Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Newcastle İlleti

Başlatan Ayşe Yılmaz, 14 Ekim 2014, 11:15:10

« önceki - sonraki »
Herkese Merhabalar;

dün sabah 5 aylık feriğim boynu dönmüş olarak çıktı kümesten. gece tekrar kümese koymadık ama gündüz diğer piliç ve tavuklarla birlikteydi. bu sabah da yine içlerine koyduk iştahı iyiydi ama annem boynu daha da dönünce kesmiş.
diğerlerine de bulaşmış mıdır? onları korumak için ne yapabilirim? yoksa tüm kümes telef olacak herhalde.
evin bahçesinde amatörce tavuk büyütüyorum. aşılı değillerdi açıkçası. :(( ve ilk kez böyle bir sey geliyor başıma :( Mesajı Paylaş

• Gösterim 6,270 
  • Soru & Cevap
  • 15 Yanıtlar

Boynu dönen hayvanınız veba hastalığına değil, sallabaş hastalığına yakalanmış ilaç tedavisi ile düzelebilme olasılığı vardı ama yapıcak birşey kalmamış geçmiş olsun... Mesajı Paylaş
[size=12pt]www.facebook.com / [color=red]Profesyonel Tavukçuluk...[/color][/size][color=green]Beslenilen Türler;[/color][color=blue]Light Brahma[/color]

Geçmiş olsun Ayşe Hanım öncelikle hayvanlarınızı aşılayınız Recep kardeşim cok güzel videolu anlatımla anlatmış http://www.izlesene.com/video/newcastle-bronsist-asi-yapilisi/7311517 (http://www.izlesene.com/video/newcastle-bronsist-asi-yapilisi/7311517) Mesajı Paylaş

Günün Adamı Olmaya Çalışma, Hakikatın Adamı Olmaya Çalış. Çünkü Gün Değişir, Hakikat Değişmez...(Hz.Mevlânâ)

sallabaş hastalığında geri geri yürüme olurmuş ama onda öyle bir sey yoktu. yurumek istediğinde kendi çevresinde dönüyordu.
daha fazla eğilince annem kesmiş. peki bu bulaşıcımıdr? diğerlerine bulaşmasını nasıl engellerim. Mesajı Paylaş

newcastle ile sallabaş arasındaki farkı bilmiyorum. tavuğun boynu dönmüştü neredeyse 180 derece. iştahı iyiydi. göze batan bir halsizliği yoktu. hareketsiz duruyordu normal zamanda. başında sallanma veya titreme yoktu. bilemiyorum. sonuçta kestik. bundan sonra önemli olan newcastle mı değil mi? diğerlerine bulaşmaz umarım. Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
newcastle ile sallabaş arasındaki farkı bilmiyorum. tavuğun boynu dönmüştü neredeyse 180 derece. iştahı iyiydi. göze batan bir halsizliği yoktu. hareketsiz duruyordu normal zamanda. başında sallanma veya titreme yoktu. bilemiyorum. sonuçta kestik. bundan sonra önemli olan newcastle mı değil mi? diğerlerine bulaşmaz umarım.

Sallabaş ilk nüks ettiğinde hayvan azda olsa yem vu su içebilir sizdeki aslında daha başlangıçmış dediklerinize göre tam anlamıyla sallabaş olduğunda yemde yiyemez suda içemez zayıflar tedavi edilmez ise ölür.Newcastle ise yalancı vebadır kümese bulaştığı vakit yavaş yavaş hayvanlarda durgunluk,göz kapanması,ishal,ağız açıklığı,iştahsızlık,yürüyememe ve sonunda 1 hafta gibi bir zamanda koca kümesi ölüme götürür.Haftalık kümes temizliğinizi yapıp günlük taze su ve vitamin takviyesi yaparsanız azda olsa önlem almış olursunuz.Unutmayın aşısız hayvan ölüme herzaman davetiye getirir,aşı ve uygulanması ile alakalı ''Hastalıklar ve Teşhisler'' bölümünde konular bulunmaktadır göz atmanızda fayda vardır... Mesajı Paylaş
[size=12pt]www.facebook.com / [color=red]Profesyonel Tavukçuluk...[/color][/size][color=green]Beslenilen Türler;[/color][color=blue]Light Brahma[/color]

çok teşekkürler Recep Bey;

sanırım sallabaş olması yalancı vebadan iyidir; ama anladığım kadarı ile ikisi de bulaşıcı.
ayrıca sakaryadan kanatlı hastalıkları ile ilgilenen bir veteriner ile görüştüm. kendisi sallabaş'ın güvercinlerde görüldüğünü ve tavuklarda olmayacağını söyledi.
evet, aslında boyun eğriliği dışında çok bir şeyı yoktu yuruyememek dışında. anneme veba diyince o da endişelenip kesti herhalde. çok üzüldüm ama diğerlerini kurtarabilme derdindeyim. Vitamin ve antibiyotik takviyesi düşünüyorum. tabi kümesi de tekrar ilaçlamam gerekecek sanırım.
tüm bunları atlattıktan sonra aşıyı düşünebilirim ancak.  birde hasta olacaklar mı olmayacaklar mı ne zaman çıkar ortaya? şimdi onun düşüncesi aldı! Mesajı Paylaş

çok teşekkürler Recep Bey;

sanırım sallabaş olması yalancı vebadan iyidir; ama anladığım kadarı ile ikisi de bulaşıcı.
ayrıca sakaryadan kanatlı hastalıkları ile ilgilenen bir veteriner ile görüştüm. kendisi sallabaş'ın güvercinlerde görüldüğünü ve tavuklarda olmayacağını söyledi.
evet, aslında boyun eğriliği dışında çok bir şeyı yoktu yuruyememek dışında. anneme veba diyince o da endişelenip kesti herhalde. çok üzüldüm ama diğerlerini kurtarabilme derdindeyim. Vitamin ve antibiyotik takviyesi düşünüyorum. tabi kümesi de tekrar ilaçlamam gerekecek sanırım.
tüm bunları atlattıktan sonra aşıyı düşünebilirim ancak.  birde hasta olacaklar mı olmayacaklar mı ne zaman çıkar ortaya? şimdi onun düşüncesi aldı!

Ayşe hanım baştada belirttiğim gibi kümes içerisinde ki dışkılara hayvanların direkt temas etmesi hasta bir hayvanın dışkısından hepsine bulaşması anlamına gelir.Siz temizliği yapıp sularına ilk olarak takviye antibiyotik ve 2 gün sonra vitamin katkısı sağlarsanız faydası olacaktır.Kanatlıların hemen hemen bir çoğunda sallabaş hastalığı olur malesef kanatlı uzmanı olmayan veterinerler bırakın tedavi konusunda yardım etmeyi hangi ilaç önereceklerini dahi bilemiyorlar. Mesajı Paylaş

Recep Bey;

teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı. hemen Eminönü'ne gidip antibiyotik ve vitamin alacağım.
kümes için ise bir dezenfektan almıştım bit için. onu kullanabilirim herhalde.
ayrıca kireç de atılabilir.

Mesajı Paylaş

Recep Bey;

teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı. hemen Eminönü'ne gidip antibiyotik ve vitamin alacağım.
kümes için ise bir dezenfektan almıştım bit için. onu kullanabilirim herhalde.
ayrıca kireç de atılabilir.

Rica ederim,Parazit ilacının içeriği farklı dezenfektan ilacının içeriği daha farklıdır,siz gitmişken ''DEZEN'' adında bir ilaç var ondan sorun varsa alıp kumes içerisine kullanabilirsiniz.Vitamin olarak Süpervit veya forte Antibiyotik olarak Eritrom,Enromis,Hiprodoksi-s (Hangisi mevcut) ise alıp kullanabilirsiniz. Mesajı Paylaş

dezenfektan öneriniz çok iyi oldu.
vitamini ben de süpervit düşünüyorum. antibiyotik ise BAYTRİL alacaktım. artık hangisi varsa onu alıcam; zira eminönünde de öyle çok seçenek yok. Mesajı Paylaş

dezenfektan öneriniz çok iyi oldu.
vitamini ben de süpervit düşünüyorum. antibiyotik ise BAYTRİL alacaktım. artık hangisi varsa onu alıcam; zira eminönünde de öyle çok seçenek yok.

Baytril'in %2,5 olanından alınız (suya katılanından) diğerleri iğne ile vuruluyor işin içinden çıkamazsınız. Mesajı Paylaş

Tamamdır :) iki gün antibiyotik; sonrasında vitamin. sanırım bu süre zarfında yumurtalar yenmeyecek,, hoş yumurtlayan yok zaten :) Mesajı Paylaş

Recep Bey,
yarın piliçlerime bakacağım insallah boynu fln dönen yine görmem, zira dayanamıyorum bakmaya bile. insallah haklı çıkarsınız, yalancı veba değildir. yine buradan yazacağım gelişmeleri. keşke onu da kesmeseymişiz :(
Teşekkürler. Mesajı Paylaş

Hayvanlarınızı göremediğim için kesin bir şey diyemiyorum inşallah sıkıntı yaşamazsınız siz genede boynu dönük görürseniz haberdar edinki ilaç tedavisi ile düzeltmeye çalışalım. :D Mesajı Paylaş

Recep Bey;
sabah erken çıktım kendi gözümle göremedim ama annem bir sıkıntı yok dedi. içme sularına belirttiğiniz gibi BAYTRİL %2,5 aldım. 1 lt suya bir sıkım olmak üzere damlattım. Allah'ın izni ile bir sıkıntı yaşanmaz umarım. ayrıca sallabaş olan pilici annem kesmiş. iç organlarının çok temiz olduğunu, zaten yem de yediğini ama artık yürüyemez duruma gelince kestiğini söyledi. iç organları temiz olduğuna göre veba değldir diye düşündüm açıkçası. ilk etapta veba olduğnu düşündüğüm için anneme pişirme at demiştim. o da atmış :( üzüldü kadıncağız. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.