Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Bıldırcın Kavgasına çözüm önerisi

Başlatan Burak UZEL, 02 Ocak 2015, 10:59:22

« önceki - sonraki »
Merhaba Arkadaşlar,

Dün sabah ilk yumurtayı alma sevinceydim ama öğlen bir baktım  bıldırcınlar kavga ediyor, bir tane dişinin başını kanatmışlar.  erkekler sürekli kafasını gagalıyor. Çiftleşme harici yapıyorlar bunu. kafeste bir curcuna var. Kafeste lamba yanıyordu, onu söndürdüm.  son günler hava soğuk olduğu için lambayı sürekli yakıyordum nerdeyse.  acaba ondan mı kaynaklı oldu anlamadım. o yüzden söndürdüm lambayı. Ama açınca tekrar başlıyorlar didişmeye. O yüzden kapalı duruyor. 
kavgadan kaynaklı kimisi uçmaya çalışıyor, sıçrıyor ve  kapasını çarpıyor.   
Kafası kanayan dişiyi kafesten aldım, ayrı bir kutuya koydum.  Umarım iyileşir biran önce. Bir de dikkatimi çekti, bu dişi tek ayağı üstünde duruyor, zorda kalmazsa diğer ayağını kullanmıyor, acaba sorun mu var ayağında anlamadım.

ne güzel yumurta almaya başladık derken böyle sorun olması canımı sıktı açıkcası.
sizler ne önerirsiniz bu konuda? Mesajı Paylaş

• Gösterim 19,465 
  • Bıldırcın
  • 17 Yanıtlar

Bu arada 4 dişi 2 erkek bıldırcınım var. Mesajı Paylaş

Aynı sorun benim başımdad var erkekleri ayırdım şimdilik Mesajı Paylaş

5 dişiye 1 erkek olsun diye bazı yerlerde okudum.  Erkekler kıskandıkları dişiyi de dövüp öldürebiliyormuş.

yazık dişi bıldırcın başından yaralanmış, bir gözü de kapalı, açmıyor hiç.   antibiyotik krem sürdüm, kafası iyileşecek gibi de gözünü açar mı bilmiyorum. umarım kalıcı değildir.

bu haftasonu gözlemleyecem bakalım.  Olmadı erkeklerden biri yemeklik et olacak. :)   aslında kesmeyi hiç düşünmüyorum, ama kafeste huzur yok gibi.   Takas edebileceğim bir yer olsa çok güzel olurdu ama zor.   En iyisi keselim ne yapalım. tek başına kimseye de verilmez. Ayrı bir kafes yapsam o da zor görünüyor, ona da korunak yapmak lazım,  kış olunca malesef dışarı çok soğuk. neyse hayırlısı bakalım. hafta sonu karar vereceğim. Mesajı Paylaş

Gagaları köreltmeniz kavgaların kanlı bitmesini engeller.Bunun dışında eş oranı düşükse, kümeste hayvan başına düşen oran düşükse bu tür kavgalar olabilir.Dişi sayısı arttırmak ve gagaları köreltmek iyi bir çözüm olabilir. Mesajı Paylaş
Çotanak28

Gagaları nasıl körelteceğiz? Bunun bir resmi videosu yok mu? Mesajı Paylaş

tırnak makasayıla üst gagasnın ucunu çok azıcık keserek düzleştirmeyle köreltme oluyor.... hayvanlar birbirleriyle zaman geçirdikçe kavgalarıda biticektir kümese yeni bir hayvan geldiğinde genelde öle olur biraz hırpalanır sonra duruma alışır diğerleride ona alışır ve geçinip giderler :):):9 Mesajı Paylaş
GUSHTEREK

Arkadaşlar dün erkeğin birini kafesten almıştım.  Ne güzel geçiniyorlardı. Hatta bugün akşam 4 gibi bir baktım, 2 tane yumurta :) biri küçük diğeri daha büyük.  valla çok sevindim. Demekki 2 dişim yumurtuluyor.

Ama gel gelelim, akşam saat 10 gibi bir baktım, yazık 2 dişi bıldırcının kafası yine yara bere içinde,  hele bir tanesi çok fena.  az kalsın beyni çıkacakmış.  Bu 2 dişi diğerlerine göre biraz daha küçük duruyor. bir de durumu daha kötü olanın rengi diğer bıldırcınlardan biraz daha farklı.  Acaba bu küçüklük ve renkten dolayı mı özellikle bu ikisine saldırıyor bu erkek?

Valla acıdım hayvana, bıraksam öldürecek, dişi bıldırcıncağızın hali kalmamış kaçmaktan ve yaralanmaktan. hala kaçmaya çalışıyordu.

Bu sefer ikinci erkeği de aldım kafesten.   şuan 2 erkek bir kutuda duruyor. Biri bol bol ötüyor.  erkek erkek takılsınlar bakalım. birbirlerini yerler mi bilmiyorum ama deli deliyi görünce sopasını saklarmış, birşey yapmadan takılırlar sanırım.

Yaralı dişilere yine teraymicin antibiyotik krem sürdüm.  Sularına da evit-se toz vitamin attım biraz. Biri iyi sayılır da diğerinin durumu ağır. inşallah toparlar biran önce. 

Ne yapacağımı şaştım arkadaşlar, sizce ne yapmalıyım? Tecrübelerinize ihtiyacım var. Mesajı Paylaş

İyileşince ilk ayırdığınız erkeği koyun ve gözlemleyin. Belki o saldırganlık yapmaz. Mesajı Paylaş

İlk erkeğin ötmesi yetiyor kafestekileri ürkütmeye. Kaçacak yer ayırıyorlar, gariplerim nasıl korkuyor.   Bir de yanlarına koysam ne olur bilmiyorum. Ama gagasının sivri kısmını kesip dişiler iyileştikten sonra yanlarına bir koyacağım. Haftasonu ve bugün yeni bir kafes yaptım. olmadı 2 dişi 1 erkek olarak 2 gruba ayıracağım.  bir de onu deneyeceğim.
Ama sürekli takip gerekiyor. Akşam 5 de baktım 2 yumurta var, gayet huzurlu görünüyorlardı. Aradan 4-5 saat geçti bir baktım, dişilerin kafası kan reva içinde.    Mesajı Paylaş

Daha önceki jumbolarda dişiler kavga ediyordu ama çok kanlı değildi ama sizinki biraz daha sert
Dediğiniz gibi 2 ye ayırmak mantıklı gibi Mesajı Paylaş
www.kuluckadunyasi.com

Merhaba Arkadaşlar,

Bir haftadır erkekler ayrı kafeste dişiler ayrı kafeste duruyordu. Bugün erkeklerin gagasını ucundan azıcık kestik bir doktor arkadaşla beraber Smile
Hafiften kanadı ama durdu sonra kanaması.
Ardından 2 dişi 1 erkek olacak şekilde 2 kafese böldüm.
gagaları kesilince, epeydir de ayrı kalınca sanırım akıllanmışlar biraz. 4-5 saattir sorun yok, dişiler de kaçacak yer aramıyor. Kafeste sakin duruyorlar bakalım şimdilik. Umarım sorun olmaz da böyle gider.
şimdiye kadar toplam 6 tane yumurta aldım. Pek verimli olmadı, 2 dişi yumurtluyor anladığım kadarıyla. Kavganın olması sanırım yumurta verimini etkiledi. Mesajı Paylaş

Çok dar kafeslerde beslmekte sıkıntı yaratıyor kanibalizm başlangıcı olabılıyor dıkkatlı olun Mesajı Paylaş

Kafeslerden birisi aşağıdaki Cimuka'nın kafesi.  Diğerini ise kendim yaptım.

Genişlik: 34
Derinlik: 55
Yükseklik: 35

Genişlik: 35
Derinlik: 45
Yükseklik: 30

Bu kafesler çok mu küçük 3 bıldırcın için? (3'ü bir kafese, 3 tanesi de diğer kafese)

Aslında bir tane geniş büyük bir kafes yapmayı düşünüyorum. Dediğiniz gibi hayvanlar ferah ferah takılsın istiyorum. Ama şu sıralar onun için pek vaktim yok.  Uygun bir vakit yapmaya çalışacağım.
Mesajı Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,
malesef bugün alttaki cimuka'nın kafesinde kan gövdeyi götürmüş.  Bugün eve uğrayamadığım için ışık uzun süreli yandı. ondan mı kaynaklı bilmiyorum,  erkek bıldırcın bir dişinin kafasını bu sefer geçen seferkinden daha kötü yapmış.  Dişiyi ayrı bir yere aldım. Köyden getirdiğim yaraya birebir olarak bilinen Kantaron yağı sürdüm başına.  İnşallah iyileştirir.  Bu arada bu dişinin rengi diğerlerinden biraz daha farklı. Sanırım cinsi biraz daha farklı.  Bundan kaynaklı olur mu bilmiyorum ama ben bu erkeği keseceğim sanırım.  Sonra müsait bir ara da daha büyük tek bir kafes yapacağım.  rahat rahat takılsınlar.

Üstteki kafesteki işler iyi çok şükür.  evvelki gün bir tane yumurta vardı, dün baktım 2 yumurta vermişler. Bugün yine 1 yumurta daha vermişler.   Yalnız yumurtaların bazılarının üstü sanki kireçli gibi beyaz. Suda yıkayınca normal yumurta rengi ama kuruyunca yine kirece batırılmış gibi beyaza dönüyor.  Bunun sebebi nedir arkadaşlar? Mesajı Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,

En son 2 dişi 1 erkek bir kafeste olacak şekilde bıldırcınlarımı 2 kafese bölmüştüm. Ona rağmen dişinin birini kaybettim. Erkek çok fena başını yaralamış ve malesef kendini toparlayamadı ve öldü.  Bir kafeste 1 erkek 1 dişi kaldı. Bu erkek malesef akıllı durmadı bir türlü. 2-3 defa ayırdım biraz tek başına tuttum, sonra acaba düzelecek mi ümidiyle dişinin yanına kattım. Her seferinde başta iyi duruyor, 1 gün geçmiyor ki başlıyor yine dişiye zarar vermeye. Dişinin kafasından epey tüy yoldu.
Diğer kafeste sıkıntı yok çok şükür. Onlar rahat. 3 dişiden bazen 3, bazen 2 yumurta alıyorum. yumurtayı aksatan da genelde erkekle başbaşa kalan dişi oluyor. çünkü dediğim gibi dişi sürekli kafesin içinde kaçacak yer arıyor, erkek her fırsatta zarar veriyordu.

vee en nihayetinde bugün kalıcı çözüm buldum...
güzelim erkek bıldırcını kestim. sanırım o da kesileceğini anladı, hiç çırpınmadı, bir elimle tuttum diğer elimle Bismillah Allahu Ekber diyerek bıçağı kullandım.
güzelce derisini yüzdüm, temizledim, 1 saat kadar dinlendirdim ve şuanda ocakta pilavla beraber pişiyor. :)

umarım tadı güzel olur. başta yüreğim hiç el vermedi, merhamet duygum tavan yaptı, açıkcası biraz elim ve yüreğim titreyerek kestim ama kestikten sonra da rahatladım açıkcası.

Son durum böyle anlayacağınız. Umarım kalan 4'ü akıllı durur. Şubat'ın ortası gibi kuluçka makinemi bitirip bir hafta yumurta biriktirerek kuluçka makinesine koymayı düşünüyorum. Hayırlısı olur inşallah.
Mesajı Paylaş

Bıldırcınların bazıları çok hırçın olabiliyor. Aslında bu hırçınlıkları fazla erkeklik hormonu salgılaması ile de yakından alakalı. Size tavsiye edebileceğim bir iki yöntem var. Bir tanesi eğer civciv çıkarmak gibi bir niyetiniz yoksa hırçın erkeği yalnız bırakın yanında zarar vereceği başka hayvan olmazsa kimseye bir zararı da olamaz. Diğer seçenek ise eczanelerden B vitamin kompleksi bulup sularına vermek. B vitamininin özelliği sakinleştirmesidir. E vitamini kızıştırır B sakinleştirir.
Mesajı Paylaş
[IMG]http://i61.tinypic.com/2mpx3sw.png[/img]<br /><br />www.kuluckadunyasi.com

meseleyi kökten halletmişsin en mantıklısıda buydu sanki :) Mesajı Paylaş
Bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.