Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Tavuklarım Hakkında Sorular

Başlatan İsmail Toprakkale, 17 Ekim 2016, 16:17:54

« önceki - sonraki »
Öncelikle herkeze merhaba ben ankaradan İsmail tavuk işinde yeniyim diyebilirim. 1 hafta felan oldu 30 kadar tavuğum var 8 adet austrolop 5 adet köy tavuğu 1 adet (yakışıklı:) brahma horozum 11 adet orijinal hint fikirlerim 3 tane sarı tavuk cinsini bilmiyorum 2 adet atak-s dedikleri tavuk dan var. Etrafı telle çevrili güzel bi geniş bahçeye sahipler sürekli kapalı alanda durmuyorlar demek istediğim yanlız bi kaç sorunum var sizlerle paylaşmak istediğim bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim..

-3 gün önce çilli bir tavuğum hareketsiz yürümeye mecali yoktu yem su yiyip icmiyordu ben o tavuğu götürdüm diğerlerine bulaşmasın diye uzak bi bölgeye bıraktım attım diyebilirim.Ama şimdi atak-s dediğim cinsdeki tavuk da aynı şekilde hiç hareket etmiyor etse bile ağır ağır yem su içip yemiyor sol gözü akıyor gibi sanki değişik bir görüntü oluştu benim ne yapmam gerekiyor sürekli tavuk beslerken bunları yasicakmiyim?İyileşmesi için ne yapmam gerekir ? Bu tavuklarda ki durgunluk neden olur ?

- Neo terramycin diye bi ilaç varmış nedir tavsiye edermisiniz.

-Yukarıda yazdığım tavuk cinsleri hepsi bir arada yaşarsa herhangi bir problem yaşarmıyım.

-Hastalıklardan tavukları mı uzak tutmam için nasıl bi mücadele vermeliyim.? (Tavukları mı kümese koymadan önce güzelce yanmamış kireç alıp kumesin içinde yaktım ve sonra heryerini boyadım)

-Kumesin altı beton bende malum kış geldi üşümesinler diye toz kireç ile harmanlayıp altlarına ve yumurtlamasi için yaptığım yuvaliklara kaba talaş serdim bi problem olur mu?

-Yem olarak da CP nin fabrikasına gidip yumurta tipi civciv büyütme  yemi aldım buğday ile karıştırıp veriyorum . Tavsiye ediceniz yem varmı.? (Hayvanlarım ortalama 16 ile 22 haftalık arasında değişiyor söylenenlere göre)

Şimdiden hepinize tek tek teşekkür ederim vericeniz cevaplardan dolayı herkeze kolay gelsin iyi günler dilerim.

Mesajı Paylaş

• Gösterim 4,391 
  • Kümes Hayvanları Genel
  • 8 Yanıtlar

İsmail bey öncelikli olarak tanisma formatina uygun olarak kendinizi tanıtmanız gerekmektedir Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Kusura bakmayın bilmiyodum tanışma formatını.Ben İsmail Ankaralıyım doğma büyüme de Ankara Esenboğa evli bi çocuk babasıyım emlak inşaat sektörü ile uğraşıyorum aynı zamanda da hobi olarak hobi bahçemde tavuklar ile ilgilenmek istiyorum yanlız bir bilgiye sahip olmadığım için sizlerin bilgilerinden faydalanmak için böyle bi konu açtım. Mesajı Paylaş

İsmail bey öncelikli olarak hayırlı olsun.sorularınıza gelince yavaş hareket edip yem yiyememe hasta olan her kanatlinin ortak davranisidir. göz akıntısı ise bir çok hastalığın habercisi olabilir.göz nezlesi olabilir enfeksiyoz bronşist olabilir crd olabilir newcastle olabilir hepsi bulaşıcıdir ve ciddi hastalıklardır.neoterraymicjn iyi bir antibiyotik tir eğer aldiysaniz kullanmanızda fayda vardir 5 gün boyunca içebilecekleri kadar suya bu antibiyotikten koyup hergün yenisiyle değiştirmeniz gerekmektedir.bes gün sonunda bir gün temiz su verip daha sonra 3 gün kadar vitamin verip tedaviyi tamamlamlisiniz.bu tür hastalıklara yakalanmamak için üç altın kural vardır temizlik titizlik ve aşı. .. Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Teşekkürler Görkem bey . Cevaplarınız için teşekkür ederim . Bu Hastalıklardan kurtulmam için aşı olarak ne tavsiye edersiniz aralarında hiç aşı olmamış Hayvanlarım var. 3 altın kurala gelincede elimden geldiğince titiz ve temiz olmaya çalışıyorum. Bu neo terramycin dediğimiz ilacı nasıl vereceğim hususunda bilgi verirmisiniz mesela 2 litre suya ne kadar eklemem gerekir. Son olarak kaba talaş in hayvanlara bir zararı olur mu ? Mesajı Paylaş

canli kg başına ne kadar kulanilmasi gerektiği perspektifinde yazar bi tavuğun 130 gram su içtiğini düşünürsek 20 tavuk 2.5 lt 3 lt su tüketir içine bir bucuk silme çay kaşığı yetecektir.aşıyı bir haftalık civciv ken belli bi program doğrultusunda uygulamanız gerekir. 16 haftaligi geçmiş tavuklara vurulacak aşı yarardan çok zarar getirir Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Ozaman şimdi herhangi bi aşı ve benzeri şeyler yapmayın diyorsunuz anladığım kadarıyla pekala fık fık laması ve bu uyusukluklarini nasıl geçirebiliriz yapabileceğim birşeyler var ise yaparım Mesajı Paylaş

Eğer tavuklariniz 16 haftaligi geçtiyse aşı yapmanızı pek tavsiye etmem zaten hasta hayvana asi yapilmaz.Eger agir hasta olanlar varsa 3 gün boyunca 0.3 cc kadar gögusten lincospectin iğne vurabilirsiniz. Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Anladım üstadım şuan o kadar ağır olan yok ama olursa da bire bir dediğinizi uygulayacağım teşekkür ediyorum . Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.