Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

hileli kuluçka...

Başlatan arbay, 30 Mart 2012, 20:04:16

« önceki - sonraki »
Hayirli akşamlar arkadaşlar... Bir sorum var... Alçidan yapilmiş sahte yumurtalardan yaparsam her folluğa beşer  tane koyarsam tavuklar bu kadar birikmiş  yumurtayi görûp kuluçkaya yatar mi? Yatarlarsa hangi cinsler yatar? Mesajı Paylaş

• Gösterim 22,529 
  • Doğal Kuluçka
  • 19 Yanıtlar

Hiç Sanmıyorum Tavuk Gurk Olduğunda  1 Yumurtada Olsa Yatar Bunun Yumurta Sayısı İle Alakası Olduğunu Düşünmüyorum. Mesajı Paylaş

Bazi cinsler için olabilirmiş.. Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Bu yazımda saydığım en iyi gurk tavukları Türkiye'de de bulunabilen cinslerdir. Diğerlerini hesaba katmadım. Eğer sizin bildiğiniz farklı cinsler varsa aşağıya yazabilirsiniz.
Sık gurk olma açısından en başta sayabileceklerimiz, çoğunuzun bildiği gibi Hint Asil, Cochin ve Silkie (Habeş)tir. Diğerleri, bizim yerli "Köy Tavuğu"muz ve İngilizlerin Orpington tavuğudur (özellikle buff denen sarımsı devetüyü renginde olanı). Cüce cinslerden süs tavukları da sık gurk olmalarıyla bilinir
Mesajı Paylaş

Teş. Ederim bunu ônceden okumuştum ama soruma cevap olamadi.. Mesajı Paylaş

Tavuk gurk olmuşsa yumurtasız da yatıyor. Ama bana göre follukta yumurta olması tavuğu gurk yapmaz yada teşvik etmez en azından. Tabi üstadlar daha iyi ve doğruyu bilirler. Mesajı Paylaş

KENDİ TAVUKLARIMDA YAŞADIĞIM OLAY:
sussex beslediğim zamanlarda düzenli olarak yumurtalarını folluklardan topluyordum.sussex tavuk sık yumurta yaptığı için gurk olma sayısı çok azdı.sonraları yumurtaları 3-4 gün aralıklarla toplamaya başladım. follukta yumurtaların alınmadığını gördükleri zaman 3 tavuğumun gurk olduğunu gördüm.araştırma yaptığımda yumurtaların folluklarda birikmesi tavuklarımda üreme güdüsünün öne geçmesine sebep olduğunu farkettim.dolayısı ile folluklarda yumurta bulunması
tavukların gurk olmasına yardımcı olur. Mesajı Paylaş

Tavuk yumurtaların follukta yavaş yavaş biriktiğini görünce annelik iç güdüsü ve hormonların devreye girmesiyle gurk olabilir.Ama yumurtaları birden değilde hergün bir tane ekleyerek koysanız daha iyi olur kanaatindeyim Mesajı Paylaş
77 Yalova

planimda her gûn birer adet koyma fikri var sahte yumurtalardan... Olmaz diyen arkadaşlarim bence yaniliyorsunuz çunkú kuluçkaya yatmalari nerdeyse imkansiz gibi górunen legorn cinsi tavuklar bile bu sayade gurk olabiliyormuş geçen sene bir komuşumuz iskartaya ayrilmiş birkaç tavuk almişti tavuklar toparlandilar ve yumurtlamaya başladilar sonra komuşumuz istanbula bir haftaliğina tatile gitti geri dônduğunde bir legorn u birikmiş yumurtalar ustune gurka yatiğini górmuş 9 yumurtadan(2 si koy kalanlari legorn) sadece iki tenesi civciv olarak çikti legornlar için bunu deneyebilirsiniz  ayrica legorn yumurtalarindan civciv çikmamişti cilk olmuşlardi legornlar birkaç gun ust uste kendi foluklarinda fazla yumurta gorse dayanamayip gurk olabiliyorlarmiş... Mesajı Paylaş

bu yöntemi bende deniyorum ,1 aydır follukta sürekli fazla yumurta bırakıyorum .hiç gurka yatmayan tavuk şu anda yumurtaların üzerinde yatıyor Mesajı Paylaş
beslediğim türler: denizli,köy tavuğu,

Mustafa abu cinsi ne peki tavuğun... Mesajı Paylaş

Tavuğu bu şekide kandıramazsınız belki deneyen olmuştur oda tutmuştur. Tavuğun gurka yatması hastalıktır bildiğim kadarıyla vucut ısısı artar ve bunu yumurtaya verir.Tavuğu zorla hasta edemezsiniz diye düşünü
yorum ama bazı bölgelerde gurk için tavuklara alkol verildiğini biliyorum.Siz en iyisi küçük ırklar alın cinsi farketmez yada 1-2 tane hint tavuğu yetiştirin doğal kuluçka makinesi Mesajı Paylaş

sanırım hint kırması ,
zaten tuhaf olan yatan tavuk gurk demeden yatıyor ondan hariç 2 tavuğumda aynı gün gurk oldu Mesajı Paylaş
beslediğim türler: denizli,köy tavuğu,

Nafiz hocam tavuğu hasta etmeyin demişsiniz... Ben bu konuyla ilgili bir çok şey duyudum ve hepsi olumlu yöndeydi... Lorin(legorn)'dan bahsettim memlekete gidince bilgisayarimda fotolari var buraya yuklerim onlar bile fazla yumurtada annelik içgüdusûyle gurk oluyorlar internet uzwrinde araştirma yaparsaniz lorin lerinde birikmiş yumurtalar uzerine kuluçkaya yattiğini bir kaç sitede gôrebilirsiniz... Ama bu konuda en iyi atak-s... Deneyebilirsiniz... Deneyenler olumlu sonuçlar almişlar... Gurk konusunda tavuk annelik için kendini ve ortamini hazir gôrdúğunde gurk olur sonra ona itimaen ateşide gelir civcivide... Mesajı Paylaş

mustafa abi teşekûr ederim... Mesajı Paylaş

Tavuk follukta yumurta gördüğünde gurkluk içgüdüsü harekete geçer. Lakin alçı yani sahte yumurta ile bu mümkün olurmu bilemem. Çünkü tavuk yumurtanın içindeki hareketleri çok iyihisseder. Hatta hareket algılamadığı yumurtaları çok zaman folluktan attığına yada üzerini kapatmadığına şahit oldum. Siz isterseniz bir deneyin sonuçlarını bizimle de paylaşırsanız bizde öğrenmiş oluruz.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

Yarin  koymayi duşunuyorum.. Bir hafta sonra sonucu sizinle paylaşirim... Mesajı Paylaş

s.a bende başımdan geçen bi olaydan bahsetmek isterim bende 20 tane köy tavuğu 2 hint kırması 3 ligorin var geçen sene nisan 15 e kadar gurk olmadı bende daha önceki seneden gurkun altında kalan yumurtaları saklamıştım onları bi folluğa koydum 5 gün içinde 5 tavuğum gurk oldu ligorinler gurk oluyor yanlız döl konusunda büyük sorun oluyor saygılar Mesajı Paylaş

Proje tamamlandı arkadaşlar sonucu yayinliyorum herkese teşşekûr ederim... Mesajı Paylaş

Benim İspenç Cicivlerini ayırmadan yumurtlamaya başladı 10-12 yumurtadan sonra almadım arkadaşların yazdığı gibi 3 tanede makinadan civciiv çıkmamış eski yumurta koydum 3-5 gün içinde yattı Geçen senede civciv çıkarmıştı bu 2. veya 3. Gurk oluşu Mesajı Paylaş
İman ki o cevher ilahi ne büyüktür imansız olan paslı yürek sinede yüktür.
necip_sahin@mynet.com
Karabük / 1960 
Tel : 0 505 809 91 13
Beslediğim Canlılar : Jumbo, Albino bıldırcın,  Minyatür Habeş,  Serama

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.