Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Saklama Kabından Kuluçka

Başlatan UMUT PEKCAN, 06 Şubat 2013, 22:12:59

« önceki - sonraki »
Merhabalar çeşitli kaynaklardan araştırarak yapmaya karar vermiş olduğum saklama kabından plastik kuluçka makinamı sizlere sunuyorum kısmetse bu hafta içi yumurtaları içerisine koymayı planlıyorum sizden tavsiyelereinizi beklerim,

Makinamdan sizlere kısaca bahsedeyim;

Kullandığım Malzemeler:

- 40 lt. Saklama Kabı
- Emko 3710 Termostad
- 1 ad. 15 W ve 2 Adet 40 W ampul
- Bimden Almış olduğum Oribian Marka Isı ve Nem Ölçer
- Poluraten Köpük ve Slikon Pencere Fitili
-12 W Fan
- Conturn 30 Otomatik yumurta çevirici(henüz elime ulaşmadı)
- 25 MM Yalıtım Malzemesi
- Dimmer de aldım fakat sonradan makineye koymaktan vazgeçtim Ampuller küçük olduğundan aşırı ısınmadığı için

Malzemelerin Maaliyeti yaklaşık 250 300 arasında tuttu.

Arkadaşlar yalıtım malzemesi ile plastik kap arasında yaklaşık 1 er santim boşluk var sizce arasını polüraten köpük ilemi doldurayım yoksa direk kabamı yapıştırayım, ampul seçimim yeterlimidir, ne kadarlık bir hava deliği açayım , fanı tavana bakacak şekilde ayarladım sizce doğru mudur?

Mesajı Paylaş

• Gösterim 9,943 
  • El Yapımı Kuluçka Makineleri
  • 16 Yanıtlar

Arada kalan boşluğu yine strafor ile doldurabilirsin. Havalandırma deliklerini unutma çok önemlidir. Bu büyüklükteki makinede 3 tane 8-10 MM lik delik yeterli olur kanımca.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

Tamam Abi bu günde conturn 30'um geliyor kargoda, akşam onunla birlikte bir kaç ilave yapıp paylaşacağım fotoları Mesajı Paylaş

kolay gelsin hocam bende yeni yapacam makinemi seninki gibi seningözlemlerinden faydalanırım inş bir sorum daha olacak ben battaniye teliyle ısı verecem acaba ampul daha mı iyi  olur Mesajı Paylaş

ben epey bir araştırdım ampul daha mantıklı geldi , tel ile yapınca geç ısınma veya ısının çok yüksek derecelere çıkması geç soğuması gibi sorunlar olabilir ayrıca ampulde bir problem oldugunda hızlı müdahale etme imkanınızda var teli değiştirirken ki zaman kaybını göz önünde bulundurursanız eğer, ben ampulleri 2 adet 60w ve 1 adet 15w olarak değiştirdim ve şu an daha stabil bir ısı alıyorum , şu an makinenin etrafına göre strafordan bir kap yaptım ve 1 haftalık denemeler sonucunda hangi nem seviyesini istiyorsam onları elde edebileceğim kaplar elde ettim, bu hafta içinde yumurtaları koymayı planlıyorum makinem hazır şu anda . dilerseniz benim çıkımı bekleyin en azından eksiklikleri ve hataları görerek daha sağlıklı bir makine elde edebilirsiniz. Mesajı Paylaş

GÜNCEL RESİMLERİM

Mesajı Paylaş

tşkr umut hocam senin güzel çıkım haberlerini bekliyorum ;D makinende güzel sonuç çıkacak gibi görünüyor darısı başıma ;D Mesajı Paylaş

İnşallah bakalım :) Mesajı Paylaş

Havalandırma deliklerininde eklendiği güncel resimler,

Mesajı Paylaş

Resimlerin yüklemesinde sıkıntı var sanırım fotograflar aşağıdaki linktedir,

http://imageshack.us/photo/my-images/10/img0169hq.jpg/

Sizce bu delikler yeterlimidir? ayrıca saklama kabı ve straforlar arasına herhangibir dolgu yapmadım sıkıntı yaratır mı? Mesajı Paylaş

Mesajı Paylaş

Mesajı Paylaş

Conturn 30 Otomatik yumurta çeviriciyi kaça aldın bende düşünüyorumda?
Mesajı Paylaş

Hayırlısı olsun inşallah güzel çıkımlar alırsınız kolay gelsin. Mesajı Paylaş
Evren Şair - İzmir
www.resifbolgesi.com

fanın konumu yanlış kesinlikle yukarıya üslemeli fan  eger  yumurtaya üflerse yukarda  yükselen ısıyı aşağıya   basamassın eger infrared   ampul  ise  yumurtalar  pişti  demektir  tşk Mesajı Paylaş

şakir kardeş fan ile ilgili yukarı bakması lazım demiş doğru fakat benim yaptığım makinada yumurtaların 8. gününde fan arıza yaptı bulunduğum ilçede fan bulamadım, hırdavatçıkya gittim büro mutfak lar için aspiratör fan buldum ayaklar denk gelince aldım fakat uygularken fanı ters koymam gerekiyordu çünkü fanı tavana üfler vaziyette tutturma şansım olmadı ancak çıkımdan sonra yapacağım, o vaziyette bu gün 10 çıkım var çıkım devam ediyor fanın tweersi yönü çok fark etmiyor yeterki nemi tutur kolay gelsin    Mesajı Paylaş
Ya Çare Sizsiniz Yada Çaresizsinizdir.

merhabayorumlarınız için öncelikle teşekkür ederim, benim fan yukarıya üflüyor yani yumurtalara direk üflemiyor sanırım yanlış gördünüz, fanın montajını yukarıya vida yerine leyim teliyle yaptım böylece hem cıkardıgı sesi minimuma indirdim hemde çok hafif titreşimlerle hava sirkülasyonunu farklı yönlere dogru yapmasını sagladım , cıkımda 42 oluşmuşyumurtadan 35 sağlıklı civciv aldım, nem konusunda ise 15. güne kadar 65-70 arası daha sonra ise 75-80 arasında sabitleyebildim. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.