Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Etcil tavuk Yardım

Başlatan Onuralcakir, 26 Ocak 2013, 21:43:21

« önceki - sonraki »
S.a arkadaslar 3 4 ayda 1.5 2 kiloya ulastırabilecegim yada kıza zamanda daha hızlı kilo aldırabilecegim tavuk ırkları nelerdir hibrit olmıcak. Mesajı Paylaş

• Gösterim 12,241 
  • Tavuk
  • 14 Yanıtlar

Neden hibrit olmıcak ?  :) Muhtemelen yumurtasından civcivle üretim yapmayı planlıyorsun ? Her zamanki gibi olumsuzlukları saymaya baslayayım  :)  et ırkı tavukların yumurta verimleri ,yumurta kaliteleri düşük olur döllülük oranlarıda ona keza düşüktür (%50-%60) .Aylarca yumurtlasın diye etçi tavuklara bakacagına onun yerine civciv alıp büyütüp satmak daha mantıklı bence aldığın civcivin maliyeti yumurtlasın diye etçi tavuklara yedirdiğin yemin belkide 10 da 1i ancaktır... Ama illa ben hibrit istemiyorum diyorsan öyle bir ırk bulamazsın  :) Mesajı Paylaş

Bulamam mı :D light sussex ve playmount lar var bi kere 3 4 ay bakıcam ve sonra 2 3 sene kullanabilirim yumurtalarını hem iyi bir bakım sonucunda 4 5 ayda yumurtlamaya baslıyolar 2 olarak yem zaten kendi tarlamdan cıkartıp rasyon yapıorm ve maliyeti sadece mazot ve yorgunluk hani :D Mesajı Paylaş

LS ve plymouth etçi tavuklar mı ? 3-4 ayda  kesimlik hale geceklerini mi sanıyorsun?  kesersin kesersinde 1 cocuga ancak yeter etleri... Diyelim ki etçi tavuklar 4-5 ayda yumurtaya gelmeleri de çok zor LS belki profesyonel bakımla 5 ayda yumurtaya gelır plymouth mümkün değil. Ya da bi  etcil tavuk yaz bakalım google la 1 tane sonuc çıkıcak mı Plymouth ya da LS diye bak bakalım  :) LS ve plymout temin et bakalım sonucları yazarsınız .Nese ne kadar cevap yazan olsada,insan bildiğini okur basarılar... Mesajı Paylaş

ben köy tavugunu 4 ayda 2 kilo yapıp bi evi doyurabiliyosam playmountlardan da bişi yaparım merak etme kardeşim  :D Mesajı Paylaş

muhammet sana anlatılması ğerekenleri anlatmış onur kardeş ben senin yerinde olsam austrolop alır beslerim kesip yemek için hem maliyette ucuz nolucak bir aylık civciv 30 tl kadar yemede para vermiyormuşsun heralde  ;D Mesajı Paylaş

broiler damızlık bulabilsem broiler yapıcamda bulabilcek bi imkanım yok mecbur yerli ırklar :D Mesajı Paylaş

maşallah bılıp bılmeden herkes atıp tutuyo .. şimdi dostlar etçıl bi ırk malum en hızlı buyuyen ırk  red broyler austrolp sussex ve rır  dır.. ama hem et hem yumurta dersenız red broiler daha hızlı yumurtaya girer yaklaşık 6 ayını doldurduğunda  yumurtlar .. he birde hiç bir yerlı ırk 4, 5 ayda yumurtlamaz bunuda bilin ... 5.6 ayında yumurtlayacak tek cins ligorindir bunuda herkes bılır yanı gereksız tartışmalar yerıne  gereklı bilgileri almak daha mantıklı :) tşk..

red broiler hızlı büyür ve çok kılo alır erkendende yumurtaya girer 6.5 ayında ultra etçildir :) ..
pleymut 7.ayında yumurtaya girer etçıl deıldır
atak-s 6.5 , 7 ayında yumurtaya girer etçil deildir.
lohman 6.5 , 7 ayında yumurtaya girer etçıl deıldır.
ligorin 5, 6 ayında yumurtaya girer etçil deildir salman tavukçuluğada pek uygun deıldır..
rır 7,8 ayında yumurtaya girer etçildir..
sussex 7. ayında yumurtaya girer etçildir..
austrolop 7. ayında yumurtaya girer etçildir.. Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
5.6 ayında yumurtlayacak tek cins ligorindir bunuda herkes bılır yanı gereksız tartışmalar yerıne  gereklı bilgileri almak daha mantıklı :) tşk..

Piyasada 3,5 ayda yumurtlamaya gelen hibritler var onlar ne oluyo acaba

ligorin 5, 6 ayında yumurtaya girer etçil deildir salman tavukçuluğada pek uygun deıldır..

Siz heralde hiç ligorin beslemediniz. Bence salma tavukçuluk için en uygun tavuklardan birisidir
Bende şuan kümesteki en yaşlı tavuk ligorin diğer tavuklardan  daha çok etrafta geziniyo Mesajı Paylaş
77 Yalova

Hint ve hint kırmaları, brahma ve brahma kırmaları bu anlamda kullanılabilir.Ayrıca bu cinsler gurka yatkındır yavruda alabilirsiniz.Yem masrafınız olmadığından kârınız olabilir. Mesajı Paylaş
Çotanak28

Piyasada 3,5 ayda yumurtlamaya gelen hibritler var onlar ne oluyo acaba

Siz heralde hiç ligorin beslemediniz. Bence salma tavukçuluk için en uygun tavuklardan birisidir
Bende şuan kümesteki en yaşlı tavuk ligorin diğer tavuklardan  daha çok etrafta geziniyo

müdürüm çok baktım lıgorın..
değil Türkiyede dünyanın hiç bir yerınde 3.5 ayda yumurtaya gelebılen bır hıbrıt yok bu 1. varsa ayrıntıları cinsi ve elle tutulur kaynaklarıyla yayınlayın bu 2..

ligorin  tüy yapısı itibariyle çok çabuk pire bit e yakalanır ,tüy yapısı hızlı bozulur çabuk deforme olur hızlı yaşlanır, renginden dolayı çok kirlenir.narin bi yapıya sahiptir.. kafes ortamında çok yüksek randuman verırken salman ortamda dış etkenlerden olumsuz etkılenır..

safkan ligorinler için soyluyorum ve umarım sizdekıler kırma eıldırde ona gore yorum yapmışınızdır Mesajı Paylaş

Ben 3,5 ayda yumurtlayan tavuklar hakkında kapsamlı bir araştırma yapmadım sadece bir kaç yerde okudum.Ama bendeki attaks tavuklar 5 - 5,5 aylıkken yumurtlamaya başlamışlardı ve golden cometlerin 4 - 4,5 aylık yumurtlamaya başladıklarını da duydum ve sitemizin eski üyelerinden biri tavuğunun 135 günlükken yumurtlamaya başladığını yazmıştı ve daha sonra bu rekorunu 129 güne düşürmüştu.

Bendeki ligorinler kırma değildi şuan elimde sadece bir tane var o da beş yaşında ve gayat sağlıklı yağmur çamur demeden bahçede giziniyo ve ligorin tavuklar acayip araştırmacıdır.Hiç bit konusunda sıkıntı yaşamadım sadece sizin söylediklerinizle örtüşen renginden dolayı çabuk kirlenmesidir bu krıter değildir beyaz olan bütün tavuklar kışın kirlenir ve tabiki bir yumurta çiftliğindeki verimiyle bahçe ortamındaki verimi bir tutulamaz.Belki bu ırk yüzünden zıt düşmemizin sebebi bölgesel farklılıktır.Eğer siz kışın sıcaklığın -20 lere düştüğü yerlere göre yazıyosanız haklısınızdır.Ben Marmara bölgesine göre konuşuyorum. Umarım beni yanlış anlamazsınız.
Mesajı Paylaş
77 Yalova

yok  müdürüm neden yanlış anlayayım estağfirullah ne guzel gözlemlerımızı paylaşıyoruz..

bu arada bende marmaradayım..

benım elımde şuan atak-s  ,red star ve ligorin var.. en erken lıgorınlerım yumurtladı sanırım 5.5 aylıktı sonra ataklarım ve red starlarım 6 ayının sonunda olması lazım.. lıgorın lerım 1.5 yaşında olmasına rağmen bır karış ıbık çirkiinlıkte rakıp tanımaz sankı koca karı :)
red starlarımda yaşlandı gıbı .. ama atak-s lerım  1.5 yaşındalar fakat hala 6 aylık ferık gibi duruyolar hıç yaşlanmıyolar dipçik gibiler :)

bi çok o adı ingilizce olan cınslerden besledım bı suru negatif ızlenımlerım oldu gereklı platformlarda onlarıda paylaşıcam elbet..
şuan ıçın gerek yumurta verımınden gerek yem tuketımlerınden çok memnun olduğum cinslere sahıbım  ..saygılar.. Mesajı Paylaş

Kombine ırk olan tavuk yazılarını hep takip ettim. merak da var ya bir yerde 2 aylık olan piliçlerine denk geldim ve uygun fiyata 5 adet satın aldım. İnternette inceleme  yaptım, kimi red broiler, kimi saso kimide new hampshile tavuk diyorlar. Aldığım yer ısrarla new hampshile tavuk dedi. Amerikada rır horozla melezlenip oluşturulan bir tavuk ırkıymış. Kafam iyice allak bullak oldu. Benim için hibrit veya saf olması hiç önemli değil. Takip ettiğim kadarı ile normal tavuklara nazaran büyüme hızları 2-3 katı diyebilirim. Dediklerine göre yumurtaya erken başlıyor ve iri yumurta yapıyorlarmış. Nasip olursa yumurtladıkları zaman onuda görücem.
Renk ve yapısı itibari ile çok hoşuma giden bir tavuk. 2 tavuk 1 horoz sussexlerin yanında bence çok da güzel durdular. en çok hoşuma giden tarafıda ürkek olmamaları,sanki ev köpeği gibi yanıma geliyorlar ve tutup sevebiliyorum. Mesajı Paylaş

tae den alsana Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.