Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Bıldırcın Civcivlerim ölüyor

Başlatan Ahmet KUNT, 09 Mayıs 2016, 19:19:46

« önceki - sonraki »
selam arakadaslar;
23 nisanda çıkım aldığım 17 bıldırcından şuan 4 tane kaldı. ilk zaman ölenlerde hicbir belirti yoktu. sonralarda kabarık tüy ve halsiz yapı. gözler kısık oldu. günde 2 ser 2 ser gittiler Sad
bulundukları ortam 35 derece termostat ve lamba ile isinmayi sagliyorum. havalandirma iyi. altlarin pislik birikmiyor. alta dökülüyor ve günde 1 kez oraya serdigim gazeteyi alıyorum. bi odamda bakiyordum. Son kalan 4 taneden 2 si iyi, beyaz olanin tek gözü ilk gunlerden beri sanırım gagaladilar kör olmuş. ben yinede gentagut damla damlatiyorum. halsiz duruyor.arka tarafinda tüyler dökülmüş ve cevre mor gibi. digerinin tek gozü ve kafasının üstü şişmiş , bu şislik alt gagayıda bira kaydırmıs. bunada gentagut uyguluyorum.bazende teramisin krem. bu şişliklerin oldugu yer ve boyunda tüylerde Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap deri mor gibi. salya oluyor bazen.
son kalanlardanda umudum yok artık. hevesim kırıldı.
Bundan sonraki çıkımlar için hazır tutmam gereken ilaclar nelerdir ve nasıl kullanılır. yardimci olursanız sevinirim. netten alabilecegim adreste olursa super olur. memurum vandayım ve burda veteriner klinigi hic gormedim.

Mesajı Paylaş

• Gösterim 8,557 
  • Bıldırcın
  • 28 Yanıtlar

Ahmet bey 400 e yakın bıldırcın çıkardım 4 ay gibi bir süre içerisinde ilk defa gördüm böyle bişey genelde ölenler ayakları sakat olup çelimsiz kalanlar oluyor bu durumda hiç görmedim

Sent from my iPhone using Tapatalk Mesajı Paylaş
Rahibe fizan,Gümüş fizan,Light brahma,Light sussex ,kınalı keklik,Jumbo bıldırcın,çin bıldırcını,silver appanzel,isabel sabelpoot

sefa bey bu sene cok görülüyormuş neyse bu, faceden öyle yorum yapanlar oldu.
evde baska havyanda yok. ilk bunlar kullandı kafesi yemlik ve suluğu.
oksimed antibiyotik onerdiler, elinde olan veya satan yeri bilem varsa ücreti mukabilinde alabilirim.... Mesajı Paylaş

hayvanlar hastalandiktan kaç gün sonra ölmeye basliyorlar Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Ahmet bey siz müdahale edip çıkarmadınız değilmi yumurtadan Mesajı Paylaş
Rahibe fizan,Gümüş fizan,Light brahma,Light sussex ,kınalı keklik,Jumbo bıldırcın,çin bıldırcını,silver appanzel,isabel sabelpoot

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
hayvanlar hastalandiktan kaç gün sonra ölmeye basliyorlar
bazen belirti yokken ertesi gun olu buluyorum. kabarik vs halde iken ertesi gün ölüyorlardı. kafası şişen hala yaşıyor. artik umudum olmayınca gentagut damlayı agizdanda veriyorum belkide o yaradı biraz. Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Ahmet bey siz müdahale edip çıkarmadınız değilmi yumurtadan
yok hepside kendi çıktı. ilk zamanlar cok sağliklılardi. Face grubumda videoaları var. acaba nazar mi deydi ne :) Mesajı Paylaş

nasıl bir illettir bu yaw. kafası şişende şimdi öldü. sağlam olan 2 taneden 1 i de ayak arka dirseklerinde yürüyor. tek gözü kör olan beyaz şuan iyi gibi...

Mesajı Paylaş

Ahmet bey yem ne veriyorsunuz içtikleri suya herhangi bir şey katıyormusunuz biraz araştırdım gerçekten hiç bir şey bulamadım tavuklarda buna benzer bir hastlık var ama sizin civcivler ile alakası yok
Bugun yükleme yapacağım 8 gündür yumurta biriktiriyordum 154 tane seçtiğim yumurta var isterseniz gönderebilirim
Mesajı Paylaş

toza yakin civciv yemi veriyorum.
suya son donem belki işe yarar diye polivit vitamin şurubu karıştırıyorum. ama bunu vermeden öncede vardi sıkıntı.
ayrica teşekkür ederim sefa bey. benimki hobi. fazla yumurta koyamam. bıldırcınlarida biraz büyüyunce iş yerimde bi yer ayarlayıp orda bakacaktım.
birdaha bıldırcın koymayi düşünüyorum ama önce ilacları tedarik etmem lazım. Mesajı Paylaş

Ahmet bey benim arkadaşım safa aynısı oldu ama onunki susuz kaldılar diye oldu suluga uzananamislar sizde böyle bir sıkıntı yok sanırım ve ayrıca vitamin değil son çare antibiyotik takviyesi ile kurtardık

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesajı Paylaş

hayvanlar incelenmesi gerekiyor fakat eğer infeksiyoz koriza değilse yüzde doksan yalancı veba başka olabilecek olan a vitamini eksikliği var ama o bu böyle toplu ölümlere sebep olmaz ... benim kanaatim... Newcastle ( yalancı veba) geçmiş olsun... Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

sagolun.
ilac olarak ne onerirsiniz. nasil kullanmaliyim ve netten alabilecek yer varmidir.
oksimed e baktim satan yer yok.
vil-folks diyenler oldu.
ayrica insanlar icin olan antibiyotiklerden civcivler için kullanılan ilaçlar varmi? Mesajı Paylaş

Eğer dediğim hastalıksa maalesef ki ilacı yok koriza ya karşı eritrom adlı antibiyotigi kullanabilirsiniz...Bu tür hastalıkları fotoğraftan ayırt etmek büyük mucize olur labatuar ortamlarında bile iki üç günlük testler sonucunda ortaya çıkıyor oda taze numune olursa anlaşılıyor. ..gözler direk kapanıyor mu yoksa önce sulanip sonra yapısıp öyle mi kapaniyor Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

gözler hemen kapanmiyor. hayvan gozleri kapatip duruyor genellikle. şişme olan hemn şişti hem yapisti. sonra yemlerde göze yapisinca tamamen kapaniyordu. ben islatip aciyordum.
dezenfekte olurmu peki kafese. sonraki zamanlarda tekrar etmesin :(
eritnom sadece hayvanlar için sanırım. insanlara olanlar uygun degil gibi? Mesajı Paylaş

Merhabalar, geçmiş olsun. Benim aklıma benim güvercin yavrularıma olan şey geldi şimdi, çok uğraştım o ara sizin gibi ama yaşayanlar daha çok acı çekmek için yaşadı gibi oldu biraz , keşke toplu şekilde ölselerdi daha ilaç vitamin filan başlamadan demiştim o zaman. Size tavsiyem bunlardan kalan o tek kör de olsa eğer ki bakacaksanız yeni alıp onun yanına koymayın. bazı hayvanlar sağ kalabiliyor ama taşıyıcı haline geliyor. Dışkısından, suya yeme bıraktığı salyadan mikrobu yayabiliyor.

Bence önce temizleyin bir hafta filan boş dursun sonra başka yerden yeniden alıp yeni bir başlangıç yapın derim.

Bu arada belirteyim tekrardan bu yazdıklarımı güvercinlerimden yorumlayarak yazdım, sizin türle ilgili bilgim deneyimim yok. Mesajı Paylaş

eritrom bulamazsanız insanlar için olan monodoks diye bi antibiyotik var ondan kullanın...sularına katın ... kapsül halinde bir ilac zaten kapsülü açıp içindeki tozu gözlerinde dökün günde iki defa Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Teşekkürler deneyecegim inşallah dediklerinizi... Mesajı Paylaş

Umarim tehlikeli bir hastalık değildir umarım kalan hayvanlarinizi kurtarabilirsiniz Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

3 tane kaldı onlar kurtardi sanırım. ama yinede keyifleri az.
15 tane büyük alip yumurtasi icin besleyecegim. onun arastirmasindayim. is yerinde bakacaz arkadaslarla... Mesajı Paylaş

kanatli ya ne kadar çok kişi temas ederse hastalık riski okadar artar ahmet bey.... hayırlısı olsun Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

35 derecede mi besliyorsunuz civcivleri?
Çok yüksel bir sıcaklık bu. Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra bulundukları ortam sıcaklığı her gün 1-2 derece düşürülür. Şuan 20-25 derece arasında olması yeterli. Sıcaktan ölüyor olabilir civcivleriniz. Mesajı Paylaş

Ahmet bey yükledim yumurtaları 160 adet arkadaşın makinasınıda aldım 2 ci aya kadar civciv çıkarmayacakmış kendi yaptığım makinayıda peyder peyi doldurduk sayılır Ross 308 yumurtası arıyorum bulabilirsem doğal ortamda beslenirse nasıl olacak lezzetinde filan farklılık olacakmı çok merak ediyorum Mesajı Paylaş

oluyor sefa bey ben besledim beyaz olan et pembemsi bi görünüme dönüyor ... gayet te lezzetli oluyor yanlız sürekli gezinip eşelemeleri lazım yoksa kapalı alanda buğdayla mısır la beslerseniz ayaklar yamulup tutuluyor Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

vil-floks ilacını aldım. normalde kucukbas hayvan için igne sanirim bu.
civcivler icin nasil bir karısım yapmaliyim suyla acaba? Mesajı Paylaş

Veteriner ilk 2 gün sekerli au dedi. yemden kaynakli dedi.... Mesajı Paylaş

Yemin nesi varmış ki bukadar da hayvanları bu hale sokmus anlayamadim Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

ilk günden yem verilince ağır geliyormuş... Mesajı Paylaş

onu hangi veteriner söylediyse kanatlılardan anlamadığı bariz belli ben şuana kadar defalarca ilk günden yem verdim hiçte bir şey olmadı zaten ağır gelme gibi bir durum olamaz çünkü kanatlılar tek bağırsak sindirim sistemine sahipler işkembe yok yani hayvanlarda doyma hissi var
asıl şekerli su hayvanın vucüdunda tahribata yol açıyor ve yapışkan dışkıya sebebiyet veriyor doğadaki hangi kanatlının yumurtadan çıktıktan sonra şekerli su içtiğini gördünüz :) :) böyle bir şey yok zaten yumurtadan çıkan civcivler çıkımdan sonra 72 saat hiç bir şey yemeden dayanabilirler  kuluçkadan çıktıktan 12 sat sonra suyunu verebilir birkaç saat sonrada yemlerini serpiştirebilirsiniz
yem küflü veya bozuk değil ise bunun sebebi asla yem olamaz ... dezenfeksiyonu hat safhaya çıkarıp aşılamalarınızı bi tamam yaparsanız  hayvanlarınıza hiç birşey olmaz.. birde kanatlılarınıza fazla kişi temas etmesin ...bir dahaki çıkımınız için şimdiden bol şanslar
Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.