Google

Bıldırcınım Hasta , Ayağı Kötü Yardım Acil

Başlatan Berk Demirakı, 03 Ekim 2016, 10:04:21

« önceki - sonraki »

Fotoğrafları :
Dün kafesime kedi saldırısı oldu bir bıldırcınımı öldürdü kedi , arkadaşlar kafesin yerini değiştirdim artık gelemezler ama bu videodaki ve fotoğraftaki bıldırcınında ayağı kırılmış , bir ayağı kıpırdıryor , bir ayağı var ama hiç oynatmıyor kıpırdatmıyor bile , dün kedi saldırısından beri oturdu kalkmıyor.
Kafeste yemliğin önüne oturmuştu gece üstüne basıp , gagalıyorlardı.Sonunda sabah baktım , biraz yürümüş diğerlerinin yanında ama yine oturuyor , zeytinyağı sürdüm arkadaşlar bu hayvanı kurtarmam lazım neler yapabilirim ? Kantoran yağı sür dedi bizimkiler ben zeytin yağı sürdüm onuda alayım mı? Şimdi hayvan kıpırdamıyor , su içmiyor yem yemiyor.Ölücek ne yapabilirim? Mesajı Paylaş

• Gösterim 5,681 
  • Bıldırcın
  • 9 Yanıtlar

Mesajı Paylaş

öncelikli olarak geçmiş olsun. ayak haricinde vücudunda herhangi bir yara varmı onu kontrol etmek gerekir daha sonra ayak kırık mi yoksa dokularda veya bağlar zedelenme mi var şişlikler var mı yokmu kontrol edilmelidir ayak parmakları bacak ve ayak tabanında yer yer morarmalar varmı ona bakilmalidir. daha sonra sakat olan ayağa yavaşça kemik muayenesi yapılmalıdır bacak istemsiz olarak sallanıyor mu kırık varsa yeri tespit edilmelidir.but kısmında bir kırık varsa bölgedeki tüyler yolunu elektrik bandyıla iki üç tur dondurerek sarilmalidir.suyuna depomin sivi mineral takviyesi yapıp.sabah akşam çeyrek aspirin yutturup ağrısının kesilmesine yardimci olabilirsiniz... Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
öncelikli olarak geçmiş olsun. ayak haricinde vücudunda herhangi bir yara varmı onu kontrol etmek gerekir daha sonra ayak kırık mi yoksa dokularda veya bağlar zedelenme mi var şişlikler var mı yokmu kontrol edilmelidir ayak parmakları bacak ve ayak tabanında yer yer morarmalar varmı ona bakilmalidir. daha sonra sakat olan ayağa yavaşça kemik muayenesi yapılmalıdır bacak istemsiz olarak sallanıyor mu kırık varsa yeri tespit edilmelidir.but kısmında bir kırık varsa bölgedeki tüyler yolunu elektrik bandyıla iki üç tur dondurerek sarilmalidir.suyuna depomin sivi mineral takviyesi yapıp.sabah akşam çeyrek aspirin yutturup ağrısının kesilmesine yardimci olabilirsiniz...
Sağolun mesaj attığınız için.Benim gördüğüm bacak bölgesi haricinde bir yara yok ama tüyleri dökülmüş bir bacağında tüy kalmamış ve o bacak kızarmış , bu şey gibi bir insanın derisinin altının görülmesi gibi feci can yakar.Kırık yok gibi bugün çok nadir olsada iki ayağın üstüne hafif kalktığını çok çok az yürüdüğünü gördüm ama bunu sık yapmıyor.Ayağı kırık değil galiba ilk o baktığımda kıpırdamıyordu bile şimdi basabiliyor.
Yanlız yem yediğini gördüm ama su içtiğini görmedim.Su içmesi için ne yapmalıyım nipel yüksek diye , ufak bir kaba su koydum kafes içine koydum , kafeste tek , (cimuka kafes)Hayvan hep oturduğu için yemide yanına koydum suyuda. Mesajı Paylaş

Yem yedikçe illa su da icecek tir ağrı kesici aspirini unutmayın ekstradan yapacak bişey yok en sevdigi yiyecekleri koyun önüne suyuna vitamin ve mineralini eksik etmeyin tamamdir. Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Açık yara yada sıyrık varsa mutlaka batikon sürülmelidir.
Kedi bir yerini ısırdı yada çizdiyse mutlaka enfeksiyon yapar,antibiyotik ihtiyacı olabilir, bir veterinere de danışmak iyi olur.
Onun haricinde zaten Görkem bey bilgilendirmiş, geçmiş olsun. 
Mesajı Paylaş
Smyrna Rottweiler Kennel

http://www.kuluckadunyasi.com

Sorunum geçmedi , hayvanlara ayrı bir grup alıp yine olucak mı diye merak ettim ama yine oldu.6 bıldırcın aldım yeni bir grup , ayrı bölmeye koydum , ayağı kırıldı yine , ayaklarını bir gözlem yaptımda , Cimuka kafesin alt tabakalarına sıkıştırıyorlar , tahminim öyle kırıyorlar nasıl çözücem , hayvan kırık ayakla yerde sürünüyor yem , su yemiyor.Ve böyle telef olan hayvan sayım bir hayli artmaya başladı.
Cimuka kafeslerde bu sorunun olabileceğini hiç düşünmemiştim , aldıktan sonra şuan keşke kendim imal etseydim diye düşünmeye başladım... Mesajı Paylaş

Berk bey öncelikli olarak bıldırcının genel yaşam koşullarından örnekler vermek istiyorum.Bıldırcın yapısı gereği toprakla çok hasır neşir olan tünemeyi sevmeyen kısa mesafelerde kısa zaman aralıklariyla uçan bir kanatlıdır.Tel veya plastik altlikli kafesler bıldırcın bakmak için kesinlikle uygun değildir.tel ve plastik altlikli kafesler genelde kısa süreli yavru buyutmelerde kullanılarak daha sonra bu kafeslerden hayvanlar çıkarılmalıdır.toprakve kum zeminli kafesler bıldırcın için en uygun kafes tipidir.bu kafesler hem ayak yapısı hem tuy yapısımi korur esinmeler ve kum banyoları sayesinde stres en alt seviyelere iner ve hayvan refahı sağlanmış olur. tabanda ki parazitler den kurtulmak için az miktarda toz kirec kullanabilirsiniz.tekrardan geçmiş olsun Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Ber
Piyasada üreticilerin en azından %40 ının kafes sistemiyle üretim yaptığını düşünüyorum.Tabi bu kafes sistemini iyilemez , ama yapılıyor tüy dökümü ve kedi saldırısı benimkileri çok yordu galiba , 2. gruptaki bir bıldırcın sabah kötüydü şimdi baya iyi.Umarım 2. grubuma bişey olmaz.Ve şu tüy dökümü erkencik biterse çok rahatlıycam , kum-toprak olayını malesef evde baktığımdan sağlıyamam :/ Mesajı Paylaş

piyasadaki üreticilerin doğru yaptığı anlamına gelmiyor bu berk bey.Türkiyedeki ve dünyadaki en büyük tavuk yumurtası üreticileride kafes sisteminde hayvan bakıyor fakat salma tavukla kafes tavuğunun arasındaki farkları isterseniz siz bir düşünün.hangi tavuk daha mutlu daha huzurlu ve refahı daha yüksek siz karar verin. Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.