Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Hindilerde Saldırganlık

Başlatan Mustafa KISACIK, 03 Ağustos 2013, 13:42:31

« önceki - sonraki »
    Şu anda petshoptan almış olduğum 6 adet siyah hindi ve bir tanıdığımdan almış olduğum yumurtalardan çıkan 1 tanesi beyaz 4 tanesi koyu gri-siyah arası renkte 5 adet yerli olmak üzere toplam 11 adet hindim var. Yerliler 1 mayıs çıkımlılar, siyahlar ise emin olmamakla birlikte muhtemelen yerlilerden yaklaşık 1 ay daha büyükler ancak boy olarak siyahlar yerlilerin yaklaşık 2 katı büyüklükteler. Benim bunlarla ilgili birkaç sorum olacak. Birincisi özellikle siyah hindiler başta olmak üzere erkekler henüz 4 aylık olmalarına rağmen diğer kümes hayvanlarına aşırı derecede saldırgan davranıyorlar. Şu ana kadar 2 tanesi 2,5 aylık 1 tanesi 1 aylık olmak üzere 3 tavuk yavrusunu öldürdüler, bunların dışında 2 tanesini de öldüresiye döverek yaraladılar. Üstelik hayvanların kaçması da bir işe yaramıyor, öldürene kadar peşlerinde koşup sürekli vuruyorlar.  Hindiler dışında hint horozu ve hint tavukları besliyorum, inanır mısınız hint horozları bu hindilerin yanında oldukça mülayim kalıyor, üstelik hindiler henüz 4 aylıklar. Saldırganlıklarını durdurmak için bir öneriniz var mı acaba? Bir diğer sorum ise siyah hindiler ile yerliler arasında tercih yapmak istiyorum, acaba hangisini seçmeliyim sizce? Siyahlar yerlilere göre çok daha iri ve etli olacakları kuşkusuz ancak siyahların gurk olmama problemi olabilir mi diye endişeleniyorum. Sizin de bildiğiniz gibi hindi civcivleri oldukça hassas oluyorlar, bu durumda civcivleri kendim yetiştirmek yerine gurk hindi altında çıkararak hem zahmetinden kurtulmak hem de zaiyatı en aza indirmek istiyorum. Eğer siyah hindilerde gurk olmama durumu varsa onların yerine yerlileri elimde tutmak isterim. Siyahların gurk olma durumlarıyla ilgili bilgi verebilir misniz acaba? Mesajı Paylaş

• Gösterim 6,936 
  • Hindi
  • 5 Yanıtlar

Hindilerle tavuklarin arasini ayirmak en mantikli cozum olur diye dusunuyorum
Mesajı Paylaş
77 Yalova

Bütün hayvanlar sınırsız alanda serbest dolaşıyor. Eğer herhangi bir grubu kapalı alana hapsedersem gelişmelerinin geri kalmasından korkuyorum o nedenle başka türlü bir çözüm bulmaya çalışıyorum. 2 gün önce yine hindiler yaklaşık 5-6 aylık neredeyse yumurtlamaya gelmiş beyaz renkli harika bir hint tavuğumun da kafasını paramparça ederek 2 gözünü de kör etmişler. Tahminlerime göre saldırma işini gündüz dışarıda gezerken değil de sabah kümesin kapısı henüz açılmamışken kapalı alanda sıkıştırarak yapıyorlar. Çözüm olarak da kümesi ikiye bölmeyi düşünüyorum, bu sayede kapana kıstırma imkanları olmaz en azından. Yeri gelmişken çok ilginç bir olay daha anlatayım; sizin de bildiğiniz gibi bahçede hayvanları yemleyince serçeler de hiç çekinmeden gelip tavuklarla birlikte yanyana yem yerler. Maalesef bu hindiler için geçerli değil. Zavallı serçeler tavuklardan alışmış olacaklar ki hiç korkmadan sokuluyorlar ancak gaddar hindiler tek gaga darbesiyle serçeyi oracıkta öldürüveriyor. Şu ana kadar benim gördüğüm 2 serçeyi öldürmüşler, nasıl hayvanlar olduklarını varın siz düşünün artık :) Mesajı Paylaş

biraz vahsi ve yamyamdırlar buldukları her seyi ete cevirirler güzel hayvanlardır 3 tanesi bir araya gelirse tavuk horoz koymzlar döverler siz olayı cözmüşsünüz kıstırma dan ziyade kümeslerin ayrılması sart aynı kümesde gecinemezler kücükben belki ama büyüdükce vahsileşirler beyaz hindi ile siyah hindi karısımı kırma hindileriniz sanırım gri olanlar yani gurk olanınada gelince ikiside gurk olabilir tam bilmemekle beraber illa gurk olacakdır diye düşünüyorum suan bende de 7 tane yerli siyah hindi 8 tane de beyaz etlik hindi var bende melezleyerek üretecegim nasip olursa siyahlar köyden yumurta getirterek beyazlar ofisden satın alınarak elime gecdi beyazlardan 2 erkek daha dün tartıya koydum 9 kg geldi ne zaman aldıgımı tam hatırlayamıyorum şimdi 5 ci ayın 10 da falan cıkmısdı sanırım siyahlar 1 ay sonrada beyazları aldım beyazlar da siyahların yarısı kadar kücükdü ama siyahları 3 e katlayacaklar yakında siyah en agırı 4 kg beyaz 9 kg Mesajı Paylaş

Ayrıca başka bir sorum daha olacak. Yetişkin hindilerde cinsiyet ayrımı yapabiliyorum ancak yavrularda emin olamıyorum. Benim 3-4 aylık hayvanlarda da aşağı yukarı tahmin edebiliyorum ama bazı hindilerde arada kalıyorum. Hindilerde küçük yaştan itibaren cinsiyet ayrımı nasıl yapılır veya en erken kaç aylık olunca kesin ayrım yapılabilir acaba? Mesajı Paylaş

yumurtadan cıkan civcivin cinsiyet ayrım videosu sitemizde de var nettende arasdırabilirsiniz 1 aylık kadar oldugunda civcivken yetişkin gibi kabarmaya calısır kanatlarını asa salar o erkek olacakdır diğerleri ise dişi Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.