Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Acemilik

Başlatan SÜLEYMAN İNCİ, 17 Aralık 2014, 21:34:09

« önceki - sonraki »
İnternetten ve çevremdeki arkadaşlarımdan bilgileri süzerek bir kuluçka makinası yaptım. İlk denememde 9 tanesi döllü çıktı. 21. gün 2 tane civciv biraz yardımla çıktı. 7 tanesi maalesef çıkamadı. çıkmayan yumurtaları kırdığımda civcivlerin gelişimini tamamlamış ve tüylenmiş olduklarını gördüm. Fakat kabuklar çok sertti. Zor kırıldılar. Nem oranı çıkımda %70 civarında idi. Şimdi kafama takılanlar:
1-) Soğuk buhar üreteci ile nem sağladım. bu sağlıklımı, yoksa içeriye su koymakmı daha iyi?
2-) Makinanın içerisine buhardan kalan  çok fazla kireç birikmiş. Bu kireç kabuğu sertleştirmiş olabilirmi?

Ustalardan fikirlerini bekliyorum Mesajı Paylaş

• Gösterim 6,468 
  • Çıkım Sonuçları
  • 15 Yanıtlar

ıyıaksamlarsorularınıza cevap bulacagınızdan emınım, bende sızın gıbı bılgı toplayım kulucka makınesı yaptım, 12 yumurta bıraktım.4 unun ıkısı gelısememısdı ıkı gelısıp olmusdu su an 2 tanesı yasıyor.bu aksam makıneyı parcaladım, sobaya odun cıktı ahsaptan yapmısdım.bıraz daha bılgı ıle kalıbrasyonu saglam yaptıkdan sonra calıstıracagım, havalar cok sogudu sezonda ınsallah. Mesajı Paylaş
+905444234318

www.kuluckadunyasi.com

suleyman bey makınenızın resımlerını paylasırsanız daha dogru yorumlar alabılırsınız, ıhtıyacınız olanda eksık noktaları ogrenmek degılmı onerımı dıkkate alın , Mesajı Paylaş
+905444234318

www.kuluckadunyasi.com

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
suleyman bey makınenızın resımlerını paylasırsanız daha dogru yorumlar alabılırsınız, ıhtıyacınız olanda eksık noktaları ogrenmek degılmı onerımı dıkkate alın ,

haklısınız. yarın resimlerini çekip paylaşırım. teşekkürler. Mesajı Paylaş

Münir bey hakklı biraz haha bilgi ve bir de resim olursa daha iyi olur.mesela ısıtıcının konumu fanın konumu havalandırma deliklerinin konumu v.s. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

www.kuluckadunyasi.com
aalsay_1980@windowslive.com

(http://hizliresim.com/l0y1nk)

burası sensörlerin oldugu kısım. arkadaki fan sıcaklık yükseldiğinde devreye girerek ısıyı düşürüyor.

(http://hizliresim.com/PYoQo8)

alttaki giriş soğuk buhar ve hava girişi. sağ ve soldaki fanlar devamlı çalışıyor.

(http://hizliresim.com/J743nW)

buda cihazın soğuk buhar ve hava girişi.

(http://hizliresim.com/g4AXXb)

buda çıkım sonunda fanın durumu. üzerleri tamamen kireç kaplanmış. Mesajı Paylaş

(http://hizliresim.com/MPykv6)

(http://hizliresim.com/vQLZPR) Mesajı Paylaş

süleyman bey size yardımcı olmak için birkaç soru soracagım
cevaplarsanız sevinirim.
1-yumurtalar gelişim safhasındayken 18.güne kadar nem kaç derecedeydi?
2-çıkım sepetindeyken nem%70 lerdeyken makinaninnkapagını çok açıp kapattınızmı?
3-yaptıgınız buhar sistemi devamlı nemmi veriyordu,yani hiç durmadan çalışıyormuydu? Mesajı Paylaş
www kuluckadunyasi.com

süleyman bey size yardımcı olmak için birkaç soru soracagım
cevaplarsanız sevinirim.
1-yumurtalar gelişim safhasındayken 18.güne kadar nem kaç derecedeydi?
2-çıkım sepetindeyken nem%70 lerdeyken makinaninnkapagını çok açıp kapattınızmı?
3-yaptıgınız buhar sistemi devamlı nemmi veriyordu,yani hiç durmadan çalışıyormuydu?

ilk 18 gün 60/65 arasında idi.
Çıkım sepetine aldıktan sonra civciv çıkana kadar kapağı açmadım. ilk civciv çatlatmasından 8 saat sonra kıramayınca yardımcı olmak için bir kaç kez açtım. 5 dk içerisinde nem yine 70 seviyesine geliyordu.
Buhar sistemi nem %3 düştümü çalışıyor, %3 arttımı kapanıyor. fakat fanı içeriye devamlı taze hava verebilmesi için çalışıyor.
Mesajı Paylaş

Birde çıkmayan civcivlerde hava boşlukları internetten gördüğüm kadarıyla normal seviyedeydi. Mesajı Paylaş

ilk 18 gün 60/65 arasında idi.
Çıkım sepetine aldıktan sonra civciv çıkana kadar kapağı açmadım. ilk civciv çatlatmasından 8 saat sonra kıramayınca yardımcı olmak için bir kaç kez açtım. 5 dk içerisinde nem yine 70 seviyesine geliyordu.
Buhar sistemi nem %3 düştümü çalışıyor, %3 arttımı kapanıyor. fakat fanı içeriye devamlı taze hava verebilmesi için çalışıyor.
yumurtalar %70 nemde bayagı yumuşarlar hatta elinizle dokundugunuzda ezilirler yani okadar yumuşarlar.
kapagı her açtıgınıızda nem uçunca kabuk sertleşir.fakat sizin nemlendirme sisteminde  fanlarda sanki mermer tozu dökülmüş gibi çok kireçlenme yapmış yumurta kabuklarını sarınca sertleştirmesi normaldir.
siz hiç makinanın içerisine su kabı koyarak nem oranına baktınızmı?%65 i bulursa çıkım için yeterlidir.su kabının agzı ne kadar geniş olursa nem o kadar artar.test edin ondan sonra makinanın içerisine yumurta koyup tekrar deneyin nemide gelişimde %55 e ayarlayın
Mesajı Paylaş
www kuluckadunyasi.com

yumurtalar %70 nemde bayagı yumuşarlar hatta elinizle dokundugunuzda ezilirler yani okadar yumuşarlar.
kapagı her açtıgınıızda nem uçunca kabuk sertleşir.fakat sizin nemlendirme sisteminde  fanlarda sanki mermer tozu dökülmüş gibi çok kireçlenme yapmış yumurta kabuklarını sarınca sertleştirmesi normaldir.
siz hiç makinanın içerisine su kabı koyarak nem oranına baktınızmı?%65 i bulursa çıkım için yeterlidir.su kabının agzı ne kadar geniş olursa nem o kadar artar.test edin ondan sonra makinanın içerisine yumurta koyup tekrar deneyin nemide gelişimde %55 e ayarlayın

Bilginiz ve ilginiz için çok teşekkürler. Mutlaka uygulayacağım. Bulunduğum köyün suyu çok kireçli. O yüzden denememde içme suyu kullanacağım sırf. Gördüğünüz kadarıyla fanların yönünde bir değişiklik yapmam gerekiyormu acaba? Mesajı Paylaş

el yapımı makina konusunda malesef yardımcı olamıyacagım bu konuda ali alsay_ recep keleşler arkadaşlarım size daha iyi yardımcı olurlar. Mesajı Paylaş
www kuluckadunyasi.com

Süleyman bey buhar sistemini nasıl oluşturdunuz çalışma şeklini tam anlayamadım.
Alttaki iki fan havayı nereden nereye veriyor.
Makinaya hava nereden giriyor.Nereden çıkıyor.
Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

www.kuluckadunyasi.com
aalsay_1980@windowslive.com

Süleyman bey,
Bu makinada 2 civcivin çıkması bile bir mucize olmuş,ben kabinde temiz hava girişi ve çıkışı delikleri göremedim.Rezistans kablo zemine koyulmuş çok büyük bir hata.Fanlar 12 volt ve direkt kabin duvarlarına yapıştırmışsınız hava akımını sağlıklı verebilmesi için fanların en az arkasında 12-15 cm boşluk olması gerekmektedir.Sanırım çevirme sistemi dışaradan kol yardımı ile manuel yapılıyor.Bu tip makinaların içerisine küçük hacimli su tavası konulması sizin yararınıza olacaktır.Gelişimde neminiz %60 çıkımda ise %67 olması yeterli olacaktır.Çıkamayan civcivlerin ölümleri nem,havalandırma ve ısıdan kaynaklanıyor,digital termometre dışında kabin içerisine ayrı bir nem ve ısı ölçer cihaz konulması gerekir.
Mesajı Paylaş
[size=12pt]www.facebook.com / [color=red]Profesyonel Tavukçuluk...[/color][/size][color=green]Beslenilen Türler;[/color][color=blue]Light Brahma[/color]

Yorumlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Süleyman bey buhar sistemini nasıl oluşturdunuz çalışma şeklini tam anlayamadım.
Alttaki iki fan havayı nereden nereye veriyor.
Makinaya hava nereden giriyor.Nereden çıkıyor.
bidonun içerisinde nem nozülü var. fan bidonun içerisine hava üflüyor. oradanda hortum yardımı ile alttan arkadaki fanın önüne geliyor. yukarıda gözüken fan kirli hava çıkışı. devamlı çalışmıyor. pervanenin arasından haza makinenin dışarısına çıkıyor.

Süleyman bey,
Bu makinada 2 civcivin çıkması bile bir mucize olmuş,ben kabinde temiz hava girişi ve çıkışı delikleri göremedim.Rezistans kablo zemine koyulmuş çok büyük bir hata.Fanlar 12 volt ve direkt kabin duvarlarına yapıştırmışsınız hava akımını sağlıklı verebilmesi için fanların en az arkasında 12-15 cm boşluk olması gerekmektedir.Sanırım çevirme sistemi dışaradan kol yardımı ile manuel yapılıyor.Bu tip makinaların içerisine küçük hacimli su tavası konulması sizin yararınıza olacaktır.Gelişimde neminiz %60 çıkımda ise %67 olması yeterli olacaktır.Çıkamayan civcivlerin ölümleri nem,havalandırma ve ısıdan kaynaklanıyor,digital termometre dışında kabin içerisine ayrı bir nem ve ısı ölçer cihaz konulması gerekir.

dedikleriniz doğrultusunda makineyi tekrar elden geçireceğim. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.