Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Alexa nedir ne işe yarar !

Başlatan İLYAS ŞEN, 06 Haziran 2014, 11:07:36

« önceki - sonraki »

Webmasterların ve site ile uğraşan kişilerin çoğunun bildiği bir konuyu bilmeyenlerin de anlayabilmesi ve akılda kalacak bir bilgi olması adına bu bilgiyi paylaşmaktayız.

Ben de çok uzman değilim o nedenle verdiğim bilgilerde eksik veya yanlış yerler olursa lütfen beni ikaz ediniz.

Alexa Runk internet üzerinde faaliyet gösteren sitelerin değerleri ama bu değer maddi değer olarak algılanmasın. Google amcanın sitelere verdiği bir değer bir puanlama sistemi vardır. Onun gibi değerlendirme yapan bir kuruluştur.

Ne işe yarar hemen hemen her site sahibi sitesinin en çok tıklanan ve arama motorlarında arama yapıldığında ilk sıralarda olan bir site sahibi olmak isteyecektir.
Bu puanlandırma ve ölçüm sonuçlarına göre anahtar kelimeler ile arama yapıldığında en çok puan alan siteler sıralamada daha yukarılarda yer bulabilmektedir.
Kendi sitemizden örnek vermek gerekirse  google da kuluçka yazıldığında en üst sıralarda bulunması bizlerin arzuladığı bir durumdur. Aynı şekilde çeşme hortumu üretip satan bir firma da arama motoruna anahtar kelime yazıldığında en üstte görüntülenmeyi arzu edecektir.

Alexa veya diğer puanlandırma siteleri neye göre puan verir ve neleri dikkate alırlar. En etkili yöntem bir sitenin linklerini en çok paylaşılması hususu ön plana çıkar. Bu ne şekilde olur. örnek vermek gerekirse bizim sitemizde yayınlanan bir konu veya bir resim i siz kendi arkadaşınıza göstermek istediğinizde linki face de duvarınızda paylaştığınızda bu link paylaşımlarını google gibi alexa gibi derecelendirme kuruluşları dikkate alır. Çok kişi bu site linklerini paylaşıyor o zaman bu site kıymetli olmalı mantığını güdüyor. Ama bunu yaparken bunu kendi sitesinin reklamını kendi başına yapmak isteyen sahte face hesapları veya twetter hesapları ile çok link paylaşımı (haddinden çok ) yapanların da hitlerini banlayabiliyorlar.  Burada amaçları gerçekten yüksek puanı hak eden sitelere vermek çabalarındandır. Sahtekarlara veya üç kağıtçılara fırsat vermemek için bu yöntemi kullanmaktadırlar.

Sitemizde ve birçok sitede de görmüşsünüzdür face de paylaş veya twetter da paylaş butonları işte tam bunun için üretilmişlerdir. Sizin kendi duvarınızda paylaşacağınız her link paylaştığınız siteyi yüceltiyor ve değerini arttırıyor.

Alexa ve diğer derecelendirme sitelerinin verdiği puanlar neden bu kadar önemli sanırım bunu basit bir şekilde anlatabildim.

Şimdi yeni bir site kurmayı planlayanlar için önerilerde bulunmak istiyorum. Diyelim ki bir site kurmayı planladınız ve kurdunuz. Öncelikle sabırlı olacaksınız. Siteyi kurdum hemen 1 ay sonra en yüksek hitlere ulaşsın gibi bir beklenti sizi hayal kırıklığına uğratır. Her ne konuda olursa olsun kurduğunuz sitenin tanıtımı için uzman kişilerden destek almanızı tavsiye ederim. Zira sitenizin google a tanıtılması işlemi yapılmazsa arama motorlarında belkide hiç yer alamazsınız.

Şimdi şunu hatırlatmak ve bu konuda sizlerden destek talep etmek durumundayım.
Sitemizde ilginizi çeken hoşunuza giden ve başkalarına da faydalı olabileceğini düşündüğünüz konuları face ve veya twetter hesaplarınızda da paylaşmanız bizi hem mutlu eder hemde sitemizin daha fazla kişi tarafından fark edilmesine olanak sağlayacaktır.

Bu siteyi kurmaktaki gayemiz ilk acemilik yıllarımızda çok darbeler aldık. Bu darbeler aslında öldürücü değildi. Tam tersi bizi daha bilinçli daha güçlü yaptı. Bu nasıl oldu dayak yiye yiye dayak atmayı değil dayak yememeyi öğrendik diye özetleyebiliriz. Şimdi ise süs hayvanlarına gönül verenlerin ve henüz kimseyi tanımayıp bazı hayvanları edinmek isteyen kardeşlerimiz ve arkadaşlarımız ve hatta abilerimizin bizim düştüğümüz hatalara düşmemesini ve hiç dayak yemeden nasıl dayak yenmeyeceğini öğrenmesini sağlamak maksadımız.
Bu nasıl olur ırkların seçici özelliklerini ayırt etmeyi bilen bir insan kolay kolay aldanmaz. Ha oldu sahtekarlar kendilerine ait olmayan fotoğraflarla satış yapmaya kalktılar. O zaman da arkadaş çevresini devreye sokacağız. Bu nasıl olacak diyelim ben İzmir de ikamet ediyorum. İzmirde hayvan satan kişilerden hayvan almak isteyen bu konuda benden yardım isteyebilir. Elimden gelen yardımı yapmaya gayret edeceğimden şüpheniz olmasın.
Aynı şekilde diğer illerdeki arkadaşlar da bu çerçevede yardımlaşırlar sa bu hayvanlara gönül veren kişilerin zarar görmelerinin ve bu işe başlamadan heveslerinin kırılmasını önüne geçmiş oluruz.

Mesajı Paylaş

[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com
  • Gösterim 4,164 
  • İnternet
  • 5 Yanıtlar

Paylaşım ve degerli bilgilerinden dolayı teşekkurler cok aydınllattin bizi ilyas bey... Mesajı Paylaş

Günün Adamı Olmaya Çalışma, Hakikatın Adamı Olmaya Çalış. Çünkü Gün Değişir, Hakikat Değişmez...(Hz.Mevlânâ)

Paylasim icin tesekkurler... Mesajı Paylaş
0536 772 10 13

1 Mesajı Paylaş

Teşekkür ederiz Serhat kardeşim. Sitemize çok desteğin oldu. Hakkını bilişim sektörü adına ödeyemeyiz. :D
Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Teşekkür ederiz Serhat kardeşim. Sitemize çok desteğin oldu. Hakkını bilişim sektörü adına ödeyemeyiz. :D

Ne demek abi herşeyin en iyisi hak eden bir Sitemiz var :) Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.