Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Siviç bağlantısı

Başlatan SerhatÖnder, 06 Mayıs 2012, 23:58:50

« önceki - sonraki »
Bazı yerlerde ve satıcılarda siviçlerle % 45 eğime geldiğinde cevirmeyi durduran sistem yapıyorlar..

Bu siviç ayarını nasıl takıldığını bilen arkadaş varsa bilgilerini paylaşabilirmi. ??? Mesajı Paylaş

• Gösterim 24,066 
  • El Yapımı Kuluçka Makineleri
  • 22 Yanıtlar

Serhat Bey merhaba,

timer ve switch işlevini anlamak için önce ürünün içinde verilen kuluçka motoruna göz atalım,  motor çalışma sekli söyle arkadaşlar : motor enerjili haldeyken motorun enerjisini kesip kısa bir süre tekrar enerjiledigimizde  motor hareket yönü değişir  motor diğer yöne dönmeye başlar.

switch ler ile motrun hareket acısını belirleriz 45 derece ileri 45 derece  geri  toplam 90 derecelik bir hareket etme acımız uygun olur . motor miline baglı  yumurtalıklar 45 derecelik ileri geri hareketini tamamladıgında switchi aktif edicek sekilde baglantısı yapılır. bu düzenekte switch  aktif oldugunda timere reset girişine bilgi gönderilmiş olur timer kontakları kısa bir süre içinde konum degiştirir ve eski haline gelir yani kısaca motarun enerjisini kısa bir süreligine kapatıp tekrar enerji verir . bu işlemde motorun devir yönün degişmesi için    yeterli bir işlem.

timerin asıl işlevi ayarlanan süre doldugunda kontakların konum degiştirmesidir. motorun 45 derecelik ileri geri acı alması için gecen süreyi bulduktan sonra timeri bu süreyle kurarız  süre doldugunda kontakları kısa bir süre konum degiştirerek motorun ters yöne dönmesi için gerekli işlemi yaptırmıs oluruz.

motor yönünün degişmesi için 2 yol  olarak motorun zorlanmasıdır  motorunuzun bunu destekledinizden emin olun.  bu yol pek saglıklı olmamamakla birlikte ilerleyen süreclerde motor redüktöründe (dişlerinde ) zorlanmalardan dolayı olusan problemler olabilir motorun ömrü kısalır.

switch mekanik bir anahtardır. hareketli bir makina parcasının  belli bir noktaya erişim erişmediğini kontrol etmek amacıyla kullanılır . tek basına motorun yönünü degiştirmesi için yeterli degildir  denetleyice veya herhangi bir kontrol moduluna giriş bilgisini yollar
kuluçka makinalarında zaman rölesi timer adıyla gecen modüllerle birlikte kullanırlar.
elinde  bu parçalar mevcutmu ? 
Mesajı Paylaş
ELECTRONIC DESIGNER

mursel@microcellteam.com
http://www.facebook.com/MicroCELLL
Tel : 0551 411 56 98

Elimde zorlandığında terse dönen motor var % 80 verim alıyorum. Ama neden daha iyisi olmasın dedim..

3 saatte bir  1 dakika cevirten zaman saatim var. ama 2.5 bazen 3 tur atıyor.  benim istediğim karşı tarafa geçtiğinde madem siviç bu işlemi görüyor siviç sayesinde durdurmak.. 2 tane siviç alarak bu iş çözülüyormu yoksa extradan birşeyler alıp takmam mı lazım. Mesajı Paylaş

yardım Mesajı Paylaş

serhat bey  sadece 2 switch ile olmaz . yukarıda motorun yönünü degişmesi için gerekli koşulu yazdım, bu koşulu saglıyacak  cevre birimleri switch ve timer  tam olarak neresinde takılıyorsunuz? Mesajı Paylaş
ELECTRONIC DESIGNER

mursel@microcellteam.com
http://www.facebook.com/MicroCELLL
Tel : 0551 411 56 98

Mürsel bey iyi günler.
Benim elimde 2 adet switch, zaman ayarlı dijital priz(minimum 1 dakika elektrik verecek şekilde ayarlanıyor), zorlandığında terse dönen motor mevcut. Elinizde switch bağlantılarını nasıl yapacağımızı gösteren bir şema var mı?
Teşekkürler. Mesajı Paylaş

Keske swich elektrik baglanti semasi olsa...ayni ise bende girismistim fakat anlasilmasi zor , yanlis bir  sema bulabildim ve tabiki baglantiyi kuramadim.mecburen motor onune engel koyarak terse donmesini sagladim...

Anlayan arkadaslar varsa baglanti semasini keske bizlerle paylassa...

Saygilar
Nihat Ozcan Mesajı Paylaş
0 534 747 43 32     G.O.P / İSTANBUL

bir tane civcim yürüyemiyor ne yapmam lazım yardımcı olursanı sevinirmm Mesajı Paylaş
:D

Yürüyemiyor derken bacakları mı ayrılıyor... yoksa bacakları kafasına doğru öne mi geliyor?
Mesajı Paylaş
Beslediğim Türler: Plymouth, Sarı Fizan, Cuckoo Fizan,  Altın Zibrit, Gümüş Zibrit, Hamburg, Sultan, Orpinton, Japonez, Dew Wyandotte, Buff Brahma, Spanish, Australorp, Kıvırcık cüce koşin, Brakel, Sumatra, Golden Appanzeller, Kırmızı Nakışlı Güvercin...

Yeni çıktıysa doğaldır ; Eger öyleyse civciv ilk çıktığında nasıl basarsa öyle yürür. civcivi düz zemine alınız..

yeni çıkan değilse ; Sabri Beyin Bir Önerisi vardı sirkeli suyla masaj yapmak ve ayaklarını sıcak tutmak Mesajı Paylaş

sol bacagı ayrılıyor dışa dogru sağ bacagı önüne geliyor zorlanıyor hareket eder Mesajı Paylaş
:D

sülünler uzun bacaklı olduğundan bacaklarını toplayamıyorlar ilk çıktıklarında...muhammet ali beyin dediği gibi de ilk nasıl olursa sonra öyle gidiyor...ben 1 gün dar bir bardağın içine koyuyorum çay bardağı gibi...çıkmak için kendini ittikçe bacakları güçleniyor... ertesi gün birşey kalmıyor...eğer hala aynı ise çok sıkmayacak şekilde bağlamanızı öneririm...hala geçmiyorsa daha sonra yürüyemiyor civcivler...bu biraz da çıkım sepetinde ayaklarının kaymasından kaynaklanıyor... sepetin tabanına ince bir bez koyarsanız %80 azaltıyor bu gibi durumları... Mesajı Paylaş
Beslediğim Türler: Plymouth, Sarı Fizan, Cuckoo Fizan,  Altın Zibrit, Gümüş Zibrit, Hamburg, Sultan, Orpinton, Japonez, Dew Wyandotte, Buff Brahma, Spanish, Australorp, Kıvırcık cüce koşin, Brakel, Sumatra, Golden Appanzeller, Kırmızı Nakışlı Güvercin...

Şaka gibi ya. Hangi konuya baksam Cüneyt çıkıyor. Cüneyt Bey Allah rızası için uygun başlıklar altına, merak ettiğiniz ve yardıma ihtiyacınız olan konuları açmayı öğrenin. 50 kişi aynı uyarıyı yapmasına rağmen hiçbirşey olmamış gibi hala alakasız yerlere mesaj döşüyorsunuz... Mesajı Paylaş
Edilmiş hakaretin intikamını hemen almaktansa, duymazlıktan gelmek bazen evladır...
Başkalarının kusurlarını tartarken parmağıyla terazinin kefesine bastırmayan insan pek enderdir...

Aslında Cüneyt bey başlık açıyor  ama başka bir konunun içine giriyor bu başlıkları dikkat ederseniz açtığı konunun başlığı var ama başka başlığın içine girmiş konusu. Önceki başlıklarıda aynısı olmuş dikkat edin başlığı açılmış ama konu başka başlığın içine girmiş bir sorun var biryerlerde. Gelelim konuya; civcivin ayaklarını iple gevşek bir şekilde 1 cm kadar açık kalacak biçimde bağlayın yani açılan ayak diğerinden 1 cm den fazla açılmasın. Civciv yumutadan çıkarkende yardım etmeyin ki bu durumlar olmasın. Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Aslında Cüneyt bey başlık açıyor  ama başka bir konunun içine giriyor bu başlıkları dikkat ederseniz açtığı konunun başlığı var ama başka başlığın içine girmiş konusu. Önceki başlıklarıda aynısı olmuş dikkat edin başlığı açılmış ama konu başka başlığın içine girmiş bir sorun var biryerlerde.

Bir yerde sorun yok Cüneyt bey yeni konu açmak yerine açılmış konun içine başka bir başlık açıyor. Mesajı Paylaş
77 Yalova

Ozaman sorun Cüneyt beydeyse düzeltsin. Mesajı Paylaş

benim yenicıkan işpec pilicim bacakları ayrılıp yürüyemiyordu iki bacanı iple birbirine bağladım arada normal olması gereken kadar boşluk bıraktım birgün soracözdümde normal yürüyo iki gün oldu gayet iyi Mesajı Paylaş

siviç sistemi yapmanın en kolay yöntemizaman ayarlı pirizlerinlerin anolok olanından alacaksın 1 adet 2 makaaralı mikro siviç 1 adet normalde acık normalde kapalı konta olan mikro siviç alıcaksınzaman ayarlı pirizi acıp icinde olan mikro sivici çıkarıp yerine aldın normaldeacık normalde kapalı kontaolan sivic ile değiştirip zaman ayarlı pirizi ikicikışlı hale getireceksin 45 derece durdurmak için cevirme motoruna bağlıbir yuvarlak disk yaapıcan üzerine karşılıklı uyuk acıcan makaralı mikrosivicin makara capına göre siviçlri makaları oyuklara gelecek şekilde bağla sabitle
elektirik bağlantısına gelince önce zaman ayarlı pirzde iki cıkışı kabloarla alıp siviçleirn normalde kapalı ayalarına ayrı yrı nağlasıviç cıkışlarını birleştir motora bagla  pirizdekalan mikro sivice baglı olmayan ucu birkablo ile motora bagla sistem calışır Mesajı Paylaş

şema yüklemasinibilemiyorum yoksa şema çok kolay elektrik vede mekanik konusunda çok tecrübeliyin her türlü yardimi yaparı tekirdağ çorlu tarafında olanlara bire bir yardımcı olurum gelip benim kendiyaptım makinamıdagörebilirler tlf 05337243521 arayana yardımcı olurum her konuda Mesajı Paylaş

kendi makinamdamda anten motoru vede hurdacıdan alınma ufak bi rediktör kullanıyom 1 saate bircevirim yapıyo Mesajı Paylaş

Swich konusu epey dagildiktan sonra Mustafa Bey'in aciklamalari benim icin fikir verici oldu.Sahsen paylasim icin tesekkur ederim.

Fakat semasiz ok anladim ben yaparim diyemem. :) keske gorsel sema olsa...

Saygilar...

siviç sistemi yapmanın en kolay yöntemizaman ayarlı pirizlerinlerin anolok olanından alacaksın 1 adet 2 makaaralı mikro siviç 1 adet normalde acık normalde kapalı konta olan mikro siviç alıcaksınzaman ayarlı pirizi acıp icinde olan mikro sivici çıkarıp yerine aldın normaldeacık normalde kapalı kontaolan sivic ile değiştirip zaman ayarlı pirizi ikicikışlı hale getireceksin 45 derece durdurmak için cevirme motoruna bağlıbir yuvarlak disk yaapıcan üzerine karşılıklı uyuk acıcan makaralı mikrosivicin makara capına göre siviçlri makaları oyuklara gelecek şekilde bağla sabitle
elektirik bağlantısına gelince önce zaman ayarlı pirzde iki cıkışı kabloarla alıp siviçleirn normalde kapalı ayalarına ayrı yrı nağlasıviç cıkışlarını birleştir motora bagla  pirizdekalan mikro sivice baglı olmayan ucu birkablo ile motora bagla sistem calışır
Mesajı Paylaş
0 534 747 43 32     G.O.P / İSTANBUL

Swich konusu epey dagildiktan sonra Mustafa Bey'in aciklamalari benim icin fikir verici oldu.Sahsen paylasim icin tesekkur ederim.

Fakat semasiz ok anladim ben yaparim diyemem. :) keske gorsel sema olsa...

Saygilar...

elektirik bağlantısına gelince önce zaman ayarlı pirzde iki cıkışı kabloarla alıp siviçleirn normalde kapalı ayalarına ayrı yrı nağlasıviç cıkışlarını birleştir motora bagla  pirizdekalan mikro sivice baglı olmayan ucu birkablo ile motora bagla sistem calışır

bende bir tane kurulu var hala istek olursa yardımcı olabilirim Mesajı Paylaş

Umarım yardımcı olmustur bu şema 1-2 klemens bağlantıları siwiç bağlantı ucları yanlız bu şema eforstar pl 1300 T MODEL Termostat+motor çevirmedir sizdeki cihaz farklı olabılır.

(http://bit.ly/c25MCx)

(http://bit.ly/c25MCx) Mesajı Paylaş
Sevgiyle yapılan her iş sonunda mutluluk getirir.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.