Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

en verimli tavuk ırkı hangisi ?

Başlatan gökhan sivritepe, 02 Mayıs 2012, 21:06:36

« önceki - sonraki »
merhaba arkadaşlar 
memleketen   çok yumurta yapan tavuk  istediler ama  araştırmama ragmen  tecrube her zaman bir adım önde oldugu için size degerli arkadaşlara sormak istedım   ben  bir kaç tanesı bılıyorum eklemek ıstıyen olursa sevınırım
bildigim ırklar
ligorın
plymot
susex
red ataks
başka  bılen  varmı  ? Mesajı Paylaş

• Gösterim 30,498 
  • Tavuk
  • 22 Yanıtlar

hint tavuğu :)
Mesajı Paylaş

Atak
Ataks Mesajı Paylaş

Lohman en iyisidir arkadaş genç ve ise doğal yetiştiriliyorsa 300den aşağı düşürmedim. Mesajı Paylaş

eger memlekette ise ve ustun körü bakılacaksa en ıdeali ligorındır ufak yapılıdır ama cussesine ragmen ırı yumurta yapar ve cok az yem yer normal şartlarda 240 cıvarı yumurta yapar  buna normal bır rakamdır iyi bakımda 280-290 arası yumurta alınabılır

bunuda buradan not etmiş olayım unutmayın senede 365 yumurta yaptıgı söylenen austrolorp bıle ulkemızde bu rakama ulaşamamıştır 300lü rakamlara ancak gelmiştir yaptıgını söyleyenden ispat isterim  :D
Mesajı Paylaş
bize heryer GİRESUN

Benim tanık olduklarımı anlatmak istiyorum.İlk olarak bi komsumuz 'Alma bunlar yumurtlamaz artık napacan' dememe ragmen cıkma ligorin aldı sonuc :Üç ay dinlenmenin ardından hergün saat 8:30da bir yumurta hic sasmadı( benim özenle hazırladıgım follukları çok beğenirdi)  :) ancak 3-5 ay sonra hiç hastalanmadan hiç bişi yokken bi anda öldüler..İkincisi olarak  atak-s teyzemden gurk oldu olacak diye aldım 1 ay boyunca 5-6 günde 1 dinlenerek yumurtladı sonra gurkledı 35 gün sonra tekrar yumurtaya geldı bir yandan tüyşeniyor bir yandan yine 5-6 günde 1 dinlenerek yumurtluyor.Sonuc olarak tüm bu konusmanın ardından  atal-s ve ligorin  :) Mesajı Paylaş

Sabri bey ben de australorp ve susex var.üç ay önce yumurtaya başladılar. 4-5 gündür hepsi de yumurtayı kestiler.
biri de kuluçkaya yatmıştı. nerede 364 yumurta.australorp yumurtasını Türkiyede ilk satan şahsın palavrası sadece.
ben tavuklarımı çok iyi bakıyorum.yerleri de çok geniş.yumurtlasa bende yumurtlayacak.ülkemiz iklim şartlarında
o kadar yumurtlaması imkansız.Avustralyada bile belki de bir tane australorp bu rekoru kırmıştır.hepsine malettiler.
Mesajı Paylaş

tabi benim tavuklar tüy dökümünde daha sonra yani kışın göreceğiz. Mesajı Paylaş

Arkadaşlar lohman cinsi tavukları deneyin kahverengi yumurtacılar. Verimleri süper 3 lohman cinsi tavuğum var günde 2 yumurtadan aşağı almıyorum. Biraz yaşlılar genç olsalar 3 yumurta olurdu. Tek tercihin lohmandır ucuzdur ve yumurta tadı çok güzel :) Mesajı Paylaş

ligorin yumurta rekortmeni 365 günde 364 yumurta ile gines kitabını girmiş diye duymusdum ne kadar dogru bilmiyorum ama profesyonel bakımla ama tör bakım işi degişdirir her 4 saatde 1 saat gün ısıgı uygulaması ile ve ortam sıcaklıgı yumurta yapıcı yemlerle amatörde de basarılabilinir belki Mesajı Paylaş

et ve yumurta verimi yüksek ırk Australlorp   Sussex  Rhode İslan  yumurta verimi olarak Atak s  ligorin ve köy tavuğu derim. Mesajı Paylaş
05063592665

Her tavuk yumurtlar. Bu verim işi net bir iş değil malesef. Ortamın durumuna, hayvanın sağlığına, bakımına bağlı. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur ( : Mesajı Paylaş
Edilmiş hakaretin intikamını hemen almaktansa, duymazlıktan gelmek bazen evladır...
Başkalarının kusurlarını tartarken parmağıyla terazinin kefesine bastırmayan insan pek enderdir...

Tavuğun yumurtlaması için en önemli hususlardan biri Günde 16-17 saat ışık görmesi
ikincisi ısının uygun olmasıdır önce bunlar sağlanmalı Mesajı Paylaş
İman ki o cevher ilahi ne büyüktür imansız olan paslı yürek sinede yüktür.
necip_sahin@mynet.com
Karabük / 1960 
Tel : 0 505 809 91 13
Beslediğim Canlılar : Jumbo, Albino bıldırcın,  Minyatür Habeş,  Serama

Yumurta verimi yüksek ırklarda profesyoneller gurk olmayan yada çok az gurk olan ırkları tercih ederler. Çünkü gurk olmak bir tavuğu yerine göre 2 ay yumurta yapmaktan alıkoyar. Bu ise profesyoneller için büyük kayıptır. Onun dışında ışık ve ısı bir de yem olayını kendileri yönlendirme ve değiştirme imkanları olduğu için ilk önemli tercih sebebi gurkluktur. Brahma ve kanında malay ırkını ihtiva eden bir çok tür yumurtacı ırkların oluşturulmasında bu yüzden tercih edilmemiştir. Çok iri yumurtlayanlarda tercih sebebi. Malum 35-50 gr lık minik yumurta ile 70 gr ve üzeri büyük yumurtayı bir kefeye koyamayız.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Her tavuk yumurtlar. Bu verim işi net bir iş değil malesef. Ortamın durumuna, hayvanın sağlığına, bakımına bağlı. Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur ( :

Katılıyorum.. İyi Baktıktan sonra Hepsi cok güzel yumurtluyor.. Ama İlla ırk tavsiye edin derseniz Bence
Ligorin çok iyi bence bu konuda.. Mesajı Paylaş

AUSTRALORP bu ırk yılın 364 günü yumurta yumurtlar dünya rekoru elindedir

(http://bit.ly/c25MCx)
Mesajı Paylaş
Sevgiyle yapılan her iş sonunda mutluluk getirir.

:-[ :-[ :-[ Mesajı Paylaş
[move]Herkes korktuğundan kaçar, yalnız Allah'tan korkan ona koşar.

AUSTRALORP  bende  bu tavuklardan 7  tane var güneşte  sanki hafif mavi renk  gözükuyo  ama öle  denildigi gibi hergün yumurlamıyo   benim kendi  köy tavugum bundan iyi  acaba hakiki degil ondanmı  2 kez niyetlendim kesmeye  sonra vazgextim Mesajı Paylaş
Yunus Emre ÖNDÜL
BİTLİS MERKEZ
0506 926 25 94

AUSTRALORP lar 364 yumurta yapsalar yılda zaten ticari yumurta tavuk ları yetiştiren firmalar bunları tercih ederlerdi Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
AUSTRALORP  bende  bu tavuklardan 7  tane var güneşte  sanki hafif mavi renk  gözükuyo  ama öle  denildigi gibi hergün yumurlamıyo   benim kendi  köy tavugum bundan iyi  acaba hakiki degil ondanmı  2 kez niyetlendim kesmeye  sonra vazgextim
yunus bey austroloplara uygun ısıyı sağladığınızda yumurtlarlar ve birde mutlaka kümes güneş görmesi lazım ozman yumurtlarlar Mesajı Paylaş

atak s maşallah.. kendımde beslıyorum benımkıler canavar gıbı haftada bır dınlenır full tıme devam :) :) Mesajı Paylaş

Arkadaşlar ben susex konusunda bilgi vereyim. Yumurta verimi iyi, Yumurta iriliği iyi. Bunun yanında köy tavuğuda baktım. Köy tavuğunun yumurta verimi düşük, yumurta iriliği ise küçük.  Austroloplar hakkında söylenenler bana biraz şişirme geliyor. Yukarıda bazı arkadaşlarımız açıklamaları mantıklıdır. Hemen her tavuk iyi bakım ve uygun koşullarda yumurta verimi yüksek olur. Benim kanatimce atak s, susex ve ligorin derim. Mesajı Paylaş

Bence Köy Tavuğu :D  :-* Mesajı Paylaş
Allahım , islama ve müslümanlara yardım et , onları bütün kötülüklerden koru . Milletimizi ve devletimizi her türlü beladan muhafaza eyle  . AMİN

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.