Google

Kuluçka Makinesi yapmak istiyorum yardım edin....

Başlatan Nevzat Kalyoncu, 27 Eylül 2012, 00:14:30

« önceki - sonraki »
Herkese iyi günler.Ufak bir Kuluçka makinesi yapmak istiyorum fakat az bir bilgim var bana yardımcı olabilirmisiniz.Sorularım;
1.Nemi nasıl ayarlayabilirim.Nem ne kadar olmalıdır.
2.Sıcaklık ne kadar olmalıdır.
3.Fanları nasıl yerleştirmeliyim.
4.Çevirmeyi elle yapsak olurmu.Günde ne kadar çevirmeliyim.
Biraz araştırdım şöyle bir termostat buldum olur mu Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş

• Gösterim 5,674 
  • El Yapımı Kuluçka Makineleri
  • 7 Yanıtlar

Öncelikle sitemize hoşgeldiniz.

http://www.kuluckadunyasi.com/index.php/board,6.0.html

Bu linkte üyelerimizin brbirini tanıması için her üyemiz kısa kısa kendilerini tanıtıyor. Sizi tanımak bize mutluluk verecektir Nevzat bey.

Makine konusuna gelince elimizden gelen yardımı yapmak isteriz.

Öncelikle makine için kaç yumurta kapasiteli bir makine yapma düşünceniz olduğunu belirtirseniz birlikte bir kabin seçebiliriz.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

Merhaba 2 3 ay önce bende sizin gibi başladım küçük bi makine yaptım denedim.  30 litrelik bir saklama kabından yaptım.

1. Nem için makinenin içine içi su dolu yoğurt kabı koydum. Nem ölçer yardımıyla gözlemleyerek uygun su seviyesini buldum.  Bıldırcın yumurtası gelişim için nemi %60 %65 seviyesinde tutmaya çalıştım. Son 3 gün çıkım için nemi %70 % 75 yaptım.

2. Termostat yardımıyla bıldırcın için sıcaklığı 37.5 C e ayarladım. Sıcaklığı 60 W lık ampülle sağladım.

3. 12 V'luk bilgisayar fanı kullandım ve kabın kapağının ortasına yerleştirdim. Yumurtaları da kabın soluna viyollere dizdim. Havalandırma deliğini kabın soluna açtım. Böylece sıcak hava yumurtalara uğrayarak dışarı çıktı.

4. Çevirme için viyolün sabit olmayan ucuna tel taktım kabın dışından teli sabitleyerek günde 4-5 kez çevirdim .

Ben böyle yaptım 24 bıldırcın yumurtasından 7 dölsüz çıktı 17 yumurtadan 15 i çıktı. 2. denememde ise 18 çıkım aldım. Konuları incelersen fikir verir. Kolay gelsin. Mesajı Paylaş
Ethem Kibar 1991 Mersin/Silifke

70 ila 80 yumurta diye düşünüyorum
Mesajı Paylaş

Siz ufak deyince öyle demiştim. Ama 70 80 bıldırcın yumurtası mı?  Tavuk mu deve kuşu mu?  Daha açık belirtirseniz eminim yardım gelecektir. Mesajı Paylaş
Ethem Kibar 1991 Mersin/Silifke

Orta boyutlarda da yapabilirim tavuk diye düşünüyorum.
Mesajı Paylaş

Saklama kabında elle çevirmeli 40-50 yumurtalık bir makine yapabilirsiniz.
Daha büyük kapasiteli düşünürseniz o zaman eski bir buzdolabı bulmanızı öneririm.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

bu işe hobi olarak baslayan yeni üyelere tavsiye edilen saklama kabından yapılan yapılması cok basit olan mini kulucka makinasıdır yaklasık 40-50 tavuk 90-100 adet bıldırcın yumurtası kapasitesi ile cok saglıklı yüksek verimli bir makina yapabilirsiniz bu makınadan forumda yapan arkadaslar var forumu incelerseniz görüceksiniz saygılar Mesajı Paylaş
Sevgiyle yapılan her iş sonunda mutluluk getirir.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.