerce makinanın başında nöbetler tutarak yaptıgım gözlemler çevirmenin dogrusunun Saat başı olması yönünde ....Buna ilave olarak şununda gözden kaçtıgına inanıyorum HER yumurtayı kırıp çıkanın başarılı bir cıkım olarak algılanmasıda yanlış...civcivin çıkarken sarfettegi anormal enerji gelişiminide etkilemektedir

atila abi  bensana çok tezat yaşanmış  bir  veri  vereyim  kuluçkada  tek tip   veye  çok tip   yok   epeyyy  değişik  tiplerde sonuca gidiliyor

şimdi  çevirme dedin  40 yumurta   ilk  7  gün   0 çevirme   sonra 18. güne  kadar 8. günden itibaren sabah 1 akşam  1   elle  kendi yaptığım  benim model plastik saklama  kabında aşağı yukarı 33 net  sayı çıkım aldım  geri kalanları hatırlamıyorum  boş mu idi   çıkmadımı  bilemeyecğim fakat ben her yöntemi  denedim sağda solda duyacağıma   imkan varsa yaşamak en doğrusu Mesajı Paylaş

İlyas Bey Turbo Fırın Fanını Kaça Aldınız Acaba.

Ben 2010 yılında almıştım 20-25 tl falan dı sanırım.

Mesajı Paylaş

Slm ilyas abi ben cikim makinesi yaptim linki paylastim kulucka makinesi bolumunde ben 20 litrelik saklama kabi kullandim sen 30 kullan ayni yaptigim sekil yapacaksin sende su kabi ise soyle alt tabana boydan boya iki parmak yuksekliginde preslenmis sert straforu kes dibi basi ve alti silikonlu olmak sartu ile esit araliklarla 4 tane makinenin tabanina yapistir ince goz aralikli plastik altligi yapistirdigin straforun ustune koy. Bana sorarsan bunlarla hic ugrasmam koseye sukabi koyarim yeterde artarbile fazla fazla yeter kabin agzini daralt nem az ac cok olsun cevirme sisteminide resimle gosterecem sana yumurta sekli tavuk altinda oldugu gibi olacak ama dik degil kapagi acmadan cevirme islemini yapacaksin ok dedigim gibi yap cikiim almassan birakacam bu isi okadar iddialiyim ok.

Şakir bey ben resimleri göremedim nereye yüklemiştiniz acaba ?

Mesajı Paylaş

atila abi  bensana çok tezat yaşanmış  bir  veri  vereyim  kuluçkada  tek tip   veye  çok tip   yok   epeyyy  değişik  tiplerde sonuca gidiliyor

şimdi  çevirme dedin  40 yumurta   ilk  7  gün   0 çevirme   sonra 18. güne  kadar 8. günden itibaren sabah 1 akşam  1   elle  kendi yaptığım  benim model plastik saklama  kabında aşağı yukarı 33 net  sayı çıkım aldım  geri kalanları hatırlamıyorum  boş mu idi   çıkmadımı  bilemeyecğim fakat ben her yöntemi  denedim sağda solda duyacağıma   imkan varsa yaşamak en doğrusu
Ahmet bey bu söylediklerinize hiç itirazım yok bu işin tam mantıgı bizim hobi makinaları ile profesyonelleri bile şaşkına çeviriyor o yüzden en önemlisi verim almak birkere çevrilme ile randıman alınıyorsa söylencek söz yok dedigim gibi biz profesyonel kuluçka makinalarının dışında bir sistem yaratıyoruz burdada çıkım durumları bir il ile diger il arasında farklı olacaktır Mesajı Paylaş

atila  abi  inan  kuluçka  konusu   göreceli  bir kavram  ısıt çevir nem  bu üçü dışında  her laf      kişiye göre   mesela  brisea makinası  gelişimde  40  küsür  nem  yapar ama biz  el yapımcılar  55-60  diye yırtınırız ve  bunu kimse  dile  getirmez  birnsea  da   verimi  ve ismi tartışılmaz  bir   marka Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.