Google

500 gelişim ve çıkımlı otomatik çevirmeli el yapımı kuluçka makinesi

Başlatan CihanYıl, 09 Ağustos 2012, 21:37:48

« önceki - sonraki »
120*80*80 mdf malzemeden 500 (bıldırcın yumurtası) çıkımlık, otomatik çevirmeli kuluçka makinemi bitirdim. Kapasite 1000 adete rahatlıkla yükseltilebilir.

2 saattir deniyorum ısı eşit dağılıyor gibi. Nem %59 sabit. Yalnız otomatik çevirme motorum biraz tekliyordu bozuldu. İçine baktığımda plastik dişli olduğu için sıyırmış. Demir dişli olanlarından alıp takacağım.

Isı algılama probunu iki rafın arasına koydum. Üstteki rafın altından 10 cm kadar aşağıdaki rafın üzerine sarkıttım.

Bir de nemi %70'e çıkarmayı deneyip yumurta yüklemesi yapacağım.

Görüş ve önerileriniz benim için çok değerlidir.

Saygılarımla......

Mesajı Paylaş

• Gösterim 17,982 
  • El Yapımı Kuluçka Makineleri
  • 24 Yanıtlar

Hayırlı Olsun, Bol çıkımlar Olur İnşALLAH Mesajı Paylaş

yalıtım saglam olmalı ve mdf yi rutubette cürütmemek için ne yapmayı düşünüyorsunuz Mesajı Paylaş

Şimdi bu mdf ler dış ortamda bekliyordu. Biliyoruz ki İstanbul un nemi %55 - %65 arası bir şey olmadığı için burada da bir şey olmayacağı kanaatindeyim.  Yalıtım da yapmayı düşünmüyorum. Bundan önce iki çıkım aldığım, suntadan yaptığım makinemde yalıtım yoktu. İkisinde de %75 çıkım aldım. %90 olmamasının sebebi ise ısının ve nemin eşit dağılmaması idi. 

Ama mdf bu şekilde kesin çürür diyorsanız vernik sürmeyi düşünüyorum. Mesajı Paylaş

keşke mdf den yapacağına buzdolabından yapsaydın mdf'nın yarı fiyatından daha az fiyata alabiliridn buzdolabını hiç olmazsa ömürlük olurdu neyse buda güzel görünüyo tabi görsellikten çok icraat önemli inşallah bol çıkımlar alırsın Mesajı Paylaş
osmanulusoy@sdu.edu.tr

http://www.facebook.com/#!/osman.ulusoy

mdf ler zamanla bozulur bir anda degil yalıtıma da gelince yalıtım hem enerji masrafını düşürmeye hemde termostat veya ısıtma sisteminin arızalanma ihtimalini azaltmaya yarar cünki yalıtımsız makinada termostat daha cok ac kapa yapacak hem arıza ihtimali artacak hemde ömrü kısalacak aynı sekilde ısıtıcı da öyle ne kadar cok ac kapa okadar cok arıza ve ömür kısalması saygılar Mesajı Paylaş

Bana Kalırsa yalıtım olmamış.. yalıtım için Dekota (Forex/sıkıştırılmıs pvc levha ) 4mm kalınlıgında alıp içine döşeyin. mdf ahşap içerikli oldugu için makıne içinde olusan nemı zamanla bunyesıne cekecek ve şişmeler yapacaktır. bunuda engelemek için dekota üstüne alüminyum kompozitpanel var onu döşeyin ( 4mm kalınlığında) eger bunu dusunursenız her reklamcıda bulabılırsınız.. Mesajı Paylaş

Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler.

Osman bey, mdf elimde vardı o yüzden bu malzemeden yaptım. Yoksa maliyet konusunda haklısınız.

Yalıtım konusuna gelince. Ben bu dolaba şimdilik bir kere yükleme yapacağım. Yani en azından bu sene sonuna kadar yükleme yapmayı düşünmüyorum. O yüzden yalıtımı sonra yaparım diye düşündüm. Bir seferde bir şey olmaz diye düşünüyorum.. Mesajı Paylaş

Elinize sağlık gayet güzel görünüyor. İnşallah verimi de bol olur. Ben derim ki bir kere bile kullansanız nemden dolayı malzemenin zarar görmesi ihtimali var. Siz bence kullanmaya başlamadan izolasyon için ne yapacaksanız vakitlice yapın. Sonra bu kadar emek verdiğiniz makinenin heba olmasını istemezsiniz eminim.

Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

Bencede yalıtım yapmakta var, ancak çok uğraşmak istemiyorum diyorsanız en azından iç kısmı alüminyum folyo ile kaplayın, en basit ve en ucuz yöntem. Mesajı Paylaş
İzmir/Bayraklı/Çaymahalle
0 507 763 99 97

Cihan bey hayırlı olsun. benden başka bütün üyelerimiz çok maharetli maşallah.herkes kuluçka makinesi yababiliyor.
bravo diyorum. Mesajı Paylaş

Hayırlı Olsun, Bol çıkımlar Mesajı Paylaş
05063592665

Yine teşekkürler arkadaşlar.

Alüminyum folyo mantıklı geldi. O şekilde kaplayacağım..

Bugün 220 volt. 5 devir 14 watt motor aldım karaköyden onu bağlayacağım... Mesajı Paylaş

hayırlı olsun ama keske viyol tablalarını mdf yapmasaydınız cok agır motor asırı yukte calısır birde yumurta koydugunuzu dusunun mdf nemi emecektir içine cok iyi bir yalıtım isteyecektir makinanız hayırlı olsun yinede emek ister bu işler. Mesajı Paylaş
Sevgiyle yapılan her iş sonunda mutluluk getirir.

Yalıtım konusunda bende sizler gibi düşünüyorum. Hatta fotoları yüklerken yalıtım ile ilgili görüşler alacağımı biliyordum. Ama elimde ki imkanları kullanarak yapmış olduğum bir makine. Daha fazla masrafa girmek ve uğraşmak istemiyorum.

Ben bu makineye sene de 1 bilemediniz 2 kere yükleme yapacağım. İdare eder diye düşünüyorum.

Zorlanma konusunda bu işler için çok güçlü bir motor kullanacağım. Motor 14w bir motor. Piliç çevirme motorları 4w oradan kıyaslanabilir.

Saygılarımla... Mesajı Paylaş

ben mini buzdolabı buldum büyük buzdolabıyla %80 cıkıma ulastım forumda konum var simdi makınamı kucultuyorum aslında %80 cıkım aldım ne gerek var diyorum ama az yer kaplar tasıması kolay daha az enerjı (elektrık) harcar ısı dagılımı nem dagılımı daha iyi olur eminim inşaallah haftaya baslarım mınıbuzdolabına sevıyorum bu işi :) hatta buyuk buzdolabını cıkan civcivlerin gelişim odası yapmayı düşündüm cıkımdan sonrasıda cok önemli sıcak ve korunaklı olmalı . Mesajı Paylaş

Büyük dediğiniz makinede kaç adet bıldırcın yumurtası konabiliyor.

Elektrik sarfiyatı az olsun demişsiniz. Kaç adet lamba var. Ne kadar elektrik yakıyor. Mesajı Paylaş

cihan bey inanın bu dolaptan yapmış oldugunuz makina ya100 yumurta koysanız bir tane dahi çıkarsa büyük şans eseri derim yapmayın yumurta nın degeri her ne olursa olsun unutmayınki canlıdır embriyo 25 derecenin üstüne çıkınca hafiftende olsa gelişim başlar sonra kıriter lere uyum saglanırsa çıkar yoksa başladıgı gibi sona erer gelişim size demem o ki ilaç muhafazası için kullanılan sıtrafor kutu bulun yoksa saklama kabından yapın en azından faydasını daha iyi görürsünüz kolay gelsin  saygılar Mesajı Paylaş
yuca

Yusuf bey neden bu şekilde düşünüyorsunuz anlam veremedim. Yani mdf den olduğu için mi? Millet gözümle gördüm OSB den yapıyor çatır çatır çıkım alıyor. Ben size daha önceki makinemde % 85 ortalama çıkım aldığımı söylemek isterim..

Civcivlerin çıkması için gerekli olan 3 şey, Oksijen, Isı, Nem ve bunları homojen olarak ortama dağıttığınız zaman civciv neden çıkmasın/çıkamasın...

Bunda önceki makinem..

Mesajı Paylaş

cok güzelmiş hayırlı olsun Mesajı Paylaş

4 adet 40 watt ampul var içinde tablalar 2 adet 35x30 cok rahat 150 bıldırcın hatta 200 yumurtası alır sarfiyata gelelim dolap büyük boy olunca hacim de büyük bu sebeble ısıtmak için daha cok yanıyor lambalar buda elektrık yukunu arttırıyor mini buzdolabı bu makınanın yarısndanda küçük ısı ve nem dagılımı daha iyi olur düşüncesindeyim aslında belirttiğim gibi %80 in üzerinde cıkım aldım gerek yok belki

evet arkadaslar teknik bir arızadan dolayı foruma giremedim cıkım beklediğimin de üzerinde oldu
50 sağlam yavru 15 dölsüz 6 cıkmayı basaramayan yavrular masaallah canavar gibi 1 metrelik karton kutu yetmez oldu 
cıkım sonucu video>>>     http://www.youtube.com/watch?v=rZisV9g1F9c&feature=player_detailpage

makinamı kendim yapmıstım büyük boy buzdolabı 71 bıldırcın yumurtası 50 saglam yavru 15 dölsüz 6 cıkmayı basaramayan sonuc bence gayet iyi siz ne dersiniz ? makina video >>>http://www.youtube.com/watch?v=71DP-d0DMIc&feature=player_detailpage

kendi konumdan Mesajı Paylaş

elbette civciv cıkacaktır ama dediğim gibi mdf zamanla bozulacak lambalar cok sık patlayacak termostat daha cabuk arıza yapacak ve daha cok elektrik yakacak Mesajı Paylaş

Söylediklerinizde haklısınız fakat yazışmalarda da belirttiğim gibi ben bu makineyi çok kullanmayacağım için bu şekilde yaptım.

Daha çok elektrik yakacak yani fazladan 5 - 6 tl

Lambaların çabuk bozulacak. Yalıtımlı makinede 5 yıl çalışacaksa bunda 3,5 yıl falan çalışır.

Termostatın arıza yapması da yalıtımlı makinede 10 yıl ise bu makinede de 7 yılda falan arıza yapar.

Bu sürelerde benim işimi görür diye düşünüyorum.

Saygılarımla.. Mesajı Paylaş

hayırlısı olsun bizim maksadımız sadece arkadaş olarak uyarmaktır 40 nasiat 1 nusibetten iyidir misali Mesajı Paylaş
yuca

Teşekkür ederim Yusuf bey. Yazı ile anlaşmak bazen zor olabiliyor. Ben yapmam için söylenenlere tamamen katılıyorum. Ama şu anda uğraşmak istemediğimden ve maliyet açısından şu an için yapamıyorum. İyi kandiller.

Selam ve dua ile.... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.