Google

Tek Motor Iki Raf çevirme Sistemi Yapımı

Başlatan samet ipşir, 12 Mart 2016, 22:42:12

« önceki - sonraki »
alttakı linkte  videosu var arkadaslar tek motor iki raf.ölçüsünü kendi buzdolabima göre yapıp tasarladım.insallah buzdolabından kuluçka makınasını da yapcam

https://www.youtube.com/watch?v=MkofGtVNLro (https://www.youtube.com/watch?v=MkofGtVNLro)

[IMG]http://i68.tinypic.com/1582e5d.jpg[/img]
[IMG]http://i63.tinypic.com/2ef3nu9.jpg[/img]
[IMG]http://i64.tinypic.com/aema8p.jpg[/img]
[IMG]http://i66.tinypic.com/16knzwx.jpg[/img] Mesajı Paylaş

zor yola kolay insanlarla çıkılmaz...
  • Gösterim 10,321 
  • Makinede Çevirme Sistemi
  • 22 Yanıtlar

Suana kadar gördüğüm en iyi el yapımı çevirme sistemi diyebilirim ozenilerek yapılmış...kulucka makineninizinde fotolarini bekliyorum yapımi bitince Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Suana kadar gördüğüm en iyi el yapımı çevirme sistemi diyebilirim ozenilerek yapılmış...kulucka makineninizinde fotolarini bekliyorum yapımi bitince
teşekkur ediyorum.bunu kendi buzdolabimin ölçüsüne göre tasarladım.72 yumurta kapasıteliyine geliştirilebilir aslında her türlü fikire acıgım =) .kendi işlerimin yogunlugudan makınaya fırsat bulamıyorum bugun bitirmeyi düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Samet Bey, tebrik ederim.
Güzel bir sistem oluşturmuşsunuz.Elinize sağlık.
Viyolleri sanırım plastik borudan yapmışsınız.Üzerine yapıştırdığınız plastik halkaları da plastik borudan keserek mi yaptınız ?
Alttaki çerçeve ile üsteki çerçevenin birbirine olan bağlantısını çizim veya yakından çekilmiş bir fotosunu yayınlarsanız aynı sistemi yapacak arkadaşlara yardımcı olacaktır. Mesajı Paylaş

Ben tesekkur ederim saol . Uzerine yapistirdigim halkalarda yine 50 lik plastik borudan kestim. Hizli yapistirici ile yapistirdim . Dıs cerceveyi alüminyum kompozit dedigimiz malzemeden kestim 2x2 köşebent ile birlestirdim . Resim cekmedim ama yine yapıp cekip atabilirim Mesajı Paylaş

Zamanınız müsait olduğunda,özellikle alttaki ve üstteki viyolleri birleştirdiğiniz kısmın (Bağlantı parçasının detaylarını ) yakından çekilmiş fotolarını siteye ekleyebilirseniz birçok arkadaşıma yararı olacaktır.
Tekrar elinize sağlık.Yapımına başladığınız yeni makinanız hayırlı olsun.İnşallah yüksek çıkımlar alırsınız. Mesajı Paylaş

Zamanınız müsait olduğunda,özellikle alttaki ve üstteki viyolleri birleştirdiğiniz kısmın (Bağlantı parçasının detaylarını ) yakından çekilmiş fotolarını siteye ekleyebilirseniz birçok arkadaşıma yararı olacaktır.
Tekrar elinize sağlık.Yapımına başladığınız yeni makinanız hayırlı olsun.İnşallah yüksek çıkımlar alırsınız.
tabikide eklerim zor bi yapımı yok zaten .
makıneyide bugun bitirdim deneme için boşta çalıstırıyorum. inşallah güzel çıkımı bol bi makına olur.sitedeki üstatlar yardım edecekdır inşallah.gerçi bi kere gönderdim kimse fikrini söylemedi ama olsun yardım edecekler. Mesajı Paylaş

Siz, yeni makinanınız küçük buzdolabından yapıyorsunuz değil mi?
Resimlerine baktım, problem yok gibi.Bence alta arka köşeye labmaların hizasında ve lambalara üfleyecek şekilde 8 cm veya 12 cm'lik 12v ile çalışan 1 adet pc fanı daha takın.Bu fan oluşan ısıyı dağıtacak ,önde ki dolabın kapağının ortasına üfleyecek şekilde ayarlağınız fan da sıcak havayı yukarıya taşıyacaktır.
Benim çok fazla tecrübem yok ancak kuluçka konusunda internette birçok siteyi inceledim.Altta ki video linki sizin kabinin benzeri.Makinayı yapan bu işi profesyonelce yapan ve makinalarını Türkiye çapında satan birisi.Satın alanlardan okuduğum yorumlarda çıkım yüzdeleri de yüksek.Video da ısıtma için lamba yerine resistant kullanmış.Siz lamba kullanıyorsunuz.Farketmez alt arkaya taktığınız lambalara üfleyecek şekilde bir fan daha takarsanız hava sirkülasyonu daha iyi olacaktır.Tabii ki bu konuda Recep üstad ta size öneride bulunacaktır.
https://www.youtube.com/watch?v=1RIPkyQaAEI Mesajı Paylaş

aslında ben yukarı yafan koymayı düşünüyorum yukardakı kavayı asagı itsin diye Mesajı Paylaş

Bence her iki türlü denemesini yap. Video da ki gibi 2.fanı önce aşağıya arka köşeye lambalara üfleyecek şekilde monte et.Makinanın alt-üst ve ortasına yerleştireceğin ısı ölçerlerle ısı dağılımına bak, birde yukarıya monte ederek, ısı dağılımını kontrol et.
Hangisinde ısı dağılımı daha iyi ise o şekilde kesin montajını yaparsın. Mesajı Paylaş

acelem yok zevkle bişiler denıyom denıcem bakalım:) Mesajı Paylaş

Ben de uzun süredir 70 lt.saklama kabından tam otomatik kuluçka makinası üzerinde çalışıyordum.Tam herşeyi bitirdim yumurta yüklemesi yapacaktım.Bir kaza sonucu kabin parçalandı.Sinirden kablo kanallarından yaptığım otomatik sistemini de ben kırdım.Şimdi bende büro tipi mini buzdolabından kuluçka makinası yapmayı planlıyorum.Bu nedenle yaptığın sistem dikkatimi çekti.
Bir de küçük bir önerim olacak çevirme motorunu benim gibi piliç motorundan yapmışsın, bu motoru bence dışarıya monte et. ( Ben makinamda dışarıya monte ettim.) Motoru içeride bırakırsan sıcak ve nem ile bu motor seni yarı yolda bırakabilir.Motoru dışarıya al, motorun ucunda ki milin uzunluğu yetmez ise ucuna mil kaynatır uzatırsın. ( Ben ucuna 3 cm uzunluğunda sonsuz mil kaynatmıştım.)
Müsait olduğunda viyol çerçevelerinin bağlantısının fotosunun veya çizimi ile birlikte aşağıda ki resimde çizmeye çalıştığım çevirme sisteminin hareket iletim çubuğunun ölçülerini yazabilirsen memnun olurum ? ( Ölçü olmazsa deneme yanılma yöntemi ile bulmak zaman alıyor )
Tekrardan kolay gelsin.Bence güzel bir makina yapıyorsun.İnşallah çıkım yüzdesi yüksek bir makina olur.

Mesajı Paylaş

Ben de uzun süredir 70 lt.saklama kabından tam otomatik kuluçka makinası üzerinde çalışıyordum.Tam herşeyi bitirdim yumurta yüklemesi yapacaktım.Bir kaza sonucu kabin parçalandı.Sinirden kablo kanallarından yaptığım otomatik sistemini de ben kırdım.Şimdi bende büro tipi mini buzdolabından kuluçka makinası yapmayı planlıyorum.Bu nedenle yaptığın sistem dikkatimi çekti.
Bir de küçük bir önerim olacak çevirme motorunu benim gibi piliç motorundan yapmışsın, bu motoru bence dışarıya monte et. ( Ben makinamda dışarıya monte ettim.) Motoru içeride bırakırsan sıcak ve nem ile bu motor seni yarı yolda bırakabilir.Motoru dışarıya al, motorun ucunda ki milin uzunluğu yetmez ise ucuna mil kaynatır uzatırsın. ( Ben ucuna 3 cm uzunluğunda sonsuz mil kaynatmıştım.)
Müsait olduğunda viyol çerçevelerinin bağlantısının fotosunun veya çizimi ile birlikte aşağıda ki resimde çizmeye çalıştığım çevirme sisteminin hareket iletim çubuğunun ölçülerini yazabilirsen memnun olurum ? ( Ölçü olmazsa deneme yanılma yöntemi ile bulmak zaman alıyor )
Tekrardan kolay gelsin.Bence güzel bir makina yapıyorsun.İnşallah çıkım yüzdesi yüksek bir makina olur.
Sinirle hicbisey elde edilmez ama sabirla edilebilir kızıp kirmaya gerek yokdu 😀
Motoru disari alamam ayari milimetrik az saga yada az sola kYdiginda saga ve sola dönüşler simetrik olmuyor .yaplabilir ama zor herseyi sabitlemek lazim .
Peki sizin icin butun olculeriyle ve resimleriyle aticam siteye Mesajı Paylaş

Teşekkür ederim, Samet Bey.
Çevirme sisteminizde bir şey daha dikkatimi çekti.Sisteme limit siviç eklemeyecek misiniz ? Siviç kullanmadan 45 drc'de durmasını sağlaman zor olabilir diye düşünüyorum.

Mesajı Paylaş

Samet bey . El yapımı kuluçka makinası yapımının en güzel yanıda bu işte . Uğraşıp güzel şeyler ortaya çıkarıp başarı elde etmek . Elinize emeğinize sağlık bizler için çok güzel örnek olmuş :) Lütfen detaylı fotoraf ta atınız kolay gelsin :) Mesajı Paylaş

Teşekkür ederim, Samet Bey.
Çevirme sisteminizde bir şey daha dikkatimi çekti.Sisteme limit siviç eklemeyecek misiniz ? Siviç kullanmadan 45 drc'de durmasını sağlaman zor olabilir diye düşünüyorum.
siviç eklemeyi düşünmüyorum bence önemlı olan belirli saatlerde yumurtanın hareket etmesı.. Mesajı Paylaş

Samet bey . El yapımı kuluçka makinası yapımının en güzel yanıda bu işte . Uğraşıp güzel şeyler ortaya çıkarıp başarı elde etmek . Elinize emeğinize sağlık bizler için çok güzel örnek olmuş :) Lütfen detaylı fotoraf ta atınız kolay gelsin :)
ben teşekkur ederım zevkle ugrasıyorum bana mutluluk verıyo böyle seyler..
resimde koyarım ayrınlılı sekılde  bu 35 x 37 ölçülerinde..önemlı olan her bir viyolun merkezinin ara mesafesi. Mesajı Paylaş

Samet bey öncelikle eline sağlık güzel bir çalışma oluyor.Nacizane birkaç önerim olacak. Viyollerin üzerinr koyduğun halları seyyar yapsan ve mesela bıldırcın ve keklik için de halkalı bir sistem yapsan.Bu şekli ile sadece tavuk yumurtasına endekslenmiş oluyorsun.Ayrıca raflar sabit olunca çıkımda nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsun.Aynı makinada çıkım alacaksan çıkım sepetlerini nereye koyacaksın. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

www.kuluckadunyasi.com
aalsay_1980@windowslive.com

Samet bey öncelikle eline sağlık güzel bir çalışma oluyor.Nacizane birkaç önerim olacak. Viyollerin üzerinr koyduğun halları seyyar yapsan ve mesela bıldırcın ve keklik için de halkalı bir sistem yapsan.Bu şekli ile sadece tavuk yumurtasına endekslenmiş oluyorsun.Ayrıca raflar sabit olunca çıkımda nasıl bir yol izlemeyi düşünüyorsun.Aynı makinada çıkım alacaksan çıkım sepetlerini nereye koyacaksın.
Tesekkur ediyorum abi Allah razi olsun .seyyarda olabilirdi ona gore bi sistem dusunulebilir.tavuk düşündüğüm icin boyle yaptim.bu ikili raf seyyar direk makinenin icine koycam . Cikim sepeti icin dusundugum seylerde var resimlerini paylasicam abi. Mesajı Paylaş

[IMG]http://i67.tinypic.com/250mupv.jpg[/img][IMG]http://i66.tinypic.com/353cgbc.jpg[/img]
yapmak isteyen arkadaşlar için Mesajı Paylaş

Kardeşim Sistem çok İyi El becerisi İsteyen bi sistem motorun vivollere Bağlantısı Nasıl Dönüşünü Nasıl yapiyo o kısmı anlamadım. Mesajı Paylaş

Tesekkur ediyorum.nasil anlatilir bilmiyorumki.yakindan resim ceker atarim daha ayrintili. Mesajı Paylaş

Kardeşim Sistem çok İyi El becerisi İsteyen bi sistem motorun vivollere Bağlantısı Nasıl Dönüşünü Nasıl yapiyo o kısmı anlamadım.
Matematiksel orarak hesaplamak gerekirse;
Motor çevirme koluna "m" diyelim
Raf çevirme koluna da "r" diyelim

Raf 45 dere açı yaptığında raf merkezi ile raf kolu ve motor kolu ile motor merkezi arasında ikiz kenar dik üçgen oluşur.
Buradaki ikiz kenarlardan biri olan "m" ile hipotenüs olan"r" arasında
r=m√¯2 formülü vardır
örnek:
r:2 cm olsun burada motor çevirme kolu olan "m"yi bulmak için
2=m√¯2'den
m=√¯4/2'den
m=√¯2 yapar buda yaklaşık olarak 1.4142 gibi bir değer yapar
Burada verilen değer motor tam yerinde ise her iki tarafta da 45 derece açı olacak şekilde çıkar.Aksi takdirde açılar toplamı 90 olsa da bir taraf fazla iken diğer tarafta az açı olabilir. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

www.kuluckadunyasi.com
aalsay_1980@windowslive.com

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.