Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

El Yapımı Kuluçka Makinesi

Başlatan Nevzat TÜRKEN, 03 Ağustos 2011, 23:56:00

« önceki - sonraki »
Değerli arkadaşlar,
İlk kuluçka makinesini 1979 yılında yaptım. O zamandan bu yana arkadaşların istek ve önerilieri doğrultusunda kuluçka makinesi yapmaya çalışıyorum.Hiçbir zaman ticari amaç gütmedim. Amacım; arkadaşların kahve köşelerinde oturmak yerine üretime katkıda bulunabilecek bir uğraşılarının olmasıdır.Kendi kuluçka makinelerini kendilerinin yapmasıdır.Burada, bu yönde uğraşısı olan arkadaşlara, edindiğim bilgi ve tecrübeleri elimden geldiğince aktarmak olacaktır. Saygılar... Mesajı Paylaş

www.nevzatturken.net
  • Gösterim 59,384 
  • El Yapımı Kuluçka Makineleri
  • 27 Yanıtlar

Nevzat bey fırsat bulursanız bir makine nasıl yapılır nelere dikkat etmek gerekir. Ne tür malzemeler kullanılmalıdır anlatabilirseniz. Yeni başlayanlara kılavuz olabilmesi bakımından çok kullanışlı olabilir. Teşekkür ederim.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

İlyas bey,
Bu sıralar yapmaya çalıştığım makineyi en kısa zamanda burada paylaşmaya çalışacağım.Saygılar. Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Web sitenizi inceledim gerçekten çok güzel nevzat bey..hakikatten bu bölümde el yapımı makinayı incelemeye alırsak çok faydalı olacagına inanıyorum Mesajı Paylaş

Değerli Arkadaşlar,
Sezon sonu nedeniyle kuluçka makinesi yapımıyla uğraşan varmıdır bilmiyorum.Sizlere bir arkadaşımız için yapmaya başladığım kuluçka makinesinin yapımını burada paylaşacağımı söylemiştim.
  İstenilen kuluçka makinesinin özellikleri;
1- 100 yumurta kapasiteli olacak
2- Çıkım rafı bulunacak
3- Otomatik çevirme sistemi olacak
4- Maliyeti piyasada satılan profosyonel makinelerininyarısı kadar olacak.

Bu amaçla hurdacıdan bir buzdolabı aldım.

[eklenti yönetici tarafından silindi] Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Bu dolabın ölçüleri şöyle:
Dış ölçüler
Yükseklik :158 cm
Genişlik :61 cm
Derinlik :52 cm (Kapı hariç)
İç Ölçüleri :
Yükseklik :150
Genişlik :53
Derinlik :47 cm.
  Bu ölçüleri değerlendirip benim ihtiyacım olan 80 cm yüksekliğinde bir dolap gerekliydi . Bunun için dolabı bu ölçüden kestim.

Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Dolabın kesilen kısmından 3,5 cm.lik bir oyuntu oluşturdum.

Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Bu oyuntuya dolabın kapağının alt kısmından uygun ölçüdeki parçayı yerleştirdim.

Ve böylece makinenin ana gövdesini oluşturdum.
Oluşan bu gövdenin ölçüleri şöyle;
Dış Ölçüler:
Yükseklik : 83 cm
Genişlik :61 cm
Derinlik : 52 cm
İç Ölüler:
Yükseklik :76 cm
Genişlik :57 cm
Derinlik 47 cm Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Nevzat Bey bu kadar mı devamını dikkatle bekliyorum... Mesajı Paylaş

NEVZAT BEY VEB SİTENİZİ İNCELEDİM ÇOK HOŞUMA GİTTİ.BAŞARILAR DİLERİM Mesajı Paylaş

Arkadaşlar, makinenin yapımına fırsat buldukça devam etmeye ve yaptığım çalışmaları da aktarmaya çalışıyorum.
Şimdi : Son olarak dolabın tabanını oluşturmuştum.Bu tabanı yerine yerleştiriken bir miktar poliüratan tutkal kullanıp yerine oturttum ve yanlardan vidaladım. Sonrada iç kısmını uygun ölçüde kaontraplak ile kapladım.

Oluşturduğum bu tabana makinenin oturması için de iki ayak yapıp monte ettim.

Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Kestiğim dolabın alt kısmındaki kapak montaj demirini dedolabın altına monte ettim. Kapak üst montaj kısmı zaten mevcuttu. Kapağı takıp uygunluğunu kontrol ettim.

Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Hurdacıdan buradaki gibi bir silgeç motoru aldım.

Sonrada dolabın yan tarafına buna ve çevirme vaziyetine uyacak şekilde yer açtım.

Motoru hem kapatmak hemde estetik olarak daha iyi dursun diye  dolap kalınlığı kadar gömme, dışta kalan kısmına da motora uygun bir kutu yapıp içine monte ettim.

Sonrada yerine oturtup uygunluk kontrolü yaptım
Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Nevzat bey bu yaptıklarınızı satmak için mi yapıyorsunuz. Eğer öyleyse bende bir tane almak isterim. Mümkünmüdür acaba?

Mesajı Paylaş

Selahattin bey,makineyi arkadaşların isteği üzerine yapıyorum. Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Arkadaşlar, makineye kaldığımız yerden devam ediyorum.
Son olarak kapak kontrolü yapmıştım. Şimdide bu kapagın ortasından bir izleme penceresi ve buna göre de iki adet camlı çerçeve yaptım, ve kontrolünü yaptım.

Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Sonrada raflar için askı sistemini yaptım.

Ve dolabın arka ortasında fan motoru montaj yerini açtım.

Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Merhaba Nevzat bey paylaşımınızı ilgi ile takip ediyorduk yarım kaldı sanırım. İnşallah en kısa zamanda devamını rica ediyorum.

Mesajı Paylaş

PAYLAŞIM İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER SİZDEN RİCAM ANLATIM ESNASINDA MOTORUN ÇALIŞMA VE MONTAJI VE ELEKTİRK AKSAMI KONULARINI DETAYLI ANLATMANIZ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER Mesajı Paylaş

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle uğraşılarım biraz gecikmeli oluyor kusura bakmayın.
      Makinenin yapımına kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Raf askılarını açtığımız deliklerden vida yada perçin ile rahat oynayacak şekilde birleştirdim.

Birleştirdiğim raf askısını  dolabın içine uyarladım

Fan motorundan, çevirme motorundan, aydınlatma ampülünden kumanda panosuna belirli yerlerden delerek kabloların yerlerini ayarladım.
Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Çevirme motorunu(Silgeç) yerleştirmeden önce bazı değişiklikler gerekiyor. Amaç: motrun özelliği itibariyle tam tur dönüp durması yerine yarım tur dönüp durmasını sağlamak.Bunun için dişli kısmı üzerindeki devrede değişiklik yapıyoruz.

sökülmüş hali
Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Çevirme motorunun bağlantısı da bu şekilde olacak
Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Nevzat Bey, sitenizin adresini ilk gördüğüm gün ben de inceledim; Gerçekten mükemmel, ellerinize sağlık... Mesajı Paylaş

Makinenin parçalarını tamamladıktan sonra boyayıp elektrik tesisatını çektim.

Isıtıcı ve fan motorunu monte edip kablolarını bağladım.

Fanın ve rezintansın üzerine koruyucu hazırlayıp monte ettim.

Dolabın üst tarafına su kabı koymak için 2 Lt. lik dondurma kabına uygun kızak monte ettim.

Kumanda panelinin bağlantılarını tamamlayarak makineyi çalışır hale getirdim.

Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Makinenin içine konacak rafların yapımı ;

Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Mesajı Paylaş
www.nevzatturken.net

Nevzat bey sizi ilgi ile takip ediyorum. Başka makine anlatımlarıda gördüm ama sizinki gibi anlaşılır şekilde enlatan az var.
Teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

Mesajı Paylaş

emeginize Sağlık Teşekkürler.. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.