Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Kuluçka Makinesi Malzemeleri

Başlatan şeref barkut, 28 Ekim 2014, 20:49:53

« önceki - sonraki »
selam arkadaşlar bir arkadaşım eski bir buzdolabı bulmuş bundan kuluçka makinesi yapalım diyor, hangi malzemeler gerekiyor otomatik çevirme motoru istiyor, hatta yumurtaların çıkımına kaç gün kaldığını gösteren termostat dan istiyor varmı öyle bir termostat bilmiyorum. hangi malzemeler gerekiyor ve nereden temin edebiliriz. Mesajı Paylaş

• Gösterim 6,895 
  • El Yapımı Kuluçka Makineleri
  • 15 Yanıtlar

Malzemeleri bilmem ama bence günün ne kadar kaldığını gösteren termostat + para gerektirir benim fikrimce 150 lira vereceğinize 100 lira verin cama yapışkan not kağıtlarıyla yapıştırın tarihi sorun çözülmüştür :) Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Malzemeleri bilmem ama bence günün ne kadar kaldığını gösteren termostat + para gerektirir benim fikrimce 150 lira vereceğinize 100 lira verin cama yapışkan not kağıtlarıyla yapıştırın tarihi sorun çözülmüştür :)
arkadaş bir kuluçka makinası görmüş günün ne kadar kaldığını gösteriyormuş birde çevirme motorunun saatini ayarlıyabiliyormuşsun onu görmüş ondan istiyor :D 250 tl param var dedi malzemeleri bulabilirmisin dedi bana bende tam olarak hangi parçalar gerektiğini bilmiyorum .bilgisayar fanı , çevirme motoru, termostat, ampül, yumutra viyolü benim bildiğim parçalar eksik parça varmı bilmiyorum veya termostatın kalitelisi hangisi bilmiyorum Mesajı Paylaş

Nem kontrol, ısı kontrol,  çevirme motoru kontrol , üçü bir arada yapan termostat var 155 tl ben aldım.  Gayet memnunum
nereden aldınız peki Mesajı Paylaş

Buzdolabına pc fani kucuk gelir. 220 v fan olmalıdır.ayricacevirme iskeleti için profil nem için nem cihazi civata falanda lazim Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

www.kuluckadunyasi.com
aalsay_1980@windowslive.com

buzdolabından yapılacak makinada gün sayacı işe yaramaz. tamamını doldurup çıkımı beklemek gerek.  ara sıra yumurta konulduğunda hepsinin çıkım tarihini ayrı ayrı takip edemeyeceğine göre ihtiyaç olmaz diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Buzdolabına pc fani kucuk gelir. 220 v fan olmalıdır.ayricacevirme iskeleti için profil nem için nem cihazi civata falanda lazim
12 cm lik bilgisayar fanı var bende onlar olmazmı ? Mesajı Paylaş

turbo fırın fanı v.b olmalı buzdolabı için. Bir de 200 civarı kapasitede olmayacaksa buzdolabı büyük gelebilir. yani 40 veya 50 yumurta için koca dolabı ısıtmak boşa olabilir.  Eğer küçük makina yapılacaksa çift kapılı buzdolaplarının dondurucu bölmesi güzel oluyor. Mesajı Paylaş

turbo fırın fanı v.b olmalı buzdolabı için. Bir de 200 civarı kapasitede olmayacaksa buzdolabı büyük gelebilir. yani 40 veya 50 yumurta için koca dolabı ısıtmak boşa olabilir.  Eğer küçük makina yapılacaksa çift kapılı buzdolaplarının dondurucu bölmesi güzel oluyor.
peki ısıtma konusunu nasıl yapabiliriz ampül ile mi ısıtılacak veya ısıtmak için bir cihaz mı gerekiyor Mesajı Paylaş

Bu konu 'El yapımı Kuluçka Makinası' Başlığında mevcuttur.

http://kuluckadunyasi.com/index.php?topic=5898.0 (http://kuluckadunyasi.com/index.php?topic=5898.0) Mesajı Paylaş
[size=12pt]www.facebook.com / [color=red]Profesyonel Tavukçuluk...[/color][/size][color=green]Beslenilen Türler;[/color][color=blue]Light Brahma[/color]

Değerli Dostlar,  çok yakında kuluçka makinesinin yapımını  düşünerek ve yaparken harcadığımız zamanı çok sevdiğimiz kanatlılara ayırma imkanımız olacak...Zira bir çok çeşitte, özellik ve kapasitede ve çok ucuza kuluçka makineleri bir mesaj mesafesinde olacak:=) Kuluçka makineleri Çin'den yola çıktı...Teknik servis imkanı ve garantili olarak... www.senkronltd.com.tr
Abi inşallah dediğin gibi olur.
       Ülkemizde satılan ve kuluçka makinesi yapımında kullandığımız bir çok termostat çinde üretiliyor. Otomatik çevirme tablası ve termostat toplamda en az 130 tl den başlıyor. Diğer malzemeleri ile beraber 200 lira civarı maliyet var. 48 civarı yumurta için...
       Bence bize esas lazım olan küçük kapasiteli ve çıkım oranı yüksek makinelerin ucuza temin edilebilmesi ve yalıtımlı olması. Zaten yüksek kapasiteye ihtiyacı olan üreticinin gelir gider hesabında kuluçka makinesi maliyeti çok ta düşündürücü bir yer tutmamakta. Mesajı Paylaş

Mustafa Bey, küçük üreticiler için üretilmiş olan makinelerle, endüstriyel tip makinelerin teknik anlamda tek farkı izolasyon. 48 ve 96 yumurta kapasiteli makinenin zaten enerji sarfiyatı önemsenmeyecek kadar düşük olduğu için bence edinme maliyetine bakmak lazım. Ben her iki tür makineyi de ithal ediyorum. Enerji kesilmelerinde sıkıntı yaşamamak için 12V  DC beslemeli tip makine de getiriyorum. Yazın bu makineler bir akü ve küçük bir güneş paneli ile şehir şebekesine ihtiyaç duymadan da çalıştırılabilir. Hobi maksatlı olarak bu makineleri kendi yapmak isteyenlerin de azımsanmayacak sayıda olduğunu gördüm. Onlar için de parça ( termostat, nem ölçer, çevirme motoru, yumurta tablası v.s.) malzemeyi de getirmek lazım geldiğini düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Abi 7 yıldan beri azımsanmayacak sayıda makina yaptım. Bir çoğu dışardan kol ile çevirmeli oldu. Maksat maliyetleri aza indirmekti.
Benim yalıtımdan kastım elektrik kesintisinde çabuk soğumaması. Özellikle köy yerlerinde arızalar bazen 2 saatten fazla sürede gideriliyor. Aslında o kadar süre kuluçkada pek hasar vermese de o süreçteki telaş kafa ağrıtıyor. Mesajı Paylaş

Değerli Dostlar,  çok yakında kuluçka makinesinin yapımını  düşünerek ve yaparken harcadığımız zamanı çok sevdiğimiz kanatlılara ayırma imkanımız olacak...Zira bir çok çeşitte, özellik ve kapasitede ve çok ucuza kuluçka makineleri bir mesaj mesafesinde olacak:=) Kuluçka makineleri Çin'den yola çıktı...Teknik servis imkanı ve garantili olarak... www.senkronltd.com.tr
hayırlısı olsun erhan bey peki bu makinalardan randıman alabilecekmiyiz.
Mesajı Paylaş
www kuluckadunyasi.com

Münir Bey, ben yıllardır Brinsea kullanıyorum. 3 yıl önce 24 yumurta kapasiteli olanını  750 tl ye almıştım. Sorunsuz makine, çok memnunum. Önemli olan yumurtanın ihtiyacı olan şartları sağlamaksa bu tip hobi amaçlı makineler bunu sağlıyor. Brinsea'ya harici bir pompa ile (350 tl) nemi istediğiniz seviyede tutan bir sistem ilave edilebiliyor. Benim getirmekte olduğum makinelerden üstünlüğü bu. Başka da bir farkı yok. Eğer benim ithal ettiğim makinelerin bazı aksamlarında (çevirme motoru, kontrol paneli, termostat, fan) arızalar olursa ben bunları gidermeyi ve gerekiyorsa parçaları 1 yıl süreyle  yenilemeyi taahhüt edeceğim. Bu tip arızalar bir yıl içinde sıkça olursa ben bu işten zarar edeceğim, olmazsa bu ürünün ithalatına devam edeceğim. Zaten benzer ürünler Türkiye'de satılmakta. Aynı ürünü ben teknik imkanlarımız sebebiyle ve bir evcil sever olarak servis garantisi ile ve daha ucuza satacağım. Mesajı Paylaş

erhan bey brinsea lar nem nozülü ile beraber kullanılındıgında çok iyi randıman veren makinalardır.
çinden ithal edecginiz makinaların tek farkının brinsedan farkı nem nozulunun olmamasıdır diye anlıyorum.
genelde çin malları kalitesiz deniyor ama çin mallarında da çok kaliteli cihazlar yapılıyor yeterki sen paraya kıy. :)
yanlız bildigim kadarı ile çin malı kuluçka makinalarında otomatik çevirme var ama otomatik nemlendirme yok su kanallarını doldurdugunuz kadarı ile nemin % kaç oldugunu görüyorsunuz.diger bir sıkıntı ise tüm çevirme,nemlendirme ısı tek kartta .kart arızalandımı kartı komple degiştiriyorsunuz.oda 60 dolar civarında. Mesajı Paylaş
www kuluckadunyasi.com

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.