Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Gurk Ile Ilgili Sorularım Var

Başlatan Özgür Özkan, 22 Şubat 2017, 11:12:32

« önceki - sonraki »
Herkese merhaba arkadaşlar ilk defa gurk olan tavuğum ile ilgili tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum. Geçen pazar köy tavuğumun gurka yattığını fark ettim lakin bende horoz yok akşam altına köyden getirttiğim 8 adet yumurtayı koyduk koyarken kızımız biraz kıpraştı 1 yumurta kırıldı içi samana bulaştı ben yumurtaları temizlemedim bir sorun olur mu? Diğer sorum ise 18 saat sonra 5 adet daha yumurta takviyesi yaptım ilk yumurtaların çıkımı erken olursa sıkıntı yaşar mıyım? Şimdiden teşekkür ederim. Mesajı Paylaş

• Gösterim 5,570 
  • Soru & Cevap
  • 12 Yanıtlar

Kırılan yumurta diğerlerine bulaştıysa hijyen bakımından temizlenmesi gerekirdi. Sonrasında eklediğiniz yumurtaların çıkımı 1 gün sonraya sarkabilir tavuğunuza ve ya erken çıkan civcivlere bir sorun yaşatmaz. Mesajı Paylaş
[size=12pt]www.facebook.com / [color=red]Profesyonel Tavukçuluk...[/color][/size][color=green]Beslenilen Türler;[/color][color=blue]Light Brahma[/color]

Teşekkür ederim Recep bey. Mesajı Paylaş

Tavuk ilk gurkun da mı tecrübesiz oluyor arkadaşlar 13 yumurtanın 3 ü iki günde  kırılmıştı.Dün kalkıp yem yediğinde temizledim bugün baktım bir kırık daha vardı yattığı kasanın içinde.Gurk için oluşturduğum alanda onu rahatsız edecek içeri girebilecek hiç bir hayvan yok daha 6 gün oldu 4 yumurta kırdı.Bir tane yumurtada kanadının dışında altına almamış.Muhtemelen pislikler yüzünden de çoğu yumurta ziyan olucak ne yapmam gerekiyor. Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Tavuk ilk gurkun da mı tecrübesiz oluyor arkadaşlar 13 yumurtanın 3 ü iki günde  kırılmıştı.Dün kalkıp yem yediğinde temizledim bugün baktım bir kırık daha vardı yattığı kasanın içinde.Gurk için oluşturduğum alanda onu rahatsız edecek içeri girebilecek hiç bir hayvan yok daha 6 gün oldu 4 yumurta kırdı.Bir tane yumurtada kanadının dışında altına almamış.Muhtemelen pislikler yüzünden de çoğu yumurta ziyan olucak ne yapmam gerekiyor.

Tavukların tecrübesiz olmasından kaynaklı bu tip kırılmalar olabiliyor fakat ilk başta kırılan yumurtanın diğerlerine bulaşması engellenmeliydi. Normal şartlarda tavuk altına en fazla 11 yumurta konulmalıdır bu da gurk olan tavuğun cinsine göre adet sayısı değişiklik gösterebilir. Gurka yatırılan hayvanın altına yem çuvalı  atılmalı ve üzerinede saman ve ya talaş konumalıdır. Bunu yaz aylarında yapacaksanız mutlaka saman içerisine bit ve pire tozuda atılmalıdır. Mesajı Paylaş
[size=12pt]www.facebook.com / [color=red]Profesyonel Tavukçuluk...[/color][/size][color=green]Beslenilen Türler;[/color][color=blue]Light Brahma[/color]

Merhaba arkadaşlar bugün 22. günde ilk çıkım oldu sabah saatlerinde tavuğun altından sesler geliyordu akşamüstü baktığımda 2 civciv altındaydı tavuğun altında 7 yumurta daha var 1 gün arayla koymuştum yumurtaları ama bilemiyorum yumurtaların daha önce kırılmış olması ve pisliğin yumurtalara bulaşma ihtimali beni şüphelendiriyor . Yarın çıkım olmazsa kaç gün daha beklemeyelim anaç kalkarsa zaten yapacak bir şey yok heralde. Mesajı Paylaş

Hayırlı olsun inş hepsi çıkar Mesajı Paylaş
http://ahmetsongur13.blogspot.com.tr/

22. Günden sonra çıkan pek nadir. Makine varsa oraya koyup beklemeni tavsiye ederim. Kaç gün ara ile koyduğunu sen biliyorsun ona göre 3 gün daha beklemekte fayda var.
İnşallah hepsi çıkar Mesajı Paylaş

Arkadaşlar tekrar merhaba 2. gün 3 çıkım daha oldu 3.gün yani bugün 1 tane daha çıkım oldu yalnız civciv biraz güçsüz ayakta duramıyor anaç hala yumurtalara yatıyor ben kalkmasından korkuyordum.Yumurtalara baktım birinde çatlak var içindeki de canlı bugün 24. gün yarın 25 olacak makinem de yok bu arada ilk gurk tecrübem:) Mesajı Paylaş

Telaş yapma hiç oluşan yavru bu saate kadar oluşmuştur zaten tavuk kalksa bile kalan yumurtaların kabuğunu yavaşça kır kabukları cimbiz yardımıyla biraz soy sonra bırak geri kalanını civciv yapsın yumurta içine hava girince civciv güçlenir yumurtayı kırma şansı artar ama 24 üncü günden sonra kırılmadan kalan yumurta içlerinde canli ölümler başlar.iyi günler bol cikimlar Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

(http://hizliresim.com/ld3ypb)
(http://hizliresim.com/LyZ4Xj)
Tekrar merhaba arkadaşlar 9 yumurtadan 6 çıkım aldım 1'i anne altında ezildi diğeri ayakları üzerinde duramıyordu oda ertesi gün maalesef öldü.4 civcivim de şuan için sıkıntı yok sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkürler. Mesajı Paylaş

sağlıkla büyürler inş. hayırlısı olsun. illa kayıplar oluyor doğanın kanunu bu. Mesajı Paylaş
http://ahmetsongur13.blogspot.com.tr/

Tüyleri kadar hayrını görün.Bir dahaki seferki kulucka deneyimlerinde çıkım oranlarınizda yukselecektir Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.