Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

El Yapımı Kuluçka Makinası Yardım

Başlatan Hasan_Baskan, 18 Haziran 2014, 11:40:09

« önceki - sonraki »
abi selamlar,

aşagıdaki sacı buldum ve lambaları yerleştirdim kontrolünü eger uygunsa montajını yapacagım tşk.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Mesajı Paylaş

sağ taraftaki kıvrımı sert bir yerde düzeltirsen tamam gibi.Kablolarıda lambaların hemen ardından saçdan aşağıgeçir ve düzgün bir şekilde toplayıp sacın bitimindeki civatanın yanından dışarı al.Sarkan ve kalabalık kablolar hava akımının yönünün değiştirir.
Sacın biraz büyük gibi.Onun için 6 tane civata atsan iyi olur.
Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

www.kuluckadunyasi.com
aalsay_1980@windowslive.com

Lambaları yerleştirmeden sabitleyeceğin yerdeki delikleri bulmak için sacı tam yerine koyup işaretlesen iyi olur.Delikleri açtıktan sonra saplama civata ve her civata için somun ve levhayı çıkımdan sonra rahat sökebilmek ve temizlemek için en dışa kelebek somun kullan.Kabloları soketli yada sökülebilir yapmalısın. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

www.kuluckadunyasi.com

abi bu saplama vida yanlış bilmiyorsam her iki tarafı yivli vida bunun bir ucunu dolabın en tepesine diğerini ise iç tarafta olacak şekildemi yapmam gerekli birde ben bunları saç vidası ile tutturmayı düşünmüştür elinde şarjı felan var en fazla 1 dk sök tak yaparım birde kabloları tepeden glemeslere tutturmayı düşünüyorum uygun olur değilmi Mesajı Paylaş

abi bu saplama vida yanlış bilmiyorsam her iki tarafı yivli vida bunun bir ucunu dolabın en tepesine diğerini ise iç tarafta olacak şekildemi yapmam gerekli birde ben bunları saç vidası ile tutturmayı düşünmüştür elinde şarjı felan var en fazla 1 dk sök tak yaparım birde kabloları tepeden glemeslere tutturmayı düşünüyorum uygun olur değilmi
sök tak zamanla yalama olur.Saplamayı dediğin gibi tepeden birkere delikler hizasından sallasan ve somunla sabitlesen sadece levhayı takım olarak sökmek için en sondaki somunları sökersin.Böyle daha uzun ömürlü olur diye düşünüyorum.Levha ile tavan arasınada eşit uzunlukta içinden bu saplamalar geçecek genişlikte boru kullanman her yerde mesafenin eşit olmasını sağlar. Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

s.a. abiler,

bugün tarif ettiğiniz gibi bağlantıları yapıp kelebek vida ölçü ayarlama boru filan yaptım resimler aşağıda

(http://hizliresim.com/Z2D9JG)

(http://hizliresim.com/ongO9b)

fakat ilginç bir durum oldu bu on/off anahtardaki 220V ile çalışan lambayı çıkardım güzelce montaj ettim kontrol paneline. ama lambalar içerideki lambalar yanmadı bağlantıyı yaklaşık 3 saat inceledikten sonra  ;D ;D unuttuğum bir detayı gordum bu on/off anahtardan çıkan lambanın bir ucunda direnç ve 140Kohm bunu herhangi bir lamba ile seri bağlanırsa sadece bu lamba yanıyor ucunda bağlı olan cihaza yeterli voltaj gitmiyor.

Özet olarak bu kontrol panelindeki lambalar olmadı abi ama onun dışında diler işleri halletim Mesajı Paylaş

(http://hizliresim.com/bQ5BRY)

abi baglantıyıda anlatayım size

ısıtıcı lambaların dört ucunu kısa devre edip bir kablo ile dışarı çıkardım diğer uclarınıa bir kablo lehimledim onlaruda bagamsız çıkardım diğer yandan bu anahtardan çıkan lamların dört ucunu kısa devre edip bir kablo lehimledim sonra diğer uçlarına birer birer toplam dört kablo bağladım bur dört kabloyu diğer ısıtıcı lambların dört kablosuna bağladım boşta kalan diğer iki kablonun birini ortak nört bağladım diğer ucunu ise termostatın çıkış fazına bağladım ama bu kucuk test lambaları yanıyor ama diğer ısıtıcı lambalar yanmıyor aklıma gelen ise burda kullanılan dirençler bayağı buyuk değer ki 140Kohm. Çok uğraşmamadan dolayı anahtar üzerinden denedım kontrol ettiğimde burda lamba devreye paralel bağlanmış , ben kendi devremde ise bu lambaları seri bağlamaya çalıştım Mesajı Paylaş

İlk çizdiğim toplu olduğundan karmaşık geldi sanırım.Bu tek lamba için çizimim bunu denermisin. Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

abi bu havalandırma deliklerini nerelere koyacagım biraz daha açarsanız sevinirim. boyutlar tam olarak yerleri filan. Mesajı Paylaş

abi bu havalandırma deliklerini nerelere koyacagım biraz daha açarsanız sevinirim. boyutlar tam olarak yerleri filan.
istersen onu en sona bırakalım çevirmeyi bir oluşturalım yumurta sayısı belli olsun yumurta sayısına göre ebatlarını belirliyelim şimdi az açsak gelişimi olumsuz etkiler fazla açsak ısıyı ve nemi kontrol edemeyiz.Fan ve ısıtıcı tamamsa çevirmeye geçelim.Otomatik istiyoruz değil mi?
Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

el yapımı mı hazır mı olacak?
Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

otomatik olarak eger fiyat farkı cok olmazsa ise hazır olabilir bayram sonrası hemen yumutaları koyayım  :) :) Mesajı Paylaş

otomatik olarak eger fiyat farkı cok olmazsa ise hazır olabilir bayram sonrası hemen yumutaları koyayım  :) :)

Tek raf kendinden motorlu 42 yumurtalık viyol şimdilik işini görür fiyatı 85 lira. Kabinin alt kısmını kullansaydın eğer bu paraya hem motor hemde 54 lük 3-4 viyol alabilir ve kapasiteyi yüksek tutabilirdin...

[IMG]http://i59.tinypic.com/2qw3alx.jpg[/img] Mesajı Paylaş
[size=12pt]www.facebook.com / [color=red]Profesyonel Tavukçuluk...[/color][/size][color=green]Beslenilen Türler;[/color][color=blue]Light Brahma[/color]

çevirmeye el yapımı yaklaşım... Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

Ali bey merhaba,

Bu on off anahtardan cikan lambayi direkt 220v bagladim bir ucu ortak nokta aldim direnc olan yerden olctum soyle bir durum sozkonusu

-direnc oncesi voltaj 220 v
- direnc sonrasi voltaj 50 v

Olcum Mesajı Paylaş

Ali bey merhaba,

Bu on off anahtardan cikan lambayi direkt 220v bagladim bir ucu ortak nokta aldim direnc olan yerden olctum soyle bir durum sozkonusu

-direnc oncesi voltaj 220 v
- direnc sonrasi voltaj 50 v

Olcum
Evet.Anlattığım gibi bağlayabildin mi
Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

evet ali bey bagladım ama G9 lambalara 50 V geldiği için yanmıyor. Mesajı Paylaş

bu şekilde bağlandığında g9lara 50 v gitmez baya baya 220 gider. Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

abi bey,

Bu şekilde baglarsamda lamba nasıl nört alacak Mesajı Paylaş

abi bey,

Bu şekilde baglarsamda lamba nasıl nört alacak
Valla ilk bu devdeyi ketılın içinde gördüğümde banada saçma geldi ama işe yarıyor. Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

ali abi ,

Eğer kontrol için yapılacaksa devreye seri baglanması lazım paralel baglarsam lamba patlasa bile o küçük lamba yanar ama piyasada araştırma yapım kontrol için ne yapabilirim diye bu arada bende çevirme sistemini yapayım. Mesajı Paylaş

S.a. Arkadaşlar,

Makinanın nem sağlaması için bir hava motoru ve bir hava taşı bunun dışında nem kabı bunu elimde olan camlar ile kesip silikon ile yapıştıracagım.

Son olarak çevirme sistemi için gerekli olan aliminyum L profil köşebent ve perçin bunların yarın alıp resmini ekleyecegin bunun dışında eklemem gereken başka malzeme varmı

şimdiden çok teşekkür ederim. Mesajı Paylaş

s.a.

aldığım malzemeler aşağıdaki resimde mevcut ama bu L profil çeşit fazla bunun örnek olarak verebileceğiniz resim varmı

(http://hizliresim.com/72vBYv) Mesajı Paylaş

Çevirme motorları

L prolil

Mikro siviç

resimler internetten alıntıdır. Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.