Google

AUSTRALORP SUSSEX RHODE İSLAND VE ATAK S YUMURTA ADEDİ

Başlatan atila aydın, 02 Ocak 2012, 22:01:01

« önceki - sonraki »
Nafiz Bey Lütfen bu 4 ırkın Resmi Kabul edilen yıllık yumurta adetlerini yazarmısınız Teşekkür ederim Mesajı Paylaş

• Gösterim 30,168 
  • Yumurta
  • 16 Yanıtlar

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Nafiz Bey Lütfen bu 4 ırkın Resmi Kabul edilen yıllık yumurta adetlerini yazarmısınız Teşekkür ederim
Atila bey ataksların yumurta tavuğu olduğunu biliyorum yumurta sayısı 250 ama bildiğim kadarıyla döllü yumurtalarından istenilen verm sağlanamıyor
susexlerde yumurta tavuğu ve oda 250 kadar yumurtluyor
rhode ıslandı bir arkadaşımda görmüştüm bizim kırmızı köy tavukları gibi yanlışım varsa düzeltin lütfen Mesajı Paylaş

Atak türler 300-330 arası yumurtlar susuexler yalaşık 260-270 arası rhode ıslanda da susex gbi dir... rhode ısland zynı zamanda iyi bir etçi türdür de ama atak ve susex ler öyle değil ne yazık ki... Mesajı Paylaş

Nafiz Bey Lütfen bu 4 ırkın Resmi Kabul edilen yıllık yumurta adetlerini yazarmısınız Teşekkür ederim
Atila bey bu sorunuzun net cevabını vermiyeceğim çünkü yoğurdum ekşi diyen olmaz. Her ülke kendince yumurtacı tavuk ırkı üretiyor. Tabiki satmak için resmi olarak hep yüksek söyleyecekler. Neymiş efendim Avusturalya nın geliştirmiş olduğu australorp ırkı resmi rakamlara göre yılda 364 yumurta yapmış güldürmesinler beni.
1) O tavuğun gurk olduğunu söylüyorlar.
2) Bilim adamları bas bas bağırıyor bir yumurta oluşması için en 25 saat geçmesi lazım diye.
3) Tavuklar yılda bir kere tüye giriyorlar ve en az 55 gün sürüyor.
Varın şimdi siz hesap edin. Ama araştırmalarım sonucu bu ırklar kaç yumurta yapar derseniz. Australlorp 290-300  Sussex 240-250  Rhode İslan 210-220  Atak s 270-280 bu rakamlar benim araştırmam sonucu çıkanlardır. Mesajı Paylaş

Değerli Arkadaşlar Australorp besleyen biri olarak düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim, evimin bahçesinde çocuklarım taze yumurta yesin  ve hobi amaçlı olarak Australorp cinsini araştırdıktan sonra 2 horoz 8 tavuk aldım,havalar bu kadar soğuk olmasına rağmen hergün 4-5 yumurta alıyorum 2 tanesi yarka zaten sonuç olarak kışın ortası hayvanlar kısıtlı alanda salık geziyorlar kapalı kümeste yok,buğday ve darı veriyorum buna rağmen yumurta veriminden çok memnunum,saygılar. Mesajı Paylaş
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

bende  9 adet  yumurtlayan    light sussex  ver   soğuklarda     bile ortlaması 6 ve üzeridir  günlük    ve   herhangi özel  bir yem  yok yumurta yemi bile yok buğday ve   ve  yemek artıkları Mesajı Paylaş

Benim Yumurtacı Tavuklardan edindigim tecrübe şudur...Eger yetiştirici süs tavugu yumurtacı yapacaksa ve salınım olarak yeri genişse Light sussexi tek geçerim....Yer sorunu varsa Rhode islandı mutlaka öneririm....fakat amaç süs tavugu degil sadece yumurta ise Atak-s ler 314 yumurta ile yeterli bir verim alınabilir Mesajı Paylaş

Atila bey selamlar sizde susex varmıacaba  yada tavsiye edermisiniz?Bazı horozlar çok çabuk kızıyorlar ve kümese yaklaştırmıyorlar mesela Mesajı Paylaş

Hasan bey benim bu konuda söylediklerim çok yanlış anlaşılıyor veyada insanlar net anlamadıklarından dolayı tepki gösteriyor....LİGHT SUSSEXi Tavsiye edermiyim....Evet Tavsiye Ederim (ama bagımsız gezinebilecekleri bir alan varsa)....ben sussex baktım  ama şu anda yok ..keşke yerim müsait olsa yine beslerim Mesajı Paylaş

Benim Yumurtacı Tavuklardan edindigim tecrübe şudur...Eger yetiştirici süs tavugu yumurtacı yapacaksa ve salınım olarak yeri genişse Light sussexi tek geçerim....Yer sorunu varsa Rhode islandı mutlaka öneririm....fakat amaç süs tavugu degil sadece yumurta ise Atak-s ler 314 yumurta ile yeterli bir verim alınabilir

atılla bey bıldıgım kadarı ile atak-s lerde sadece tavugunu yada cıvcıvı alıp buyutursenız yumurta verımı var  kendımız cogaltmaya kalkarsak verım o kadar yuksek olmuyor dıye bılıyorum atak ırkının handıkapıda bu.

austrolorp cınsını turkıye ureten kıişi varmı bu konuda bılgınız varsa paylaşırsanız sevınırız Mesajı Paylaş
bize heryer GİRESUN

Sabri bey Atak üretmek bence mantıklı degil 100 tane atak tavuk alacaksam zaten sadece civciv olarak hepsi tavuk 2 tl...ne üretmeye deger ne ugraşmaya ve yumurta ticareti için başka bir ırkı konuşmak bile bana göre anlamsız olur...Australorp yetiştiricisi sormuşsunuz?ben "Australorp"yetiştiren kimseyi tanımıyorum Mesajı Paylaş

Arkadaşlar Golden Comet'ler nasıl, bilgisi olan var mı? Mesajı Paylaş

Arkadaşlar Golden Comet'ler nasıl, bilgisi olan var mı?

Bence  gayet iyiler bu soğukta bile yumurtluyolar Mesajı Paylaş
77 Yalova

Bizim kümeste var. Ama kümesimiz birazcık soğuk. Panel çit tel ve naylon ve brandayla kapalı, buhar yapıyor ve zemindeki talaş ıslanıyor vede soğuk oluyor. Golden Comet'ler 2 günde bir yumurtluyorlar kış aylarında. Bakalım yazın ne yaparlar? Mesajı Paylaş

Zannederim herhangi bir tür tavuk için verilen yıllık ortalama yumurta verimi rakamları biraz yanlış yorumlanıyor. Mesela bir tavuk maksimum yumurta verimine ulaştığında kaydedilen haftalık yumurta sayısı 52 haftayla çarpılıp "yıllık yumurta verimi" diye lanse ediliyor. Halbuki o tavuk ulaştığı maksimum verimi ancak belli bir süre koruyabiliyor, bir haftada gösterdiği en iyi performası yılın tüm haftaları boyunca göstermesi mümkün değil.

Eğer herhangi bir tavuk cinsi için dilden dile dolaşan tek rakama değilde doğru kaynaklara bakarsak bunu zaten göreceğiz. Aşağıya linkini verdiğim dökümanda da Atak-S için geliştiren kurumun kendi kayıtları var. "ATAK-S YUMURTA VERİMİ EĞRİSİ" başlıklı grafikte de görüleceği gibi hayvan %95 yumurta verimi performansını ancak 22 ile 27.nci haftalar arasında koruyabilmiş. Diğer cinslerde de üç aşağı beş yukarı aynı gidişatın geçerli olduğunu düşünüyorum.

http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=atak-s&source=web&cd=1&ved=0CCYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.tae.gov.tr%2FUserFiles%2Ffile%2FAtak-S.pdf&ei=RHQoT4ymBMKk0AW36JjlBA&usg=AFQjCNG6IIgRicMZmYTNG5PgCCFOjBkIgA&sig2=bvlv25FQ8DoJmmYTTY2Ftw Mesajı Paylaş

australorp  yetiştiren bir  abim  tanıdığım var    başka sitede    yazıyor  adı   emre  özçiçekci    en   dikkat çekici  can alıcı     yazıları  var  nerde  olursa olsun takibin edin  derim   sidneyde  yaşıyor kendisi  bu  ırka    gönlünü vermiş    ve çok iyi  biliyor ne  diyorsa   kurallar ve kitap çercevinde  diyor  ve uyguluyor Mesajı Paylaş

Bizim arkadaş bir tavuk çiftliği müdürüne sormuş.
Lıght Sussexler aslında et ırkıdır demiş.

Bu başlıktaki 4 ırk mezleştirilip hem et hem yumurta için ortak bi cins üretilemez mi?
Daha verimli olmaz mı?

Mesela Australorp ve Rhode Island çiftleştirilse nasıl bir yumurta fabrikası olur? Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.