Google

Yeni Başlayanlar için adım adım kuluçka için yardım

Başlatan mehmet demir, 23 Ağustos 2012, 13:38:22

« önceki - sonraki »
s.a arkadaşlar.
yeni aldığım makinamda ilk deneme için bıldırcın yumurtası seçtim.
17-18 günde çıkacaklar sanırım.

makina octagon 20 adv.
alabildiği kadar bıldırcın yumurtasını koyacağım.
hangi gün ne yapmam gerekiyor. 17. günde yumurtaları makinadan çıkaracakmıyım. tarif edebilirmisiniz. Mesajı Paylaş

• Gösterim 20,738 
  • Bıldırcın
  • 28 Yanıtlar

şuan benim makinada çıkım var benimde ilkti şöyle açıklayayım makinan tam otomatikse suyunu eksik etme benimkiler 17 gün çıkmaya başladılar sen 17. gün çıkım sepetine al kapısını açık tutma çıkmaya başlayınca bak ben çok sakat oldu o yüzden yapıştı çıkamadı
allah yardımcı olsun bide çıkan civcivleri bir kutuya koy makinanın içinde kurusun sonra çıkar içinden kuyu makinanın yanına koy ısısı 1 hafta yeter onlara.yemi civciv başlangıç yemi olsun küçük suluk koy sakın çay tabagına falan koma bogulur  hayırlı çıkımlar Mesajı Paylaş

17. günden sonra bir hafta daha makinanın içindemi kalsınlar yani.
yoksa çıkımdan sonra kurudukların da mı alayım makinadan. Mesajı Paylaş

Çıkınca makinede bir süre kurutmaya bırak. En azından 3-5 saat. Çünkü senin makine uzun süre durmaya müsait değil içi. Normalde 12 saat bırakanlarda var makine içinde. Ama Brinsea şekil itibariyle içerde civciv barındırmaya müsait değil pek..
Sonrada bir kutuya havanın sıcaklığına göre ısıtıcı lamba, suluk, yemlik koy. Bıldırcını pek bilmiyorum ama tavuk civcivlerine ilk gün şekerli su veriliyor. Mesajı Paylaş
Edilmiş hakaretin intikamını hemen almaktansa, duymazlıktan gelmek bazen evladır...
Başkalarının kusurlarını tartarken parmağıyla terazinin kefesine bastırmayan insan pek enderdir...

bıldırcın için sıcaklık ve nem değerleri nedir ? Mesajı Paylaş

15 gün gelişim 2 gün cıkımdır bıldırcın için yani 15 gün 37.7 dderece de bekleyecekler ve hergün günde en az 2 kere otomatik sistemde her saat cevirilecekler 45 derece bir yöne 45 derece diğer yöne son iki gün cıkıma alınacak ve cevrilmeyecek ler nem gelisimde 50 55 cıkımda 60 65 70 de olabilir sorun olmaz yumurtadan cıkmaya baslayınca iyice kuruması için makinada bekleyecek en az 3 4 saat sonra bir su bardagına 1 cay kasıgı seker su 36 derece ye yakın sıcaklıkda olacak sekerli suyu içmeleri için suluklarına bırakın ve civciv baslangıc yeminide bırakın kutunun içine kutuda lambada yakın ilk birkac gün hava durumuna göre ilk 3 gün 35 derece her 3 günde 1 2 derece düsürülecek sıcaklık saglıcakla büyütün hayırlı olsun Mesajı Paylaş

makina 37.8 derece sıcaklık ve %65 nemde stabil kaldı bu değerler iyimidir ? yoksa 37.7 ve %55 için uğraşmalımıyım Mesajı Paylaş

Sıcaklık 37.6-37.8 arası uygundur bıldırcın için. Bende kılavuzdan baktım. Mini Advance kullanıyorum. Bıldırcın için nem değeri; gelişim döneminde %50-60 uygundur diye düşünüyorum. Çıkımda da yani 15-18. günler arası %60-70 uygundur. Mesajı Paylaş
Edilmiş hakaretin intikamını hemen almaktansa, duymazlıktan gelmek bazen evladır...
Başkalarının kusurlarını tartarken parmağıyla terazinin kefesine bastırmayan insan pek enderdir...

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
makina 37.8 derece sıcaklık ve %65 nemde stabil kaldı bu değerler iyimidir ? yoksa 37.7 ve %55 için uğraşmalımıyım

gelişimde %55 çıkımda % 65-70 olsun yeter Mesajı Paylaş
osmanulusoy@sdu.edu.tr

http://www.facebook.com/#!/osman.ulusoy

sıcaklıgı mekanik termometreyle ölc dijitallerde sapma daha cok olur ve mümkünse 1 den fazla termometre ile ve degişik noktalardan ölcüm al ısı homojen ise her tarafında 16 cı günden 21 güne kadar muhakkak cıkar Mesajı Paylaş

çıkımdan sonra bir kartonda ampül ile kaç gün baktıktan sonra dışarı kafeslerine yerleştirmeliyiz bıldırcın civcivlerimizi ? Mesajı Paylaş

merhaba  arkadaşlar  ben  bu  işe  yeni girdim  hobi  olarak  başladı  ileride  ne  olur  bilmem amam  ben bu  işi hobi  yada  yan gelir  olarak  düşünüyorum  kendim  bilgisayarcıyım konyada yaşıyorum bu  siteyi  tavsiye  ettiler çok  bilgi  var  dediler allahın  izniyle  sizlerle  kaynaşmak  istiyorum

Mesajı Paylaş

ustalar herseyi yazmıs zaten bize birşey kalmamıs bol cıkımlar dilerim korkmayın bıldırcın kulucka sartlarınıyerıne getırdıysenız yuksek oranda cıkım alınan tek hayvandır dıyebılırım eger yumurtalarınız döllü ise hepsi cıkar Mesajı Paylaş
Sevgiyle yapılan her iş sonunda mutluluk getirir.

çıkımdan sonra bir kartonda ampül ile kaç gün baktıktan sonra dışarı kafeslerine yerleştirmeliyiz bıldırcın civcivlerimizi ?
bu geride kalmasın cevabınızı bekliyorum halen.

ve bir soru daha sorayım. makinede sürekli nem düşüyor. hergün kapağı açıp su ekliyorum normalmidir bu ? Mesajı Paylaş

bugün yarın bıldırcınlarımın çıkması gerekir bakalım ne olacak sonuç Mesajı Paylaş

Mehmet bey nem düşebilir ama aşırı olmasın 60dan aşağı düşmesin eğer nem çok düşüyorsa koyduğunuz tabak büyük olmalı büyükse koyduğunuz suyun sıcaklığını arttırmalısınız. Yada biraz fazla delik açtınız kuluçka makineniz hangi konuda link atar mısınız? Mesajı Paylaş

benim makina brisea 20 ad. civcivler çıkmış şekerli suyu verdim lakin bir kaçı dışında suya bakan olmadı nedendir acep. suyu kendileri içerler mi yoksa hepsine suyun merde olduğunu nasıl öğreteceğiz Mesajı Paylaş

Mehmet bey siz eğer içmiyorlarsa ağızlarını suya deydirin birkaçkez eğer devam ederlerse abilerim lazım olacaktır size. Yem içinde aynı uygulamayı yapabilirsin. Mesajı Paylaş

Ağzını açıp kaşık veya şırınga gibi birşeyle akıtın.
Benimkiler2 günlük ama koca çekirgeyi yutuyorlar. Mesajı Paylaş

:)

Mesajı Paylaş

:)

[img]http://i1211.photobucket.com/albums/cc424/baypal/cck.jpg[ /img]
Bunlar sadece asil japon değil mi?
Bendekilerde bunlara benzeyen de var sırtı kahverengi olan da.
sırtı siyah olan dağ bıldırcınımıdır? Mesajı Paylaş

hepsi safkan japon bıldırcını Mesajı Paylaş

Merhaba arkadaşlar
makinaya yeni yumurtalar koymuştum, bugun çıkımları gelmesi gerekir. 15. günde döndürmeyi durdurdum nemi çoğalttım lakin sıcaklığı 1 derece düşürmeyi ihmal etmişim. 16. günde sıcaklığı 1 derece düşürdüm. bir sorun olur mu acaba ? Mesajı Paylaş

Sorun olmaz. Ben ısıyı hiç düşürmüyorum. Çıkımlarım da gayet güzel.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

bıldırcın için ısı ve nem degerlerini arkadaşlar vermişler... diğer sorunuz kac gun sonra dısarı almalıyım bıldırcın civcivleri ısı kaybından en cok ölen civiciv dir 2 hafta ısıtıcılı ana kucagında bakılmalı ıkı hafta sonra kafese konabılır ama yıne ısı cok dusuk olmamalı bu mevsımde adana sıcak olmasına ragmen her gece ısıtıcı calıstırıyorum bır gece calıstırmadım 8 tanesı ezılerek öldü yerlerı yeterınce buyuk olmalı ve ısı ayarı tavsıyem hayvanların üstüste cıkmıya ıhtıyac duymuyacakları kadar olmalı fazla ısıda susuzluk ve asırı uyusukluk yapıyor onlerınde su ve etlık yem eksık olmadıgı taktırde gecede lamba yakarsanız hayvanlar cok daha hızlı buyuyeceklerdır ıkı ayrı kutuda besledıgım bıldırcınlarımda yaptıgım deneyde 0-15 gun arası bır kutuda lamba yaktım dıgerınde ise sıcak su ıle ısı sagladım lamba yaktıgım kutudakı cıvcıvler dıgerlerınden gozle gorulur sekılde hızlı buyudu fark barız ortada aynı zamanda yem ve su tuketımlerı daha fazla oldu hayvan nekadar fazla su ıcer se okadar cok yem yer ve aynı sekılde dogru orantıyla hızlı buyur yemdn daha cok faydalanır. yanı sonuc olarak 0-15 gun arası en az tabıkı ısıtıcılı ana kucagında bakın hayvanlara ve 15 gunden sonra hergun ısıyı 1-2 derece dusurerek normal hava degerlerıne getırın gece ölüm olursa gecelerı ısıtıcı kullanmaya devam edın bıldırcın anac olsa dahıl ıdeal ısı 18-20 derece bunlar benım tecrube ettıgım bılgılerdır saygılar... Mesajı Paylaş

Sayın Mehmet Demir Octagon  20 yi   alırken nem pompası cihazını da almak gerekiyormpş.. Yoksa çıkımlarda problem oluyormuş.. Siz böyle bir sorunla karşılaştınız mı?... Mesajı Paylaş
https://www.facebook.com/pages/Hayvanlar-Alemi-Tavuk%C3%A7uluk/539132816158278

ben nem pompası almadım. lakin nemi dengeli tutmak için sürekli makineyi göz altında tutmak lazım. hergün suyuna bakmak lazım çünkü nem çabuk düşüyor. nem pompasını da alırsanız makinayı koyun bi köşeye kendi kendine fabrikasyon üretime geçer hani öyle deyim. diğer türlü çıkımlarda suyu nemi düzenli kontrol ederseniz çıkımda problem yaşamamazsınız.

benim ilk çıkımda makinaya 75 bıldırcın yumurtası koydum. 62 çıkım aldım. çıkmayan 13 yumurtanında yalnızca 2 veya üçünün civciv gelişmiş ama çıkamamış diğer yumurtalar dölsüz çıkmıştı.

yalnız bu aletin nem pompası da çok tuzlu. 225 lira istiyorlar. hani ikinci bir kuluçka makinası alınacak fiyat. Mesajı Paylaş

bıldırcın için ısı ve nem degerlerini arkadaşlar vermişler... diğer sorunuz kac gun sonra dısarı almalıyım bıldırcın civcivleri ısı kaybından en cok ölen civiciv dir 2 hafta ısıtıcılı ana kucagında bakılmalı ıkı hafta sonra kafese konabılır ama yıne ısı cok dusuk olmamalı bu mevsımde adana sıcak olmasına ragmen her gece ısıtıcı calıstırıyorum bır gece calıstırmadım 8 tanesı ezılerek öldü yerlerı yeterınce buyuk olmalı ve ısı ayarı tavsıyem hayvanların üstüste cıkmıya ıhtıyac duymuyacakları kadar olmalı fazla ısıda susuzluk ve asırı uyusukluk yapıyor onlerınde su ve etlık yem eksık olmadıgı taktırde gecede lamba yakarsanız hayvanlar cok daha hızlı buyuyeceklerdır ıkı ayrı kutuda besledıgım bıldırcınlarımda yaptıgım deneyde 0-15 gun arası bır kutuda lamba yaktım dıgerınde ise sıcak su ıle ısı sagladım lamba yaktıgım kutudakı cıvcıvler dıgerlerınden gozle gorulur sekılde hızlı buyudu fark barız ortada aynı zamanda yem ve su tuketımlerı daha fazla oldu hayvan nekadar fazla su ıcer se okadar cok yem yer ve aynı sekılde dogru orantıyla hızlı buyur yemdn daha cok faydalanır. yanı sonuc olarak 0-15 gun arası en az tabıkı ısıtıcılı ana kucagında bakın hayvanlara ve 15 gunden sonra hergun ısıyı 1-2 derece dusurerek normal hava degerlerıne getırın gece ölüm olursa gecelerı ısıtıcı kullanmaya devam edın bıldırcın anac olsa dahıl ıdeal ısı 18-20 derece bunlar benım tecrube ettıgım bılgılerdır saygılar...

birbirine sokuluyorlar da eziliyorlar değil mi Mesajı Paylaş

Bıldırcın civcivlerini 5 5 ayrı kutulara ayırmama rağmen yine birbirlerinin üstüne çıkıyorlardı. Sakatlıklar olabiliyor. Lamba yakınca bu problem olmuyor sıcaklık yeterli olunca ayrı ayrı duruyorlar. Arada vitamin takviyeside önemli ilk çıkımda hiç kullanmadım tek tek öldüler. 2. çıkımda hepsi sağlıklı yumurtlamalarını bekliyorum. Mesajı Paylaş
Ethem Kibar 1991 Mersin/Silifke

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.