Google

Kümesteki Bit Sorunu

Başlatan ismailseven, 25 Nisan 2012, 10:23:15

« önceki - sonraki »
Arkadaşlar kümesteki bit sorununu nasıl çözebiliriz. Önceden tavuk kümesi olarak kullandığım kümese kekliklerimi koydum. Geçen gün kekliğimin bitanesini kümeste ölü buldum. Hiç yara bere yoktu. bi hastalığıda yoktu ama incelediğimde kkelikte bit olduğunu farkettim. nasıl çözebiiliriz sorunu. Mesajı Paylaş

İsmail SEVEN
14.02.1982
05396030077
Zonguldak Ereğli
  • Gösterim 34,588 
  • İlaç ve Tedavi yöntemleri
  • 6 Yanıtlar

Bu sorunun çözümü için parazit ilaçları kullanmak zorundayız. Blotic - Kenaz - İmperator gibi bit ilaçlarını kümesimizin her yerine pompa ile sıkıp canlılarımızın üzerine de bolfo - opigal5 gibi toz bit ilaçlarından birini serperek bitin kökünü kazımaya başlayabiliriz.

Lakin bu iş bir seferde bitmiyor. ilaçladığınızda o an kümesteki bitler ölür belki ama yumurtadakiler her gün çıkmaya devam eder. Bu ilaçlama işini 7-10 gün boyunca her gün yapmalıyız. Bu ilaçlama işi gecenin karanlık saatlerinde yapılmalı. Malum gece ortaya çıkar bunlar.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

Bu toz türü ilaçların kümese serpilmesi sonucu kekliklere bi zararı olurmu birde tabana kireç serpmek istiyorum Mesajı Paylaş
İsmail SEVEN
14.02.1982
05396030077
Zonguldak Ereğli

Tozların folluk ve canlı tüyleri arasına serpilmesi. Diğer bölgelere ise (en etkilisi imperator) sıvı parazit ilacı uygulanması iyi olur.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

OPİKAL-5 gönül rahatlıgıyla kullanın hiç bir zararı olmaz senelerdir kullanıyorum tehlikesiz ve kesin çözüm bir ilaçtir korkmadan kümesinizin her yerine serpebilirsiniz kaldıki ben muhabbet kuşu yavrulaırnı bile bu tozla ovarak arındırıyordum bıtlerden Mesajı Paylaş
süs tavukları bıldırcın
ayhan şen 555 874 55 76

ilyas bey merhabalar... benim çiftliğimin hemen 10mt altında eskiden samanlık olarak kullanılan bir yer vardı... hafta sonu bir güzel temizleyip her yerini badana yaptım...badana suyunun içine de dezenfektan olarak benaldecid koydum ancak bitler var... malum önceden samanlıktı...imperatoru tulumbayla versem tulumba ile 4-5gün boyunca son ilaçlamadan 3-4 gün sonrada tavukları koysam;
Soru 1) Bitten arındırmış olurmuyum sizce,
Soru 2) Tavuklara etki eder mi imperatör (kuzenim tulumbayla verdikten 1 saat sonra tavuklarını kümese koymuş, 70 tane civcivlerle birlikte hint tavuklarının hepsi zehirlenip ölmüş) Mesajı Paylaş
Beslediğim Türler: Plymouth, Sarı Fizan, Cuckoo Fizan,  Altın Zibrit, Gümüş Zibrit, Hamburg, Sultan, Orpinton, Japonez, Dew Wyandotte, Buff Brahma, Spanish, Australorp, Kıvırcık cüce koşin, Brakel, Sumatra, Golden Appanzeller, Kırmızı Nakışlı Güvercin...

ben şunu  diye bilirim  benimde kümeste  bit oldu  hemde baya   oldu  ben kirecli  badana yaptım  ve bitllerden kurtuldum   tavuklarda bit  nasıl olur   

1. özellikle  tahta olan yerlerde sık  rastlanır 
2.  yerlerin ıslak olmaması  lazım  ve  en az  haftada  3 kere temizlenmeli
3. tavukların yerde olmaması  lazım  ki olursa hem  bitlenme olur  hemde  hastalık olur
4. tavuklara biz  tar deriz   tarları  mümkün olducu  mühtetce tel  görgü   cok  büyük degil cok kücükte  degil  normal olanlardan  olursa  iyi olur
bunalrı  yaparsak  ne bit ne hastalık   birşey olamaz ve temiz  de olur   ben bu  şekilde kurtuldum  benim kümesimde eskiden tahta vardı  tahtaları  hepsini attım   ALLAH  MANİ vermese yeni  kümes yapcam içi badanalı dışı ise boyalı  yapcam    Mesajı Paylaş
Yunus Emre ÖNDÜL
BİTLİS MERKEZ
0506 926 25 94

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.