Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

ölen Tavuklarım Hakkında Yardım Istiyorum

Başlatan metin yılmaz, 13 Kasım 2016, 11:51:46

« önceki - sonraki »
merhaba.10 adet rır 15 adet ligt susex 6 aylık tavuklarım var.susex tavuklarım ortalama 10 gün arayla ölüyor.en belirgin ölüm şekli genelde ishal yerde yatarak bacaklarını gergin ve uzatmış olarak felçli gibi beklemesi ve birgün sonra gözlerini kapatarak ölüyorlar.bir kaçında boğazda hırıltı ve ağızaçıp kapayarak zor nefes alma durumu oldu.3 tanesine baytril antibiyotik ve gıda olarak yumurta içirdim onlar iyileşti.geçen ay veterinerin verdiği tavuklar için olan  antibiyotiği 3 gün sularına karıştırdım  aşı veya başka ne yapabilirim dediğimde bu sayıda tavuğa aşı maliyetli olur dedi.şuan 6 adet susex kaldı rır larda hiçbir hastalık olmadı.ayrıca dün geç saatte kümese girdiğimde yemlikte iri bir sıçan vardı bugün 2 kilo pasta zehiri siparişi verdim.sıçanlardan mikrop kapmış olabilir mi. bu hastalıkla nasıl mücadele edebilirim. Mesajı Paylaş

• Gösterim 4,344 
  • Tavuk
  • 8 Yanıtlar

hocam kümeste fare/sıçan sevmiyorum lütfen en yakın zamanda öldürün gece tavukları rahatsız eder Mesajı Paylaş
Rhode Island Red !

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
merhaba.10 adet rır 15 adet ligt susex 6 aylık tavuklarım var.susex tavuklarım ortalama 10 gün arayla ölüyor.en belirgin ölüm şekli genelde ishal yerde yatarak bacaklarını gergin ve uzatmış olarak felçli gibi beklemesi ve birgün sonra gözlerini kapatarak ölüyorlar.bir kaçında boğazda hırıltı ve ağızaçıp kapayarak zor nefes alma durumu oldu.3 tanesine baytril antibiyotik ve gıda olarak yumurta içirdim onlar iyileşti.geçen ay veterinerin verdiği tavuklar için olan  antibiyotiği 3 gün sularına karıştırdım  aşı veya başka ne yapabilirim dediğimde bu sayıda tavuğa aşı maliyetli olur dedi.şuan 6 adet susex kaldı rır larda hiçbir hastalık olmadı.ayrıca dün geç saatte kümese girdiğimde yemlikte iri bir sıçan vardı bugün 2 kilo pasta zehiri siparişi verdim.sıçanlardan mikrop kapmış olabilir mi. bu hastalıkla nasıl mücadele edebilirim.
öncelikle geçmiş olsun ne biçim bir veteriner 21 tane tavuğa aşının maliyetli olur diyebilir canlıların ölmesinden daha az maliyetli olduğu ve olacağı kesin Mesajı Paylaş

Metin bey öncelikli olarak kendinizi tanisma bölümünden tanışma formatına uygun olarak tanıtmanız gerekmektedir Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Gecmis olsun.oncelikle vebanin yayilmasinda en buyuk etken faredir tarifinize gore veba veya tifoya benziyor yanliz rir larda bu sikintinin olmamasida soru isareti Mesajı Paylaş

Hocam fare/sıçan hakkında yorum yapmıştım geçen günlerde onu dikkate alıp kovdunuz mu sıçanı ilerde tavukları kemirebilir hocam dikkat ona lütfen Mesajı Paylaş
Rhode Island Red !

sıçanlar için pasta zehirlerden aldım onları hergün besliyorum inş. tamamen kurtulacağiz Mesajı Paylaş

Metin bey öncelikli olarak geçmiş olsun.Eger hobi veya profosyonel olarak kanatli beslemeyi kafanıza koyduysaniz üç altın kuralı unutmamanız gerekiyor Temizlik Titizlik Aşı. Hastalığın ne olduğu konusunda kesin birsey söylemek çok güç kesin tani labartuar sonuçlar sonrasında konulabilir.Ancak İshal ve hırıltı var ise 3 gun boyunca deri altına 0.2 cc kadar lincospectin iğne sonra bir gun bosluk devamında da  3 gun tetramezatin antibiyotik kullanıp daha sonrada vitaminle devam edebilirsiniz. hastalıklarin kumesten uzak durabilmesi için birkaç ayda bir kumesinizi iyotlu dezenfektan larla dezenfekte ediniz.kumeste farelerin girebilcegi gibi delikleri tikayip derin çatlakları sivayip kapatıniz duvarları kireçle badana edip yem ve su kaplarini belli araliklarla sıcak hipolu sularla yıkayıniz ve periyodik aşılarınızi bu süreçte ihmal etmeyiniz.ayrıca aşı veterinerin dediği gibi maliyetli bir iş değildir.fakat şu aşamada hasta olan ve bu yaşa kadar aşı yapılmamış hayvana asi yapmak son derece yanlıştır. Bilginize... Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Teşekkürler
Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.