Google

YUMURTA VERİMİ KONUSUNDA AUSTRALORP MU YOKSA SUSSEX MI?

Başlatan samet ipşir, 29 Mayıs 2014, 12:52:11

« önceki - sonraki »
HANGI TAVUK IRKI DAHA VERİMLİ SİZCE ? Mesajı Paylaş

zor yola kolay insanlarla çıkılmaz...
  • Gösterim 27,871 
  • Tavuk
  • 26 Yanıtlar

austrolop en verımlı ırktır rekoru 365 gunde 364 yumurta Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
austrolop en verımlı ırktır rekoru 365 gunde 364 yumurta
Bu kadar yumurta verimi olan tavuk olduğunu hiç sanmıyorum.Olsaydı fabrikalarda bu türler kullanılırdı. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

www.kuluckadunyasi.com
aalsay_1980@windowslive.com

Bu kadar yumurta verimi olan tavuk olduğunu hiç sanmıyorum.Olsaydı fabrikalarda bu türler kullanılırdı.

ben sahit olmadım ama internette öyle birşey karsıma çıktı Mesajı Paylaş

sussexi bilmemde austrolop iyi tavuk Mesajı Paylaş

Austrolorp şehir efsanesine aldanmayın yumurta verımı en ıyı sartlarda yıllık 250-260 ı geçmez bu iki ırkında Mesajı Paylaş

sussex lerde yılda 240 yumurta yapabiliyolarmış.. Mesajı Paylaş

Austrolorp şehir efsanesine aldanmayın yumurta verımı en ıyı sartlarda yıllık 250-260 ı geçmez bu iki ırkında
sizce hangi ırk  yumurta verimi konusunda secilmelidir? Mesajı Paylaş

bende 2 austrolop var yumurta verimleri iyi tanede sussex var  bendeki sussex tavuğunun yumurtası ve kendisi daha iri  hangisini tercih edersen kararımı değiştirdim sussex daha iyi  ;D Mesajı Paylaş

susexlerin daha iyi diye biliyorum. Mesajı Paylaş

En kisa zamanda ve en cok yumurta verimi olan ttek tavuk var oda lohman brown tartisilmaz... bu tum dunyada boyledir... Mesajı Paylaş
0536 772 10 13

Bu kadar yumurta verimi olan tavuk olduğunu hiç sanmıyorum.Olsaydı fabrikalarda bu türler kullanılırdı.

ben sahit olmadım ama internette öyle birşey karsıma çıktı
internette her yazana inanmayin bazilari rant pesinde tabiki piyasasi olsun tutulsun diye boyle bir idiada bulunmuslar. Birde su var nasil ve hangi sartlarda bakilmis hicmi hasta olmuyor tuy dokmuyor gurk olmuyor.  ve bu kadar yumurtaları alan kisi gercek oldugunu dusunursek ... bu veriler 1 senelik gozlemle olur ve bakima baglidir... 1 senede 365 gun var 364 gun yumurtluyor sadece 1 gunmu dinleniyor :-) mesela ben austrolorp aldim bahcete serbest biraktim 365 yumurtayi birak 200 yumurta almak bile zordur... kumeste beslesem vitamini yumurta yemi versem yumurtlamasi icin belki 240 alirsin birde 16 saat işık altinda yumurta yemi verip hayvana goz actrmassan tabiki yumurta verimi artar. YANI ANLAYACAGINIZ BESLEMEDEN BESLEMEYE FARK VAR HANGI IRK OLURSA OLSUN... Mesajı Paylaş

Günün Adamı Olmaya Çalışma, Hakikatın Adamı Olmaya Çalış. Çünkü Gün Değişir, Hakikat Değişmez...(Hz.Mevlânâ)

Performansı en yüksek ırk bile bir haftada ortalama 6,5 yumurta yumurtlar. 6,5 x 52 = 338 yapar.
Bilimsel verilere bakmak gerek. Tabi bu 6.5 yumurta maximum hesaplamadır. Özel çiftliklerde her türlü bakım, ilaçlama, takip gibi işlemler veteriner, uzman vs. tarafından çok titizlikle yapıldığında ulaşacağı en yüksek sayıdır.
Kendi evlerimizde, köylerimizde yaptığımız hobilerde bu sayının yarısı veya 2/3 ü alınmalıdır kanaatimce. Çünkü tüy dökme, stres, hastalıklar, mevsim gibi faktörler hesaba katılırsa... Mesajı Paylaş
Ahmet ÇAKIBEY - KAYSERİ
Hobi:Civciv üretim - Muhabbet kuşu - Akvaryum balıkları (çiklet ve tropik)

Ben 5 yıldır L.Sussex besliyorum. Geçen yıl da Australorp aldım. Kendi gözlemlediklerimi sana aktarayım. Yumurta sayısı olarak sussex ve aust birbirlerine yakın sayıdadır. Bir de R.Island Red ırkı var. bu 3 ırk yumurtacı ırkların başında gelir. RIR çok iri yumurta yapar. Sussex rırdan ufak aust ise en ufak yumurtayı yapar. Ama bu 3 ırkın da bakım şartları iyi olduğu taktirde ortalama yıllık yumurta verimleri 240-280 arası değişir. Sabit 16 saat ışık verilir ve ihtiyacı bilinçli olarak karşılanırsa (yem protein ve kalsiyum) o zaman bu 3 ırk ta yıllık 300 e yakın yumurta yaparlar. Zaten büyük çiftliklerde bu ırkların melezlenmesi ile ortaya çıkan türleri kullanıyorlar.

Yalnız unutulmamalıdır ki sıradan bir köy tavuğu da iyi bir bakım ile yılda 200-220 yumurta verebilmektedir. Yumurta verimini etkileyen en önemli faktör gurk olmalarıdır. Gurk olmayan tavuk doğal olarak daha fazla yumurta yapar. Yumurtacı ırklar da diğerlerine göre daha az gurk olurlar. Normal şartlarda gurk olmadıkları zaman benim brahmalarım sussexlerle yarışıyor. Ama bir yılda bazen 3 kez gurk olabildiklerinden yumurta sayısı bakımından geri kalıyorlar.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

yani tavuk ırkı iyi olsun iyide bakıldıgı zaman herşey yolunda gider=) Mesajı Paylaş

yani tavuk ırkı iyi olsun iyide bakıldıgı zaman herşey yolunda gider=)
Aynen kafanı fazla kurcalama herkesin bir favorisi vardır sende kendine bir ırk seçersin artık  ;) Mesajı Paylaş

Günün Adamı Olmaya Çalışma, Hakikatın Adamı Olmaya Çalış. Çünkü Gün Değişir, Hakikat Değişmez...(Hz.Mevlânâ)

Sussex ırkının yumurtasının iri olduğu söylenir ama aklımın ermediği bir konu benim susexlerimin yumurtaları küçük mesela. Elimde iki ayrı kan var ikisi de normal diyebileceğim irilikte bile değil. Bunda hayvanların henüz 2-3 aydır yumurtlamaya başlamamış olmasının etkisi var diye düşünüyorum ama Lohman Brown tavuklarım yumurtlamaya başladı onlar kocaman kocaman. Mesajı Paylaş
Light Sussex, Colombian Buff Brahma, Blue Laced Red Wyandotte.

Kahverengi kirli olanlar sussex beyazlar ördek yumurtası Mesajı Paylaş

. Mesajı Paylaş

öndeki sussex küçük olan austrolop veya köy tavuğu yumurtası Mesajı Paylaş

gercekten bayagı büyük yumurta..o zamn l.sussex mantıklı.. Mesajı Paylaş

Sussex ırkının yumurtasının iri olduğu söylenir ama aklımın ermediği bir konu benim susexlerimin yumurtaları küçük mesela. Elimde iki ayrı kan var ikisi de normal diyebileceğim irilikte bile değil. Bunda hayvanların henüz 2-3 aydır yumurtlamaya başlamamış olmasının etkisi var diye düşünüyorum ama Lohman Brown tavuklarım yumurtlamaya başladı onlar kocaman kocaman.

LOHMAN BROWN lar eğitimli asker gibi yumurta için üretilmiş birer hibrit. Onlarla ve ligorinlerle hiçbir yumurta ırkı yarışamaz.

Ama hibrit olmayan ırklar içinde L sussex in yumurtası 2. yaşından sonra çok irileşmeye başlıyor.
Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

Ben de öyle umut ediyorum ilyas abi. Kenan bey bu yumurtaları yapan sussex tavuklar kaç yaşında ? Mesajı Paylaş

Ben de öyle umut ediyorum ilyas abi. Kenan bey bu yumurtaları yapan sussex tavuklar kaç yaşında ?
abi kenan bey deme 15-16 yaşlarındayım daha ;D tavukta 1.5-2 yaşlarında . Mesajı Paylaş

Tamam kardeşim   :o o zaman nasip olursa önümüzdeki sezon yummruk gibi yumurtalarımız olacak  ;D Mesajı Paylaş

Tamam kardeşim   :o o zaman nasip olursa önümüzdeki sezon yummruk gibi yumurtalarımız olacak  ;D
;D ;D Mesajı Paylaş

Tamam kardeşim   :o o zaman nasip olursa önümüzdeki sezon yummruk gibi yumurtalarımız olacak  ;D
keşke olsa deve kuşu yumurtası gibi  :D Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.