Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Cimuka Kullananlar Yardım (kalibrasyon)

Başlatan Çağrı Çınar, 08 Nisan 2018, 04:59:39

« önceki - sonraki »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Sularına ilk gün bir iki çay kaşığı şeker katılabilir ben katmıyorum direk probiotik başlıyorum çağrı bey, veterinerden açık alıyorum 250 gr mı 25 liraya falan geliyor kesinlikle tavsiye ediyorum ilk bir hafta da yumurtayla beslenmeleride civcivleri oldukça toparlayacaktır, unutmadan suları içinde vitamin almanız gerekecek kolay gelsin..
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Cihan bey. Civciv bakımı özen ve ilgi isteyen bir uğraş.
Gelelim civciv çıkarmaya. Bugün yüklemenin 10. Günü ve yumurta doluluk kontrolünü yaptım. Bazıları küçük olduğundan toplamda 33 yumurta yüklemiştim. Bunlardan 5 tanesi boş çıktı geri kalan 28 yumurtayı tekrar yerleştirdim. Kontrolü yaparken 28 yumurtanın hemen hemen hepsinde haraket gözlemledim. Şu anda çok şükür herşey yolunda görünüyor. Yaptığım kalibrasyon da doğru ki durum bu şekilde. İnşallah güzel oranda çıkım elde ederim.
Konuyla ilgili bir sorum olacaktı. Gelişimde ısıyı 37.7 derecede nemi de 53 düzeyinde tutuyorum. Son 3 gün çıkımda sıcaklığı 37.4-37.5 dereceye düşürürken nemi de 65-70 aralığında tutacağım. Buradan haraketle nem 65-70 düzeyindeyken çıkım gerçekleştiğinde yumurtanın içindeki sıvının nemlenmesiyle birlikte nem düzeyi yükselecek belki de 80 düzeyine çıkacak. Bu durumda ne gibi bir yol izlemeliyim? Bildiğiniz üzere cimuka pd 30sh modelinde suyu manuel olarak hazneye koyuyoruz. Bahsettiğim üzere de ben hazneyi ayarlı damlalıkla serum sistemiyle besliyorum. Çıkıma bağlı olarak nem yükseldiğinde ne yapmalıyım? Mesajı Paylaş
Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Çağrı bey merhaba öncelikle yumurtaların gelişimine çok sevindim umarım çıkımda buna paralel bereketli olur, sorunuza gelince yumurta çıkımlarına bağlı olarak değişen nem öyle dediğiniz rakamlara asla ulaşmaz çünkü çıkım kaynaklı oynayan nem makinada bizim oluşturduğumuz suni nemden daha sunidir civciv yumurtadan çıkar çıkmaz yumurtanın içindeki nem ve civcivin tüyleri kurumaya başlar ve söz konusu kıymetsiz oynama ortadan kalkar kaldıki deminde dediğim gibi sizin dediğiniz değerlere ulaşmaz oynayacağı değer çok anlamsızdır 2 .3. Belki 4  ben daha yükseğini benim cihazda görmedim o yüzden hiç bişey yapmanıza gerek yok asıl müdahale ederseniz sıkıntı olur sakın kapağı açmayın hatta benim size tavsiyem çıkımlar bitene  kadar çıkamayan yumurtalardan umut kesinceye kadar kapağı katiyen açmamanızdır bırakın civcivler öyle ce kalsınlar kapağı açmanız demek çıkıp çıkamayacağı muallakta olan zayıf olan güçsüz olan civcivlerin kaybını bizzat yapacağınız kendi elinizle boğulmaları çoğaltacağınız anlamına geliyor çıkım bitene kadar dokunmayın çıkım anını çok iyi gözlemlerseniz kapağı açtığınız sırada kaçan o çok az nemin bile civcivin yaşam şansı açısından ne kadar kıymetli olduğunu daha sağlıklı görebilirsiniz.. Mesajı Paylaş

Çağrı bey merhaba öncelikle yumurtaların gelişimine çok sevindim umarım çıkımda buna paralel bereketli olur, sorunuza gelince yumurta çıkımlarına bağlı olarak değişen nem öyle dediğiniz rakamlara asla ulaşmaz çünkü çıkım kaynaklı oynayan nem makinada bizim oluşturduğumuz suni nemden daha sunidir civciv yumurtadan çıkar çıkmaz yumurtanın içindeki nem ve civcivin tüyleri kurumaya başlar ve söz konusu kıymetsiz oynama ortadan kalkar kaldıki deminde dediğim gibi sizin dediğiniz değerlere ulaşmaz oynayacağı değer çok anlamsızdır 2 .3. Belki 4  ben daha yükseğini benim cihazda görmedim o yüzden hiç bişey yapmanıza gerek yok asıl müdahale ederseniz sıkıntı olur sakın kapağı açmayın hatta benim size tavsiyem çıkımlar bitene  kadar çıkamayan yumurtalardan umut kesinceye kadar kapağı katiyen açmamanızdır bırakın civcivler öyle ce kalsınlar kapağı açmanız demek çıkıp çıkamayacağı muallakta olan zayıf olan güçsüz olan civcivlerin kaybını bizzat yapacağınız kendi elinizle boğulmaları çoğaltacağınız anlamına geliyor çıkım bitene kadar dokunmayın çıkım anını çok iyi gözlemlerseniz kapağı açtığınız sırada kaçan o çok az nemin bile civcivin yaşam şansı açısından ne kadar kıymetli olduğunu daha sağlıklı görebilirsiniz..
Teşekkürler Cihan bey. Benim aklım orada kalmıştı çıkım esnasında nemi sabitleme konusunda. Çıkımda 66-67 arası sabitlemeyi düşünüyorum. Civcivler çıktıkça meydana gelecek 3 aşağı 5 yukarı nem de geçici ve bir zararı olmayan bir durum. Bu konudaki endişemi giderdiniz. Çıkım sırasında kapağı açmayı düşünmüyorum. Çıkan civcivler iki gün o şekilde içeride kalabiliyormuş sanırım. İnşallah yüksek oranda sağlıklı civcivler elde ederim. Mesajı Paylaş

Ne olursa olsun son üç gün kapaği açmayın.yumurta kabugu sertleştiği an kabuk içinde ölümler olacaktır. Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

(https://ibb.co/kohjoc)

(https://ibb.co/k54rZH)
Mesajı Paylaş

Merhaba çağrı bey örnek teşkil etmesi adına yükledim resimleri bu ikinci çıkım fotoğrafları.  Halen devam ediyor bugün 2 gün oldu çıkmaya başlayalı kadraja sığdıramadım bir türlü tüm civcivleri makina nın içinde yaklaşık 50 civciv var ve halen bir kere bile açmış değilim kapağı çünkü hiç çatlamamış olanda var ufak tefek delinmiş olanda  açmak demek o yumurtaları riske atmak demek 50 civcivi makinadan çıkarmak en az 15 20  saniye alır en hızlı şekide. Bu tarz anında nem oluşturamayan cihazlarda yavru ya nem kaybı sebebiyle yumurtayı kıramayıp   direk boğulacak  yada çatlamışsa bile  yine zarına yapışıp kalacak  al başına bela hayvan ciyaklayacak müdahale etsen hayvan kan revan içinde kalıp ölecek etmezsen başka bir dert görkem beyin de dediği gibi açmamak en iyisi. Mesajı Paylaş

Ne olursa olsun son üç gün kapaği açmayın.yumurta kabugu sertleştiği an kabuk içinde ölümler olacaktır.
Evet Görkem bey ben de öyle yapmayı düşünüyorum. İlk çıkımım olacak. Mümkün olduğunca dikkat ederek hata yapmak istemiyorum. Mesajı Paylaş

Merhaba çağrı bey örnek teşkil etmesi adına yükledim resimleri bu ikinci çıkım fotoğrafları.  Halen devam ediyor bugün 2 gün oldu çıkmaya başlayalı kadraja sığdıramadım bir türlü tüm civcivleri makina nın içinde yaklaşık 50 civciv var ve halen bir kere bile açmış değilim kapağı çünkü hiç çatlamamış olanda var ufak tefek delinmiş olanda  açmak demek o yumurtaları riske atmak demek 50 civcivi makinadan çıkarmak en az 15 20  saniye alır en hızlı şekide. Bu tarz anında nem oluşturamayan cihazlarda yavru ya nem kaybı sebebiyle yumurtayı kıramayıp   direk boğulacak  yada çatlamışsa bile  yine zarına yapışıp kalacak  al başına bela hayvan ciyaklayacak müdahale etsen hayvan kan revan içinde kalıp ölecek etmezsen başka bir dert görkem beyin de dediği gibi açmamak en iyisi.
Çok güzel Maşallah. Sağlıklı civcivleriniz olsun. Bahsettiğiniz gibi otomatik hemen nemi dengeleyecek nem nozülü yok bu cihazlarda. Bunladan dolayı canlı kaybı yaşamamak için çok dikkat etmek gerekiyor. Sonuçta canlı ile uğraşıyoruz. Şimdi 2 gün geride kaldı sizin çıkımda. Toplamda 21. Günden sonra kaç gün bekleyeceksiniz? Mesajı Paylaş

24 üncü güne kadar beklemekte yarar var çağrı bey her olasılığa karşı 25 inci günde civciv alanların olduğu söyleniyor. Mesajı Paylaş

(https://ibb.co/hiV5gx)  ikinci çıkım kerata ların keyfi yerinde çağrı bey , darısı başınıza.
Mesajı Paylaş

(https://ibb.co/hiV5gx)  ikinci çıkım kerata ların keyfi yerinde çağrı bey , darısı başınıza.
Maşallah çok güzel. Bereketli ve sağlıklı olsunlar hep İnşallah :) İlk gün şekerli su falan veriyor musunuz? Ayrıca başka bir forumdan süper serum tarifi vermişler. O tarz bir karışım veriyor musunuz? Veba ve bronşit aşılarını ne zaman yapacaksınız? Mesajı Paylaş

Merhaba çağrı bey serumlarla  bağışıklık sistemini beslemenin hiç bir sakıncası yok zaten verdiğimiz probiyotik ve diğer vitaminlerin lerin kullanım amacı bu hayvanın çabuk gelişmesi hastalanmaması ve diri canlı olması, özellikle  yalancı  veba ve diğer karma aşılar için hayvan en az 4 haftalık olduktan sonra aşı takviminden yanayım tabi bu süre zarfında hayvanın kesinlikle tabiat la bir bağının olmaması  yani çok iyi korunmuş olmaları gerekir heleki mevsim kışsa. Mesajı Paylaş

Merhaba çağrı bey serumlarla  bağışıklık sistemini beslemenin hiç bir sakıncası yok zaten verdiğimiz probiyotik ve diğer vitaminlerin lerin kullanım amacı bu hayvanın çabuk gelişmesi hastalanmaması ve diri canlı olması, özellikle  yalancı  veba ve diğer karma aşılar için hayvan en az 4 haftalık olduktan sonra aşı takviminden yanayım tabi bu süre zarfında hayvanın kesinlikle tabiat la bir bağının olmaması  yani çok iyi korunmuş olmaları gerekir heleki mevsim kışsa.
Anladım Cihan bey, teşekkür ederim. Dün çıkım sepetine aldığım yumurtalardan bugün 19. Gün bir civciv çıktı. 4 tane de çatlak var. Çıkım erken başladı biraz :) Mesajı Paylaş

Maşallah sizin adınıza çok sevindim fotoğrafları bekleriz bereketli olur inşş.. Mesajı Paylaş

Maşallah sizin adınıza çok sevindim fotoğrafları bekleriz bereketli olur inşş..
İnşallah Cihan bey. Fotoğrafları paylaşacağım. 19. Günde çıkım olanlar 48 saati geçti kuluçkanın içindeler. Toplam 28 yumurtadan 15 çıkım oldu simdiye kadar. Bugün 21. Gün henüz çatlamayalar da var. Ilk çıkan civcivleri almalı mıyım sizce? Mesajı Paylaş

Hayırlısı olsun Çağrı Bey,inşallah %100 çıkım oranına ulaşırsınız.

Bildiğim kadarıyla,yumurtadan çıkan civcivleri 72 saate kadar ( 3 gün ) makina da bekletebilirsiniz, herhangi bir problem olmaz.
3 günü geçirmemeye bakın.

Mesajı Paylaş

Bildiğim kadarıyla,yumurtadan çıkan civcivleri 72 saate kadar ( 3 gün ) makina da bekletebilirsiniz, herhangi bir problem olmaz.
Teşekkür ederim. Bugün 21. Gün 28 yumurtada 17 çıkım var. Diğerlerini bekliyoruz. Çatlama falan da yok ama bekleyeyim diyorum.
Müdahale etmem gerekir mi? Mesajı Paylaş

Teşekkür ederim. Bugün 21. Gün 28 yumurtada 17 çıkım var. Diğerlerini bekliyoruz. Çatlama falan da yok ama bekleyeyim diyorum.
Müdahale etmem gerekir mi?
Merhaba çağrı bey kesinlikle müdahale etmeyin nemin düşmemesine dikkat edin ve makinayı sık açmayın çıkacak olanlar vardır 24 üncü güne kadar bekleyin . Mesajı Paylaş

Müdahale etmem gerekir mi?
Merhaba çağrı bey kesinlikle müdahale etmeyin nemin düşmemesine dikkat edin ve makinayı sık açmayın çıkacak olanlar vardır 24 üncü güne kadar bekleyin .
Anladım Cihan bey. Öyle yapacağım 24. Güne kadar bekleyeceğim. Mesajı Paylaş

Merhaba,
Kuluçka makinem ile ilk kez çıkım aldım. 28 dolu yumurtadan 17 tane çıkım alabildim maalesef. Kalan yumurtalardan iki tanesini seçerek canlilik kontrolü yaptım. Ses falan gelmiyordu. Gördüm ki iki yumurta da gelişimini tamamlamış ancak sarısını karnına çekmemiş.
Sizce tüylenmiş ve gelişimini tamamlamış civciv neden sarısını karnına çekerek yumurtayı çatlatamadı? Canlılığını 18. Gün yitirmiş olabilir mi? Nerede yanlış yapmış olabilirim. Görüş ve tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
Bu arada civcivleri ve kendi yapımım olan civciv büyütme kafesi fotografları ekliyorum:

https://i.hizliresim.com/5DZDkL.jpg
https://i.hizliresim.com/dO1O2X.jpg
https://i.hizliresim.com/bBnB2b.jpg

Mesajı Paylaş

Çağrı Bey, öncelikle hayırlısı olsun.İnşallah daha sonra ki yumurta yüklemelerinizde daha verimli sonuçlar alırsınız.

Markalı kuluçka makinası için %61 çıkım oranı düşük bir oran.Sonuçta bu makinalara yüksek meblağlar ödeniyor.

Sorununuza gelirsek, embriyo'nun tam oluşumunu sağlayıp yumurta sarısını çekememesi bir çok nedenden kaynaklanmış olabilir;
-Yetersiz çevirme, yetersiz havalandırma, makina içindeki nem yüksekliği, makinada ki sıcaklığın çok düşük veya yüksek olması, yumurtaların makinaya konmadan önce sağlıksız koşullarda muhafaza edilmesi gibi nedenler.

Siz daha önce makinanızın sıcaklık ve nem ayarlarında tutarsızlık olduğundan bahsetmiştiniz. Bu problem,makinanızın bahsettiğiniz nem yüksekliği veya ısının yüksek veya düşük olmasından kaynaklı olabilir. ( Bildiğim kadarıyla bu durum 16.-18.gün arasında oluşuyor ) Mesajı Paylaş

Çağrı Bey, öncelikle hayırlısı olsun.İnşallah daha sonra ki yumurta yüklemelerinizde daha verimli sonuçlar alırsınız.

Markalı kuluçka makinası için %61 çıkım oranı düşük bir oran.Sonuçta bu makinalara yüksek meblağlar ödeniyor.

Sorununuza gelirsek, embriyo'nun tam oluşumunu sağlayıp yumurta sarısını çekememesi bir çok nedenden kaynaklanmış olabilir;
-Yetersiz çevirme, yetersiz havalandırma, makina içindeki nem yüksekliği, makinada ki sıcaklığın çok düşük veya yüksek olması, yumurtaların makinaya konmadan önce sağlıksız koşullarda muhafaza edilmesi gibi nedenler.

Siz daha önce makinanızın sıcaklık ve nem ayarlarında tutarsızlık olduğundan bahsetmiştiniz. Bu problem,makinanızın bahsettiğiniz nem yüksekliği veya ısının yüksek veya düşük olmasından kaynaklı olabilir. ( Bildiğim kadarıyla bu durum 16.-18.gün arasında oluşuyor )

Ben de kalibrasyon ile ilgili bir sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Bunu düşündüren de çıkımın 19. Gün başlaması ve diğerlerinin de olusumu tamamlamasına rağmen çıkım yapmaması. Isı düşük mü geldi yüksek mi onu bilemiyorum. Mesajı Paylaş

Doğru değerleri gösterdiğine emin olduğunuz bir termometre ve nem ölçer ile makinanın üst, orta ve alt kısmının ölçümlerini test ederseniz ısı ve nemin homojen olarak sirküle edilip edilmediğini görürsünüz.

Yumurtaların viyollere yerleşimini not etmiştiniz değil mi ? Çıkım alamadığınız yumurtaların dağılımına bakarak o bölgede ki ısı ve nemi tekrar kontrol edebilirsiniz.

Ben, mini bar buzdolabından yaptığım 32-33 yumurta kapasiteli kuluçka makinasında 5 adet ayrı marka ( analog ve dijital )ısı ölçer ve 3 adet nem ölçer ile ( analog ve dijital ) yumurta yüklemesi yapmadan önce 15-20 gün makinayı test etmiştim.Isı ve nemin homojen olarak sirkülasyonundan emin olduktan sonra yumurta yüklemesi yapmış ve ilk deneme de %81 çıkım oranı elde etmiştim.

Makina da ısı ve nemi sabit tutup ve homojen olarak dağılımını sağladıktan sonra başarı oranı yükseliyor.Ancak Çimuka gibi bir firmanın makinayı kalibre ettikten sonra satması gerekmez mi ? Kalibrasyonu siz yaptıktan sonra markalı makina almanın ne anlamı var ki ? Bence makinayı kendiniz yapmanız daha başarılı sonuç alırdınız. Mesajı Paylaş

Merhaba,
Kuluçka makinem ile ilk kez çıkım aldım. 28 dolu yumurtadan 17 tane çıkım alabildim maalesef. Kalan yumurtalardan iki tanesini seçerek canlilik kontrolü yaptım. Ses falan gelmiyordu. Gördüm ki iki yumurta da gelişimini tamamlamış ancak sarısını karnına çekmemiş.
Sizce tüylenmiş ve gelişimini tamamlamış civciv neden sarısını karnına çekerek yumurtayı çatlatamadı? Canlılığını 18. Gün yitirmiş olabilir mi? Nerede yanlış yapmış olabilirim. Görüş ve tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
Bu arada civcivleri ve kendi yapımım olan civciv büyütme kafesi fotografları ekliyorum:

https://i.hizliresim.com/5DZDkL.jpg
https://i.hizliresim.com/dO1O2X.jpg
https://i.hizliresim.com/bBnB2b.jpg
çağrı bey merhaba sağlık olsun hatırlarsanız çimuka nın elinde ki kalibrasyon parametreleri çok hassas cihazlarla ayarlanıyor elinizdeki ısı ve nem ölçer le zor olur demiştim de siz bu alete güveniyorum demiştiniz tam olarakta bunu anlatmak istemiştim,  olur ama böyle olur maalesef oluşamamış veya sarısını çekememiş veya boğulmalar vs,   resetledikten sonra cihazın fabrikadaki kalibrasyon değerlerini yakalamak mümkün olmuyor maalesef,   yumurtalara yazık olmaması ve yaz mevsiminin boşa gitmemesi  adına yerinizde olsam makinayı çimuka ya hemen yollar kalibre ettirirdim sonra keyfini sürerdim,  piyasaki basit aletlerle aynı hassas parametreleri yakalamanız nerdeyse mümkün değil. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.