Google

Sarı ve beyaz bacak sussex arasında verim farkı varmıdır?

Başlatan Ahmet İNANLI, 20 Mart 2012, 12:28:34

« önceki - sonraki »
Sarı ve beyaz bacak konusundaki tartışmaları sürekli takip ettim. Zaman zaman değinilse de amaçlanan görsellik olduğu için, bu konudaki bilgilerin yeterince belirtilmediğini düşünüyorum. En azından ben hala merak ediyorum.  :)

Acaba; görselliği bir kenara bırakırsak, beyaz ve sarı bacak sussexler arasında verim farkları nelerdir? Yumurta, et verimi nasıldır? Nasıl ortamda yetiştirilirse en yüksek verim alınabilir? Yani kapalı mı yoksa açık ortamlarda mı yetiştirmek iyi sonuç verir?

Yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim. Mesajı Paylaş

• Gösterim 43,417 
  • Tavuk
  • 56 Yanıtlar

Yumurta veriminde fark varmı sorusuna cevap vermek için henüz erken diye düşünüyorum. Çünkü Beyaz bacaklıları henüz test aşamasındayım. Ama et konusunda şunu diyebilirim ki beyaz bacaklılar sarı bacaklılara kıyasla %40 daha fazla ağırlığa ulaşabiliyorlar. Tabi bu ağırlık konusu beslenme ile doğrudan alakalı bir durum. Örneğin benim elimdeki sussexler henüz 3 aylıkken yumurta yemi ile beslemeye başlamasaydım 6-7 aylık olana kadar etlik yem vermeye devam etseydim eminim daha iri olurlardı. Ama bunu yapmadım çünkü amacımız onların çok iri olmasını sağlamak değil yumurtalarını alabilmekti. Buna rağmen sarı bacaklılara oranla daha iri olduklarını gözlemleyebildim.

Yumurta verimini de kıyaslamaya devam ediyorum. Şimdilik beyaz bacaklılar yarışı önde götürüyor.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

beyaz safkan  tam denemelerim oluşmadı fakat   ilyas  beyin dediği gibi et   konusunda     aynen kayılıyorum  fakat  yumurta  konusunda  sarılar  iyiydi zaten   onun  geçermi    geride mi kalır    onu  göreceğiz  yaşarsak Mesajı Paylaş

İyi kötü kavramları çok göreceli. Mümkünse lütfen rakamlarla yazsak?
Sarı bacaklılar 2000 gram gelirken beyazlar 2800 gram mı gelmiştir? Yumurta sayısı karşılaştırılıyor ama başlangıçtan beri kaç günde kaç adet yumurtlamışlardır?

Benim elimde beyazlar henüz çok küçük oldukları hem de sayılarının az olması sebebiyle karşışatırabilecek durumda değilim, belki ilerde karşılaşırabilirim. Gördüğüm sussexlerin irileri de küçükleri de var (bende de var). Beslenmeden dolayı olacağını düşünmüyorum, bir şekilde bantam ırkların karıştığını düşünüyorum. "Küçükleri keselim de büyükleri damızlık edelim" diyemeyişimizin nedeni hem kesmeye değmeyecek kadar küçücük olmaları hem de çok hayvan olmadığı için bütün yumurtalar damızlık (50 gram gelmeyen hiç bir yumurtayı makineye koymuyorrum ama küçükler de 50 gram ve daha ağır yumurta yapabiliyorlar), olarak kullanıldığı için küçüklü büyüklü devam ediyorlar.

"Gezinmeyi sever" deniyor ama pazar günü akşama kadar dışarıdaydılar. Daha önce günlük 8-13 yumurta aldığım 16 avuktan pazartesi gün 3, salı günü 14 tavuktan (pazartesi akşamı ikisini birine satım) 3 yumurta alabildim. Sanırım gezinmek için çok enerji harcadılar, ya da tam yumurta yapmayacakları zamana rastladı bilmiyorum. Mesajı Paylaş

Üseki mesajıma bakarak beyaz bacaklı sussexleri kıskandığım-sevmediğim gibi anlamlar çıkarılmasın lütfen, öyle olsa onca emek ve para harcayarak onlardan edinmeye çalışmam. Mesajı Paylaş

Ramazan hocam, bahçede sote bir yere yumurtluyo olmasın..:) ben geçen yaz çam ağacının arkasında kümesin içindekiler hariç tesadüfen 20 küsür yumurta bulmuştum...:D Mesajı Paylaş

Ramazan abi Ismet hocam çok haklı etrafa bir göz at istersen tavuklarimiz varken bizde başka yerlerden çok yumurta aldık eskiden büyük bal küpleri olurdu bir kere 3tavuk 35yumurta almıştık küpün içinden:) Mesajı Paylaş

Uyarınız için teşekkürler arkadaşlar ama dışarda kaldıkları gün pazar ve az yumurta aldığım günler pazartesi ve salı :) Mesajı Paylaş

Light sussex yayılım yaparak yumurta yapan yumurta kalitesi ile üstün bir hayvandır sarı bacaklı olanlar light sussex olmadıgından yumurta kalitesini mukayese etmekde yanlıştır Mesajı Paylaş

light sussex de  şu   artık   herkesin  beyninde  yer etti   beyaz  bacak orjinal ve saftır   bu  yanlış arkadaşlar   

sarı  ile  beyaz  eşleşince  ortaya  beyaz  bacak   çıkıyor      buna  bazı    uyanıklar  saf  diyor  bazıları   orjinal  bazılarıda YENİ KAN diyor  hepsi   palavradır

beyaz  bacak   orjinalinde olması gereken  bir   küçük  parçadır   tepeden tırnağa   kurallara  uyması gerekir tüm özelliklerin ufak bir   daha  önce olmayan  bir detayıdır Mesajı Paylaş

Ahmet ne güzel işte millet YENİ KAN sahibi oluyor.  :) Mesajı Paylaş

o milletin ahı bir tutarsa varya YENİ  KAN  o zaman   saf kan  olur ;D Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
o milletin ahı bir tutarsa varya YENİ  KAN  o zaman   saf kan  olur ;D

;D ;D ;D ;D ;D ;D Mesajı Paylaş

Light sussex yayılım yaparak yumurta yapan yumurta kalitesi ile üstün bir hayvandır sarı bacaklı olanlar light sussex olmadıgından yumurta kalitesini mukayese etmekde yanlıştır

Atila Bey, ne olmadıklarını biliyorsunuz, ne olduklarını da biliyorsanız paylaşır mısınız bizimle? Mesajı Paylaş

Light sussex yayılım yaparak yumurta yapan yumurta kalitesi ile üstün bir hayvandır sarı bacaklı olanlar light sussex olmadıgından yumurta kalitesini mukayese etmekde yanlıştır
The colors found in Sussex chickens are: Brown, Buff, Light, Red, Speckled, Silver, White and Coronation. The Sussex chicken, whatever color, should be graceful with a long, broad, flat back and a rectangular build, the tail should be at a 45 degree angle from the body. The eyes should be red in the darker varieties but orange in the lighter one and they sport a medium sized, single, erect comb. The earlobes are red and the legs and skin white in every variety. Cocks should weigh approx 9 lbs, and the hens (females) 7 lbs. The Brown and red varieties are rare but the others are more common

Aynen Atila beyin dediği gibi, her boynu kırçıllı kuyruğu siyah beyaz tavuk sussex değildir. Hemen her yerde sussex yazınca çıkan tavukçulukla ilgili her yerde bulunan tanımlamalara göre kulaklar kırmızı, her varyetesinde ayaklar ve derinin beyaz olması gerekiyor. Tıpkı tüm leghorn çeşitlerinde kulakların beyaz, ibiklerin kırmızı ve ayakların sarı olması gerektiği gibi. Kulağı kırmızı beyaz bir tavuğa leghorn diyebilirmiyiz? Hayır..Dolayısıyla sarı bacaklı veya beyaz kulaklı sussex benzeri tavuk veya horozlara sussex demek yanlış olur. Nedense tıpkı alman çoban köpeğine alman kurdu veya çekilen bir filmden dolayı k9 gibi isim takmamız gibi sarı bacaklı sussex diyoruz. Sarı bacaklı sussex diye bir ırk yoktur. Sarı bacaklı sussex benzeri tavukla beyaz bacaklı horoz eşleştiğinde beyaz bacaklı elde edilebilir, ancak bunları kendi aralarında eşleştirme yaptığınızda tekrar başa dönülür. Yani saf değildir, kırmadır. Anladığım kadarıyla bu tartışma hiç bitmeyecek...bu konuda internetten gördüğüm kadarıyla herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor ama en özverili çalışmayı Ahmet Bulut kardeşim yapıyor.
Eğer süs olarak görüyor ve o amaçla beslemeyi istiyorsak orjinal özelliklerini taşıyan beslenmeli diye düşünüyorum. Hele bu işten yumurta civciv tavuk vs satmayı uzun vadede düşünüyorsak kesinlikle sürekli çalışma yaparak en iyisini yapmak gerekir. Böylece benim gibi bu işi tamamen hobi olarak gören ve zevk için yapmayı düşünen kişiler daha sonra bunun aslını öğrendiğinde hayal kırıklığına uğramaz. Mesajı Paylaş

Ramazan bey dünyadaki yanlışlıklarla ugraşmaya kalksak ömrümüz yetmez ve inan hiçde ilgilenmiyorum ben dogru olanla ilgilenirim
1-brahma balta ibik atmış.....acaba neden....vallahi kusura bakma bunla balta ibik brahma beslemek isteyen ugraşsın
2-light sussex adı geregi şeffaf(beyaz bacak)olması gerekli Tüm profesyonel kümeslerdede bunu görürsünüz....birisi sarı bacaklı hayvan beslemek istiyorsa saygı duyarım ama bunu araştırmak benim degil onun işidir Mesajı Paylaş

TAE'deki uzmanlar "Türkiye'de milletin sussex dediği sarı bacaklı hayvanlar sussex değildir" şeklinde söylemiyorlar. Mesajı Paylaş

Bence bu konudaki karışıklık bilgi kirliliğinden kaynaklanıyor. Ben de dahil olmak üzere bir çok kişi doğru bildiğini sandığı düşünceyi ortaya atıyor.

Bildiğimiz kadarıyla "köpek 4 bacaklıdır" bilgisi doğru bir bilgidir, peki 5 bacaklı bir köpek doğarsa "bu köpek değildir" demek ne kadar doğrudur? Mesajı Paylaş

TAE'deki uzmanlar "Türkiye'de milletin sussex dediği sarı bacaklı hayvanlar sussex değildir" şeklinde söylemiyorlar.

sizin kendi görüşünüz  nedir hocam Mesajı Paylaş

TAE'deki uzmanlar "Türkiye'de milletin sussex dediği sarı bacaklı hayvanlar sussex değildir" şeklinde söylemiyorlar.
Ramazan bey bu sizi mutlumu ediyor ...bence dogru söylüyorlar onlara göre sussextir çünkü tüm görünümü sussexe benzemektedir....fakat malesef tae süs tavugu kriterlerine bakmaz Mesajı Paylaş

Ya da "bu köpek değildir" derken "bu kedidir" de diyebilmek gerekir diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Bizdeki sussexler sussex için tanımlanan/bilinen kriterlere uymuyorsa ırkının kötü örnekleri olabilirler ama "sussex değiller" demenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Örnek verecek olursak, kanarya besleyenler çok iyi bilir. COM (confederation  ornithologique mondiale) yani Dünya Kuş Bilimi Federasyonu, her bir kanarya veya kuş için belli standartlar belirlemişlerdir. Eğer yarışmaya girmek istiyor ve derece almak istiyorsanız bu standartlara uymak zorundasınız. Aynı şekilde köpekler içinde geçerli, FCI (uluslararası köpek federasyonu) koyduğu her ırk için belli standartlar var..
Aynı şeyler, tavuklar içinde geçerli.adamlar bu işe yıllarını vermiş ve belli standartlar koymuş ve isim vermiş dolayısıyla bizlerinde bunu benimsememiz gerekir..keşke bizlerinde içinden bir tavuk ırkının standartlarını koyup dünyaya adımızı yazdıran birisi çıksa..Kendi köpeklerimiz olan anadolu çoban köpeğinin, Kangalın, akbaşın, kars çoban köpeğinin ve tazının bile standartlarını yabancılar koymuş..şimdi yavaş yavaş ülkemizde de bu tip çalışmalar yapılmakta...
Neticede tıpkı her paçalı tavuk brahma olmayacağı veya brahmaların balta ibikli olmaması gerektiği gibi..isteyen istediğini besler neticede zevk meselesi..ama sarı bacaklı tavuklara sussex demenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Bunlar sadece hobi amaçla tavuk besleyen ve az çok ne nedir diye araştırmaktan zevk duyan birisi olarak benim fikrim.

Mesajı Paylaş

evet ben üstüne basarak ve iddalı bir şekilde bu zaman kadar söyledigim gibi yine söylüyorum LİGHT SUSSEX degildir...ama sussex diyebilirsiniz....LİGHT SUSSEX demeniz için deriden ayak kalemlerine kadar LİGHT olması gerekir...ingilizce anlamı parlak şeffaf anlamında olan tanımı yüklemek gerekir Mesajı Paylaş

evet ben üstüne basarak ve iddalı bir şekilde bu zaman kadar söyledigim gibi yine söylüyorum LİGHT SUSSEX degildir...ama sussex diyebilirsiniz....LİGHT SUSSEX demeniz için deriden ayak kalemlerine kadar LİGHT olması gerekir...ingilizce anlamı parlak şeffaf anlamında olan tanımı yüklemek gerekir
Atila hocam, sussex demek te yanlış, bak her yerde tüm varyeteleri için aynı..yazıyor işte yukarda alıntı yapıp kopyaladım..ayaklar deri beyaz olacak, kulaklar ibik kırmızı olacak..bunu biz yazmadık, bu standartları koyan adamlar araştırmış yazmış. Mesajı Paylaş

Brahmaların da sadece light olanların bacakları beyaz, diğerlerinin bacak rengi, isimleri ile ilişkili o zaman. Doğru mu anlamışım? Mesajı Paylaş

Siz gidip satıcıya bana beyaz bir kumaş kes deseniz satıcı size sarı bir kumaş verse ve al bununla idare et derse kabul edermisniz.....
          Şimdi LİGHT SUSSEX....NEDEN LİGHT..?  TÜY RENGİNDEN DOLAYIMI...?...HAYVAN BEYAZ RENKTE....YANİ İNGİLİZCE LİGHT KELİMESİNİN ANLAMI BEYAZ RENK DEGİLDİR....LİGHT KELİMESİNİN AÇILIMINA BAKARSANIZ ŞEFFAF PARLAK ANLAMINDADIR..........light kelimesinin sussexe mecburi yükledigi zorunluluk TÜM DERİ VE AYAKLARININ PARLAK ŞEFFAF olmasıdır....ve ÖYLEDİR Mesajı Paylaş

Ramazan bey bu sizi mutlumu ediyor ...bence dogru söylüyorlar onlara göre sussextir çünkü tüm görünümü sussexe benzemektedir....fakat malesef tae süs tavugu kriterlerine bakmaz
Bu cümlenin çok iddialı olduğunu düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Brahmaların da sadece light olanların bacakları beyaz, diğerlerinin bacak rengi, isimleri ile ilişkili o zaman. Doğru mu anlamışım?
Evet aynen öyle light brahmanında aynı zorunlulugu vardır ...benim sattıgım light brahmanın deri ve ayakları yavrularıda dahil olmak üzere şeffaftı ve bunu dfalarca görsellemişimdir Mesajı Paylaş

Ramazan bey bu sizi mutlumu ediyor ...bence dogru söylüyorlar onlara göre sussextir çünkü tüm görünümü sussexe benzemektedir....fakat malesef tae süs tavugu kriterlerine bakmaz
Bu cümlenin çok iddialı olduğunu düşünüyorum.
Tam tersine hiç bir iddası yok...söyledigim tarafta Sadece profesyonelleri ve beyaz bacaklı sussexleri görürsünüz.... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.