Google

makine çevirme sistemi analizi ve basit bir uygulama

Başlatan mürsel_akıncı, 03 Haziran 2012, 23:41:25

« önceki - sonraki »
düzenlenmiştir.
(http://bit.ly/c25MCx)

Merhaba  arkadaslar ,

Özelikle  yumurta cevirme işlemi konusunda yeni  arkadaşlarımızın zorlandıgını gözlemledim bu sistemi daha yalın hale nasıl getirebilirim sorusuna cvp bulmak için ufak bir calışma yaptım sonucunda uygulanabilirlik acısından  ekonomiklik ve yalın hali  beni tatmin etti sonucu uygulayarak ,sizinlede paylasmak istiyorum,

PARCALAR:  bir adet  zaman rölesi  bir adet switch bir  adet motor

PARCALARIN GÖREVLERİ VE SİSTEMDEKİ İŞLEVİ
Switch : yumurta sepetlerinin  45 derecelik( ileri geri) posizyona geldiginde  motorun enerisini kesme işlemi yapar ve zaman rölesinin bobin ucları enerjiler, motor tam tur döndügünde rafa veya mile switchi 2 kez aktif edicek sekilde baglayınız  1 aktif olma durumu ileri yönde 45 dereceyi temsil edicek  2 aktif olma durumu ters yönde 45 dereceye  gelme durumunu temsil edicek
Zaman rölesi(timer zaman ayarlı priz): Bobin uclarına enerjiyi verdigimizde(girişine) ayarladıgımız süre sonunda kontakların  durumunu  degiştiren zamana baglı  kontrol moduludur.
Motor : :)

ÇALIŞMA SİSTEMİ;

Şemayı inceledigimizde  LİNE  VE NOTR uclarına sürekli enerji uygulamaktayız,  yumurta sepetleri 45 derecelik  pozisyona geldiginde switchi aktif edicek sekilde bağlantımızı gercekleştirdik   yumurta sepetleri 45 derecelik posizyonu aldıgında switch kontakları konum degiştirerek
1-) motorun enerji ucuna  seri bağlı oldugu için ve normelde kapalı ucları bağlı oldugu için motor gerilimini kesicek ve motorun durması saglanackatır
2-)kontakları konum degiştirdigi için gerilim switcin CM ucundan NO ucuna anahtarlanarak  zaman rölesi bobin uclarını enerjilemiş oluruz.

Bu işlemler sonucunda motor  durmakta  ve  zaman rölesi enerjilenmektedir.
zaman rölesinin süresinin dolmasını beklemekteyiz  yani motorun hareketsiz bir sekilde beklemesi gerektigi 1 saat süreyi(uygun olan )  bu süre  doldugunda , zaman rölesi kontak ucları konum degiştirir. Semayı inceledigimizde  zaman rölesinin kontak ucları switche parelel  baglıdır yani switche parelel bir anahtarlama (gerilimi gecirme) işlemi yapmaktadır,
zaman rölesi kontak uclaırını degiştirince  motor akımı zaman rölesi üzerinden tamamlanarak hareket etmesi saglanır. Motor dönmeye başlar.
1-) motorun hareketiyle switchin kontakları konum degiştirerek akımı kendi kontakların üzerinden motora uygulamaya başlar ,
2-)switch konum degiştirmesi aynı zamanda    zaman rölesinin enerjisinide keser ve zaman rölesi resetlenir. Kontak ucları eski haline döner motorun akımı switchler üzerinden akmaya başlar .
Motor hareket etmeye başladıktan sonra diger yönde 45 derecelik acı alasaya kadar asla durmaz . 1 turda bu işlem 2 kez tekrarlanır motor turunu  tamamladıktan sonra  yukarıdaki işlemler döngü içinde tekrarlanarak sistemin çalışması  süreklilik sağlanır.

S.S.S-1 benim motorum calışma gerilimi 24 v 12 v  vb . nasıl uyarlayabilirim?
CVP : line nötr noktalarına yani enerji giriş noktalarına motora uygun gerilimi uygulayınız. Zaman rölesinin bobin uclarına yani çalışması için gerekli ucları motorun çalışma gerilimiyle aynı degerlerde olması gerekir Örn motor 12 v  ise zaman rölesi bobin ucları 12 v olmasi gerekir.

S.S.S. benim zaman ayarlı pirizim var  sisteme nasıl uyarlayabilirim?

S.S.S-2. benim mekanik tasarımımda  motorun yönü zorlamayla yön degişenlerden problem olusurmu?
CVP : olmaz arkaşlar refarans alınacak nokta sepetlerin  45 derecelik(ileri-geri) posizyondayken switch aktif edicek sekilde  switchin montajının yapılmasıdır. Zorlamayı  saglıcak mekanik Bağlantıları unutmayınız.

S.S.S-3. Bu sistemin motorun 45 derecelik ileri geri yönde hareketiyle  nasıl bir ilişkisi vardır ?
CVP : Arkadaş bildiginiz üzere  yumurta sepetlerin acılı bir sekilde hareket ettirmesinde yaygın olarak 2 uygula sekli mekanik tasarımı mevcuttur.
*1-) yumurta sepetlerinin denge merkezini saglayan cubuga motor milin baglanması .
Bu mekanik baglantıda acı sınırlamaları  sonlandırıcı mekanik baglantılarla saglanır  motor mili zorlandıgında yön degişmektedir . motor tam tur dönmez bu uygulamada  SSS-2  cvpını dikkate alarak switch bağlantısını yapınız.
2-) yumurta sepetlerinin denge merkezine degilde sepetlerin denge merkezinden farklı bir noktadan (yatay bir cubuk mantıgıyla düşününüz)  motor miline baglantısıyla  yumurta sepetlerinin acılı  hareket  etmesi saglanır  bu mekanik baglantıdaki  paremetreler  motor milinin capı ve motor milinin sepete olan baglantısının   yumurta sepetlerinin denge merkezine olan uzaklıgıdır arakaşlar  motor  tam tur döner motor tam tur döndügünde istedigimiz acıda ileri geri hareketini sağlamıs oluruz  bu tasarımda  direkt şema baglantısını uygulayarak çözüm üretirsizniz
S.S.S-4.ısı kontrol modulumun timer özelligi yada motor kontrol özelligi var nasıl uyarlayabilirim ?
CVP: kontrol modulünüzün anahtarlama cıkısını  semada belirtilen zaman rölesinin kontak uclarına baglayarak ve zaman rölesini iptal ederek  tek bir switch ile sisteme uyarlamıs olursunuz.
S.S.S-5. önceki MEVCUT uygulamalarımıza nazaran  bu uygulamamızın avantajı nedir?  ?
CVP :  daha az parca kullanımı  tek bir switch, daha az modulu kullanımı  zaman ayarlı priz gibi ek modullerden sizi kurtarır..
Mesajı Paylaş

ELECTRONIC DESIGNER

mursel@microcellteam.com
http://www.facebook.com/MicroCELLL
Tel : 0551 411 56 98
  • Gösterim 16,345 
  • Makinede Çevirme Sistemi
  • 19 Yanıtlar

merhaba şemanı iyi incele bu şema çalışmaz hatalı başkalarını yanıltma siviç üzerinden zaman rolesi bu bağlantıda calışmaz sivic üzerinden nötür geliyo oysa zaman rolesinde nötür var zaman rolesinin calışması icin linye lazım sen linyeyi motora getirmişin orada kalmış role icinde linye lazım iyi düşün Mesajı Paylaş

Alıntı Yapmerhaba şemanı iyi incele bu şema çalışmaz hatalı başkalarını yanıltma siviç üzerinden zaman rolesi bu bağlantıda calışmaz sivic üzerinden nötür geliyo oysa zaman rolesinde nötür var zaman rolesinin calışması icin linye lazım sen linyeyi motora getirmişin orada kalmış role icinde linye lazım iyi düşün
mustafa  arkadasım    kişileri yanıltmak  degil elbette  kolaylaştıralım diye çabalıyoruz.  sematigi gözden geçirmemi uyarman yeterli kopyala yapıştır yapmıyoruz bu sema  çalışmaz demen yerine arkadasım line yerine nötr baglamısın kontrol edermisin gibi bir lisan paylasımları saglayan kaynak arkadaşlar için daha uygun olucaktır , aynı gün cizip acıklamarını yapıp yayınladıgım için gözden kacırmısım

teşekkür ederim  yinede  dikkatin için   
zaman rölesinin diger ucu nötre baglı _line baglı olmalı  düzenleyecegim 

Mesajı Paylaş
ELECTRONIC DESIGNER

mursel@microcellteam.com

merhaba kusurabakma elektrik bilgn nekadar bilmedim için tam acıklama yaptım gayem karalamak değil aydınlatmak saygılar sunarım Mesajı Paylaş

semanın güncellenmiş hali;

Mustafa Bey direkt şemaya yüklendiniz sanırım :)
olur böyle diyelim hatamı düzeltmeye sebep oldu teşşekkürler . Mesajı Paylaş
ELECTRONIC DESIGNER

mursel@microcellteam.com

mrb mürsel bey şemanız tamam fakat benim görüşümegöre motor tam tur degilde yarım turda sivice kumanda ederse sistem olur yarım tur sepet yukarda farzedelim durdu istenilen zaman sonra  hareket ettinde aynı sıvice turu tamamlayıpbrdaha durdurursa sistem döngü olarak devam eder her her duruşta sepet eğilimi bir aşada bir yukarda olur basit mekanik sistem motor miline bir disk disk üzerinde tam karşlıklı şiviçin makarasına göre oyuk yeterli binim makinamı ben bölle yaptım çok güzel çalışyo iyi günler Mesajı Paylaş

merhaba Mustafa Bey,

motor tam tur döndügünde yumurta sepetleri 45 derece ileri 45 derece  geri hareket etmekte ve tur tamamlandıgında yani switch aktif oldugunda yumurta sepeti yatay bir sekilde bekleme posizyonu almakta . bu kısım mekanik sistemimizin tasarımıyla ilgili  arkaşlarımızın daha iyi anlaması için video paylasımı yapmaya çalışıcam . yukarıda çalışma uygulanarak sonuc alınmıs bir çalışma.
Alıntı Yapyarım tur sepet yukarda farzedelim durdu istenilen zaman sonra  hareket ettinde aynı sıvice turu tamamlayıpbrdaha durdurursa sistem döngü olarak devam eder her her duruşta sepet eğilimi bir aşada bir yukarda olur basit mekanik sistem motor miline bir disk disk üzerinde tam karşlıklı şiviçin makarasına göre oyuk yeterli binim makinamı ben bölle yaptım çok güzel çalışyo

arkadaşlardanedindigim bilgilere motor bekleme süresinde yumurta sepetinin yatay bir posizyonda bekletilmesi yani yumurtaların dik bir sekilde durmasının daha verimli oldugunu söyledirler.  sizin düşüncenize  göre olan uygulama yumurta gelişimi için daha uygun ise bahsettiginiz uygulama eklerini ekleyerek sisteme adepte edilebilir yumurtanın beklemede  acısıyla ilgili dayanaklı bir bilgi kaynagım yok arkaşların bilgilendirmesine göre bilgi kaynagım .  bu konuda net bir cvp bulmak gerekir. hangisi uygun sonra üzerinden tekrar gecebiliriz. Mesajı Paylaş
ELECTRONIC DESIGNER

mursel@microcellteam.com

basettim sistemde 45 derecelik acıyı sivic temas noktasını ayalıyarak yapıyosun senin sisteminde hep bir tur yaptı için tek şekilde duru
istenilen 1 saat biyönde 45 derece acıda 1 saat sonra tam tersi yönde  hep 45 derecelik acıyla dursun bilmem anlatabildimmi Mesajı Paylaş

Evet Mürsel bey yumurtaların bekleme anında 45 derece açıda beklemesi esastır. Düz bekleme önerilmez, yani 1 saat sağa yatık bir saat sola yatık döngü bu şekilde devam edecek. Çalışmalarınızı bekliyoruz.(Ayrı bir başlıkta sorum olacak yorumlarınız bekliyorum) Mesajı Paylaş
İzmir/Bayraklı/Çaymahalle
0 507 763 99 97

Alıntı Yapbasettim sistemde 45 derecelik acıyı sivic temas noktasını ayalıyarak yapıyosun senin sisteminde hep bir tur yaptı için tek şekilde duru
istenilen 1 saat biyönde 45 derece acıda 1 saat sonra tam tersi yönde  hep 45 derecelik acıyla dursun bilmem anlatabildimmi

uygulamanazını anladım mustafa bey almak istedigim cvp suydu
Alıntı Yapyumurtaların bekleme anında 45 derece açıda beklemesi esastır. Düz bekleme önerilmez, yani 1 saat sağa yatık bir saat sola yatık döngü bu şekilde devam edecek

bunun ilgili çalışmayı kısa sürede paylaşıcam ;

Alıntı Yap(Ayrı bir başlıkta sorum olacak yorumlarınız bekliyorum)
kadir bey konuyu actıktan sonra konu linkini özelden bir msj da atarsanız  daha hızlı cvplayabilirim  yardımcı olmak isterim  kolay gelsin. Mesajı Paylaş
ELECTRONIC DESIGNER

mursel@microcellteam.com

Bu konuya acıklık getiren mustafa ve kadir arkadaşlarımıza teşşekkür ediyorum.

zaman rölesi dısında zamana baglı kontrol saglayan  fonksiyonlu moduller olabilir bu modullere  girilicek 2 paremetre vardır  motorun bekleme süresi  motorun bekleme sonunda  calışma süresi;

örnek olarak  motorun bekelme süresinii 1 saat yaptık 
bu bekleme süresi sonunda moturun calışma süresini yukarıdaki şemaya göre etkileyen bir faktör var  bu faktör switch motorun milinden kurtulma süresi yani siwitchin normaldeki posizyonunu alma süresi  bu sürenin üstünde bir calışma süresi ayarlayınız    zaman sölesi baglayanların sadece 1 saati(uygun olan bekleme süresini) ayarlamsı  yeterli
Mesajı Paylaş
ELECTRONIC DESIGNER

mursel@microcellteam.com

meb bu sistem tamam güzel ama tek siviçlede yapabilirdin birazda kafa yorboş zamanında iyi günler Mesajı Paylaş

merhaba, motor miline takılacak ek bir  parcayla yada uyarlamayla  motoru tam tur döndügünde switchi   iki kez aktif edicek düzenekten bahsediyorsunuz  sanırım . dediginiz gibi bir switchden de tasarruf edilebilir.
dikkat edilmesi gerekekn mile uyarlaann parcanın yada düzenegin  45 derece ileri 45 derece geri acılarda switchi aktif etmesi diyebilirmiyiz . Mesajı Paylaş
ELECTRONIC DESIGNER

mursel@microcellteam.com

evet aynen yeni yapicam makinada bu sistemi kuracam cevirmeyide eski aspıratörüm vardı saga sola dönerek üfleyen bu aspiratön motorunu kullanıcam saga sola dönüşü aşa yuka şekilde calıştırıcam sivic vede zaman rolesinle sınırlandıracam Mesajı Paylaş

mustafa bey çalışmanız sonunda bilgilendirici  paylaşımlarınızı bekleriz kolay  gelsin . Mesajı Paylaş
ELECTRONIC DESIGNER

mursel@microcellteam.com

iyigünler arkadaşlar yeniyapmayı pilanladım makinamda havalandiırma sistemini şöyle yapmayı düşünüyorum üste 220 volt emişgücü olan bir fan ile havı emimp makinanın her iki yanından kanallarla alta getirip altta inerken kanal agzını makinanın enikadar genişletip havayı alttan iki yandan iceri üflemeyi
icerideki havayı sürekli silkilasyon yapmayı anı zamanda ayrlı bimenfez yaparak kirli havayı dışarı atma yı fan emiş agzına boru ile dışarıdan temiz hava getirmeyi fanın emiş agzına ısıtıcı rezztans koymayı düşünüyom bu sistemi deneyen varmı daha önce yapmış olan varsa
bilgi alabilirsem memnunolrum :( :( Mesajı Paylaş

Mustafa bey içeride sürekli sirkülasyon çok olumlu bir durum.
   Emiş borusuyla fan yardımıyla dışarıdan içeriye temiz hava çekmek gereksiz bir durum oluşturuyor(yapılsa olmazmı olur) ancak 2 adet alt kısıma 8 mm'lik delik ve üst kısıma 2 adet delik(mini buzdolabı için) yeterli oluyor.
                                                        Mesajı Paylaş
İzmir/Bayraklı/Çaymahalle
0 507 763 99 97

mürsel bey paylaşım için saol

benim merak ettiğim bu şemayı ne tür programla çizdiniz? Mesajı Paylaş
herşey cücükler için

simülasyon programramları  elektronik tasarım programları  var  herhangi biriyle yapılabilir. proteus -isis programını kullandım bu şema cizimi  için..... Sanırım böyle basit kullanılabilen bir programa ihtiyacın var  gibi yardımcı olmaya calısırım Mesajı Paylaş
ELECTRONIC DESIGNER

mursel@microcellteam.com

kadir bey teşekkürler ben büyük meşrubat dolabı arıyom kapasiteyi bu sefer büyütme istiyom eş dos cıvcıv istemeye başladı Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.