Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Makina Yapmak İstiyorum

Başlatan H.Aydın ONCEL, 10 Kasım 2014, 23:21:37

« önceki - sonraki »
- Isı farklarında değişiklik yok.
Termometrenin ısı göstergesi 37,5 C'a gelip ampulleri söndürdüğünde, diğer 2 adet digital ısı göstergesi 39 - 39,1 C'yi gösteriyor. Termometre ile diğer ısı göstergeleri arasında 1,5 drc. fark var.İşin garip tarafı, termomete 1,5 dk. sonra 37,3 C'ye düşerken, diğer 2 ısı ölçer 39 C'den aşağıya düşmüyor.( 2 ısı ölçer de kabin içi ısısını aynı gösterdiğine göre demek ki makinanın iç ısısı 39 drc. oluyor )
Bu neden kaynaklanır ? 4 adet 25 w'lık ampul yüksek mi geliyor ?
Teşekkür ederim. Mesajı Paylaş

Ali Bey, merhaba.İyi haftalar diliyorum.
Makina 30.05.2015 tarihinde 18:00'de çalışmaya başladı.
termostatın ısı göstergesi 37,5 C, diğer 2 dijital ısı ölçerin 39-39,1 C.
1,5 C'lık fark devam ediyor.Sabah 08:00'de nem oranının %55'e düştüğünü gördüm.Her iki kalorifer suluğuna su takviyesi yapınca nem %75-80'e fırladı.
( İçerde ki analog nem ölçer %79 , problu olan %85'i gösteriyor.)
Lambalardan birisini çıkaracağım ve tek suluğu doldurup teste devam edeceğim, bakalım sonuç ne olacak.
Teşekkürler.Saygılarımla. Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Ali Bey, merhaba.
Bugün saat 18:00 'de makinayı test amaçlı tekrar çalıştırmaya başladım.2 gün boyunca çalıştırıp ısı-nem testlerini sürdüreceğim.
Saat 18:00'den 22:00'ye kadar nem ancak %48'e çıktı.4 saatte bu oranda olması normal midir ? ( İlk çalıştırdığımda nem %44 idi )
- Üstadım, kuluçka makinasının olduğu odaya civalı termometre koydum.Civalı termometre odanın ısısını 25 C olarak gösteriyor.Kuluçka makinasının içersinde 2 adet problu dijital ısı-nem ölçer var.Bir tanesi iç ve dış ortam ısısını gösteriyor.Onun göstergesinde dış ortamın ısısı 25 C, iç ortamın ısısı 39-39,1 C arasında değişiyor.Diğer digital ısı ölçer de 39,2 C gösteriyor.
-Termostat 37,5 C'de ampulleri söndürdüğünde her iki ısı ölçerin ısı dereceleri 39,1 C'yi gösteriyor. İlk denememde 3 adet 25 w ampul ile çalıştırmıştım.O zaman termostat ile ısı ölçerler arasında 1 C fark vardı.4'ncü 25 w ampulü takınca ısı farkı 1,5 C'ye yükseldi.
- Termostat istikrarlı çalışıyor.37,3 C'de ampulleri açıyor.37,5 C'de kapatıyor ve ampuller kapandıktan sonra termostatın ısı göstergesi 1,5 dakika kadar 37,5 C'de sabit kalıyor.1,5 dk.'da 37,3 C'ye düşüyor ve 37,3 C'den 37,5 C'ye 10 sn'de yükseliyor.
- Üstadım, 4 adet 25 w ampul,70 lt. hacimli saklama kabına göre yüksek mi geliyor.Isının bu kadar kısa sürede yükselmesi normal midir ? ampulleri 4 adet 15 w veya 20 w olarak düşüreyim mi?
- Biliyorsunuz, nem için 2 adet kalorifer suluğu kullanıyorum.Bunların yüzeyler oldukça dar.Nemin düşük kalması bundan mı kaynaklanıyor ?
Teşekkür ederim.Saygılarımla.
suyun ısınıncaya kadar nemin düşük olması normaldir.nem sabitlendikten sonra bakmak lazım nem kaça kadar yükselecek ve orada kalacak bunlar önemli.

-70 lt için 25x4 lamba normal.Yalıtım önemli ama.Birde üst kapağın kapa birleşim yerlerini kapattın dimi.ısı ve nem kaybının en önemli nedeni çünkü.
-Kapların derinliğini azaltıp yanlarına birer daha aynı seviyede kap ayarlayın.dördünü bir doldurup nem seviyelerini kontrol edin. tabi 6-8 saat sonra.Daha sonra dahada arttırmak için içlerine sırayla sünger koyabilirsiniz.Bu suyun hava ile temas yüzeyini arttıracağı için nemi yükseltecektir. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

*Başarı azimle yapılan her işin sonucudur.

*El yapimi kuluçka makinası hakkında her şey.

www.kuluckadunyasi.com
aalsay_1980@windowslive.com

- Isı farklarında değişiklik yok.
Termometrenin ısı göstergesi 37,5 C'a gelip ampulleri söndürdüğünde, diğer 2 adet digital ısı göstergesi 39 - 39,1 C'yi gösteriyor. Termometre ile diğer ısı göstergeleri arasında 1,5 drc. fark var.İşin garip tarafı, termomete 1,5 dk. sonra 37,3 C'ye düşerken, diğer 2 ısı ölçer 39 C'den aşağıya düşmüyor.( 2 ısı ölçer de kabin içi ısısını aynı gösterdiğine göre demek ki makinanın iç ısısı 39 drc. oluyor )
Bu neden kaynaklanır ? 4 adet 25 w'lık ampul yüksek mi geliyor ?
Teşekkür ederim.
Isı ve nem ölçerler ısıtıcılardan uzak durmalıdır.ve test için aynı yerde olma sonuçları aynı ise farklı yerlere konup oralardaki değerler sabitlenmeye çalışılmalıdır.
ısı ölçerlerin ölçüm aralığı farklıdır. mesela bir ısı ölçer 5 sn de bir yenilerken diğeri 20 sn yenileyebilir.Durum ısı ve nem ölçerlerin kalitesi ile alakalı olabileceği gibi termostadın da kalitesi ile alakalı olabilir. Mesajı Paylaş
*Yay gibi eğri olup elde tutulmaktansa ok gibi doğru olup uzaklara atılmayı tercih ederim.

www.kuluckadunyasi.com

Ali Bey, merhaba.İyi haftalar diliyorum.
Makina 30.05.2015 tarihinde 18:00'de çalışmaya başladı.
termostatın ısı göstergesi 37,5 C, diğer 2 dijital ısı ölçerin 39-39,1 C.
1,5 C'lık fark devam ediyor.Sabah 08:00'de nem oranının %55'e düştüğünü gördüm.Her iki kalorifer suluğuna su takviyesi yapınca nem %75-80'e fırladı.
( İçerde ki analog nem ölçer %79 , problu olan %85'i gösteriyor.)
Lambalardan birisini çıkaracağım ve tek suluğu doldurup teste devam edeceğim, bakalım sonuç ne olacak.
Teşekkürler.Saygılarımla.
Nem sağlamak için sıcak su kullanılmaz geçici bir durum olur.Sabah 08:00'de nem oranının %55'e düştüğünü gördüm.demişsiniz. Bu bence denge seviyesi.Gelişim içinde ideal. Su kabına ilave yaparken soğuk yada kaynar değilde makinanın içindeki su sıcaklığına yakın olursa denge çabuk sağlanır.Sapmalar az olur. Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

- Üstad teşekkür ederim.
Makina halen çalışıyor.2 adet dijital ısı ölçer 39 C, termostat 37,5 C., 1,5 C fark sabitlendi.Termostatın göstergesi 1,5 C düşük gösteriyor.
Nem %75' de. ( Kabinin tavanında su damlası oluşmuyor.Ancak Saklama kabının her iki kelepçelenen tutma yerlerinden buhardan oluşan su damlaması var.)
- Deneme maalesef başarısızlıkla sonuçlandı.Isı ve nemi  kolayca başarabileceğini sanıyordum ancak yanılmışım.Temmuz-Ağustosta kuluçka olmayacağına göre bizim kuluçka makinası 2016 Yılına kaldı üstad.
Bu arada sizin ve Kuluçka Dünyası üyelerinin Mübarek Berat Kandilini kutluyorum.Hayırlara vesile olması dileklerimle. Mesajı Paylaş

- Üstad teşekkür ederim.
Makina halen çalışıyor.2 adet dijital ısı ölçer 39 C, termostat 37,5 C., 1,5 C fark sabitlendi.Termostatın göstergesi 1,5 C düşük gösteriyor.
Nem %75' de. ( Kabinin tavanında su damlası oluşmuyor.Ancak Saklama kabının her iki kelepçelenen tutma yerlerinden buhardan oluşan su damlaması var.)
- Deneme maalesef başarısızlıkla sonuçlandı.Isı ve nemi  kolayca başarabileceğini sanıyordum ancak yanılmışım.Temmuz-Ağustosta kuluçka olmayacağına göre bizim kuluçka makinası 2016 Yılına kaldı üstad.
Bu arada sizin ve Kuluçka Dünyası üyelerinin Mübarek Berat Kandilini kutluyorum.Hayırlara vesile olması dileklerimle.
Temmuz-Ağustosa çok dahada neden olmuyor onu anlamadım.Önemli olan ısı nem değil mi?Uygun koşullar sağlandıktan sonra her mevsimde kuluçka olur.Yeterki çıkanlara iyi koşullar sağlansın. Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

- Temmuz-Ağustos'ta yaz sıcaklarının yumurtalara olumsuz etki yapması nedeniyle çıkım oranlarının oldukça düştüğünü okumuştum, gerçekliğini bilmiyorum
- Nemi tutturamadım derken bu seferde nem %80'e çıktı.
- Kablarla oynayarak ( Hacim ve su miktarı ) %60-65 eşiğini yakalamaya çalışacağım.
- Isı ise gerçekten problem. Termostat 37,5 C'da iken diğer 2 dijital ısı ölçer 39 C'ı gösteriyor.Demek ki kabinin iç ısısı 39 C.Üstadım bu sorun nasıl çözülür? Sonuçta kabin içi ısısı termostatın gösterdiğinden 1,5 C daha yüksek
Ayrıca ampuller kapandığında termostatın ısısı 1,5 dk. içersinde 37,3 C'a düştüğü halde diğer ısı ölçerlerin ısıları düşmüyor.Onlarında aynı oranda düşmesi gerekmiyor mu. Bu fark problerın tepkime süresinden mi kaynaklanıyor.Çünkü termostat 37,3 C'den 37,5 C'ye 10 sn.'de çıkıyor.
Saygılarımla.
Mesajı Paylaş

-Ali Bey, merhaba.
Termostatın ısı ayarını 35,9 C'ye ayarladım.Set değeri 0,2. 35,9 C'de ampulleri açıyor.36,1 C'de kapatıyor. Bu sürede kabinin içinde ki problu 2 adet ısı ölçer en yüksek 37,7 C ve 37,6 C'yi gösteriyor.Termostatın ısı göstergesi 36 C'ye düştüğünde her iki ısı ölçer 37,5 C'ye düşüyor.
Bu ayar sanırım idealdir.
Nem halen problem her iki kalorifer suluğu tam dolu halde nem %70-80'den aşağıya düşmüyor.Benim makine ördek yumurtasına ayarlı hale geldi :))
Saygılarımla. Mesajı Paylaş

-Ali Bey, merhaba.
Termostatın ısı ayarını 35,9 C'ye ayarladım.Set değeri 0,2. 35,9 C'de ampulleri açıyor.36,1 C'de kapatıyor. Bu sürede kabinin içinde ki problu 2 adet ısı ölçer en yüksek 37,7 C ve 37,6 C'yi gösteriyor.Termostatın ısı göstergesi 36 C'ye düştüğünde her iki ısı ölçer 37,5 C'ye düşüyor.
Bu ayar sanırım idealdir.
Nem halen problem her iki kalorifer suluğu tam dolu halde nem %70-80'den aşağıya düşmüyor.Benim makine ördek yumurtasına ayarlı hale geldi :))
Saygılarımla.
Ben anlayamadım daha önce yükselmiyor demiştiniz.Şimdi 70-80 diyorsunuz.Normalde bu seviyelere ulaşmaması lazım.Eğer bu değerlerden eminseniz yani cihazlarınız düzgün ölçüm yapıyorsa ve sizin eksra bir müdahaleniz yoksa(kaynar su eklemek gibi) su kaplarının ağzını daralta bilirsiniz.
Ama dediğim gibi bu denli oynama olmaması lazım.Bende kullanıyorum datta benimkinin biri küçük iki gözlü saklama kabı diğeri 1 lt dondurma kabı. %65-70 nem alıyorum çıkım için.
Aslında en güzeli higrostat ama bu denli küçük bir makina için ekstra masrafa değer mi bilemem.
Tabi buradaki dış nem 45-65 arası. Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

- Ali Bey, merhaba.
Kaplara sıcak su eklemedim.Termostadı ayarlayınca ısı 37,5 C'a stabil oldu gibi.( Ben yine de 4.ncü bir ısı ölçerle tekrar test edeceğim. )İçeriye civalı termometre yerleştirdim.Civalı da ısıyı 36-37 C aralığında gösteriyor.
Suluklardan 1 tanesini dışarıya aldım.Nem yine de kabin içinde ki analog nem ölçerde %70, problu dijital ölçerde %77 bu seviyelerde.
Makinayı durdurdum.Kabın 1 tanesini 1/2 su doldurup tekrar deneyeceğim.
55 TL.'na nem kontrol cihazları var. ( Digital ) nemi kontrol altına alamazsam
cihaz almayı düşünüyorum.
Saygılarımla.
Mesajı Paylaş

- Ali Bey, merhaba.
Testlere devam ediyorum.Termostatı 25,9 C- 26,1 C'de aç-kapa olarak ayarladım.
Bu ısı aralığında problu diğer 2 ısı ölçer 37,5 -37,7 C 'ye çıkıyor.
Kalorifer suluğunun bir tanesini kabinden çıkardım.Kabinde kalan diğer suluğun yarısına kadar su doldurdum.( Sulukların resimlerini ekledim)Bu şekilde nem 60 C. - 65 C. aralığında geziniyor.
Sanırım ısı ve nemi ayarladım.Tek problem,kabinin içersine ayrıca civalı termometre koymuştum.( Duvar saatlerine yapıştırılan altı kalın kartonlu olanından ) Civalı termometre ile termostatın ısı ölçümü aynı.Termostat 36 C.'yi gösterdiğinde, civalı termometre de 36 C.'yi gösteriyor.
Kafam karıştı, problu dijital ısı ölçerlerin değerlerimi doğru ? termostat ile civalı termometrenin değeri mi ?
Emin olmak için bulunduğum ilçede kuluçka makinası olan arkadaşların makinasında termometre ve ısı ölçerlerin doğruluğunu teyit ettikten sonra yumurta yüklemesi yapacağım.
Saygılarmla. Mesajı Paylaş

- Ali Bey, merhaba.
Testlere devam ediyorum.Termostatı 25,9 C- 26,1 C'de aç-kapa olarak ayarladım.
Bu ısı aralığında problu diğer 2 ısı ölçer 37,5 -37,7 C 'ye çıkıyor.
Kalorifer suluğunun bir tanesini kabinden çıkardım.Kabinde kalan diğer suluğun yarısına kadar su doldurdum.( Sulukların resimlerini ekledim)Bu şekilde nem 60 C. - 65 C. aralığında geziniyor.
Sanırım ısı ve nemi ayarladım.Tek problem,kabinin içersine ayrıca civalı termometre koymuştum.( Duvar saatlerine yapıştırılan altı kalın kartonlu olanından ) Civalı termometre ile termostatın ısı ölçümü aynı.Termostat 36 C.'yi gösterdiğinde, civalı termometre de 36 C.'yi gösteriyor.
Kafam karıştı, problu dijital ısı ölçerlerin değerlerimi doğru ? termostat ile civalı termometrenin değeri mi ?
Emin olmak için bulunduğum ilçede kuluçka makinası olan arkadaşların makinasında termometre ve ısı ölçerlerin doğruluğunu teyit ettikten sonra yumurta yüklemesi yapacağım.
Saygılarmla.
Termostat 25-26 iken nasıl 37,5 ısı aldınız ??? Yoksa 36 mı diyecektiniz.Genel olarak civalı termometre doğru gösterir.Nemide %60 tek kapta sağlayabildi iseniz mükemmel olmuş.Eğer iki kabıda tam doldurup ağızlarını yarım yaparsanız da aynı değeri alırsınız diye düşünüyorum. Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

Ali Bey, merhaba.
Evet, haklısınız yanlış yazmışım.25,9 C- 26,1 değil / 35,9 C-36,1 C olacaktı.
Üstadım 2 kap da tam dolduğunda nem %80'e çıkıyor.
Tek kabı yarısına kadar doldurduğumda %60 civarında nem elde ediyorum.
Termostat  dahil elimde ki ısı-nem ölçerleri yarın profesyonel kuluçka makinası olan bir arkadaşımın makinasında test edeceğim ki hangisi doğru ısı ve nemi gösteriyor onu belirleyeceğim.

Ali Bey,
220 v.'la çalışan yeni bir termostat satın aldım.(Diğerinin arıza yapması ihtimaline karşı yedek olarak aldım) 1 haftaya kadar elimde olur.
Resmini ekliyorum.Makina da yeni aldığımı kullanacağım.
Aynı ürünün nem kontrolü yapanı da var.Ondan da bir tane almayı düşünüyorum.
Tabii ki nem kontrolü için tek başına yeterli olmaz bir de buhar makinası gerekir.
Dediğiniz gibi saklama kabı için de nem kontrol cihazı almak değer mi ? Bakalım nem kontrolünü çözemezsem almak elzem olacak gibi.
Saygılarımla.

Mesajı Paylaş

aydın bey aynı sorun bendede var makinam el yapımı
havaların ısınmasıyla olabilir yarın klımalı bir ortamda deneme baslayacagım
dijital termostat 37,7 deyken  2 adet dijital ısı ülçer güstergesi 39 güsteriyor nem de 55 60 dolaylarında şimdiye kadar basıma büyle birsey gelmedi aynı dijital saatleri kullanıyorum.dijital termostat 37,7 deyken ısı  ülçerler 100ile 102 fahrenaytta bıldırcın civcivi çıkardım.sorun bence havaların ısınması Mesajı Paylaş

Ahmet Bey, merhaba.
En zor bölümü dediğim otomatik çevirme sistemini yaptım.Kolay dediğim ısı ve nemde aminaye tabiriyle resmen çuvalladım.
Bütün dijital ısı-nem göstergelerim ( termostat dahil ) birbiriyle alakalı olmayan değerleri gösteriyor.
Hafta sonu bir arkadaşımın Cimuka Kuluçka Makinasında test edip termostatımın kalibresini yaptım ancak halen soru işaretleri var.
Bakalım yeni aldığım 220 v termostat bu hafta gelecek onunla tekrar deneyeceğim.Nem sorununu da nem kontrolörü ve nem nozülü almayı düşünüyorum. ( Plastik kaplarla yapamazdam )

- Ali Bey, merhaba.
Makinede nem konusunda halen problem yaşıyorum.Saklama kabının kısa yan kenarına sabitlediğim 2 adet kalorifer suluğunun 1 tanesini dışarıya çıkarmıştım. Diğerinin de 1/2'sine kadar su doldurduğumda nem oranı %70-75 arasında geziniyor.Bunun üzerine diğer kapta ki suyu tamamen boşalttım.Şu anda kabinin içersinde su yok.Isı azami 37,6 C'ye kadar çıkıyor. ( Termostat 37,3 C - 37,5 C'de aç-kapa yapıyor)Yaşadığım ilçede nem oranları bu günlerde %45-50 arasında.
Isınan hava genleşir ve nem oranı artar.Ancak ortamda su yokken nem ölçerlerimin bir tanesi %55, diğeri %60, 3.nem ölçerim de %67 gösteriyor.
( Havalandırma mı yetersiz geliyor diye, üst kapakta ki 2 adet pis hava çıkışının dışında çıkımda açmak üzere hazırladığım diğer 2 deliği de açtım.Kapakta ki 4 adet pis hava çıkış deliği açık çalıştığı halde bu değerleri alıyorum.)
- 12v.'lık 12 cm'lik pc.fanı devamlı çalışıyor.Acaba fan mı yetersiz geliyor.Fan ile kapak arasında 6 cm mesafe var.Tavana biraz daha yaklaştırsam faydası olur mu ?
Tecrübelerinize istinaden nem olayında sizce nerede hata yapıyorum ?

Ali Bey, merhaba.
Çevirme motorunun zorlanmaması ve kullanım ömrünü uzatmak için elimde bulunan 220v'luk 2 adet micro limit siviçleri motora ve zaman rölesine bağlamak istiyorum.Motorla zaman rölesinin bağlantılarını yapabildim, problemsiz çalışıyor.
Çizimini eklediğim zaman rölesi-motor ve limit siviç elektrik bağlantısı hakkında bilginiz var ise paylaşabilir misiniz ?

Teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Mesajı Paylaş

şeklinde olmalı Mesajı Paylaş

www.kuluckadunyasi.com

Ali Bey, teşekkür ederim.

Üstad, çevirme sisteminde motoru sert plastikten yaptığım yarım köprünün üzerine monte etmiştim.Motor muntazaman çalışıyor.Sağa-sola 45 drc'lik açıyı tamamlıyor.Ancak, motoru sabitlediğim yer yarım köprü malzeme de plastik olduğu için motor aşağı-yukarı salınım yapıyor.Bu şekilde içersinde ki plastik dişlileri sıyırma tehlikesi var.Aynı zamanda köprü üzerine monte edince motor üzerinde ki lambaya yaklaşıyor. ( Bu arada ampullerin çevirme sistemine fazla yaklaşmaması için tavsiyenize uyarak 10 adet 25 w'lık ampul ve bunlara uygun E27 adaptörlü G9 duyu satın aldım. )

Motoru doğruda plastik kabın uzun kenarına vida ve rondela ile sabitlesem   ( Plastik zemin zamanla vidaları gevşetir mi ?)  veya motoru plastik kabın dışına sabitlesem motorun ucunda ki dönen mili kabinin içine uzatsam olabilir mi ?

Teşekkür ederim.

Saygılarımla. Mesajı Paylaş

Ali Bey, merhaba.
Viyolleri yapıştırdığım sıcak silikonun aşırı ısıdan erimesi nedeniyle ( Termostata açma-kapama butonu bağlamıştım,bağlantıyı yanlış yapmışım.Isı 90 C'lere çıkmış viyoller bozuldu) viyoller dağılınca makinayı yeniden revizyondan geçirdim.
Mevcut çevirme sistemimin motoru sabitlediğim yarım köprüyü aşağı-yukarı salınım yapması nedeniyle söktüm.Kullandığım krank sistemi yerine resmini çizdiğim sistemi deneyeceğim.Motoru kabin dışına sabitlemeyi düşünüyorum.( Örnek resmi ekledim)
Ayrıca fanın çerçevesini kestim ve hızlı yapıştırıcı ile plastik boruya yapıştırdım.( Resimde görüldüğü gibi )
Üstadım 12 cm, 12v'luk tek fan 70 lt'lık saklama kabında yetersiz kalıyor gibi ( Yeterince hızlı dönmediği için ısı ve nemi homojen dağıtamıyor ) Dijital ısı ve nem göstergelerimi kabin dışına alıp denediğimde birbirlerine yakın değerler vermesine rağmen kabin içine aldığımda değerleri farklılaşıyor.
Aynı şekilde aralarında 10-15 cm mesafe olacak şekilde ilave bir adet daha 12v.- 12 cm'lik fan taksam olur mu?

Yapmayı düşündüğüm çevirme sistemi ve ilave fan için düşünceniz nedir ? Bu şekilde iyi mi olur yoksa yine krank sistemini mi uygulayayım ?

Teşekkür ederim.Saygılarımla.
Mesajı Paylaş

Ali Bey, tekrar merhaba.

Yukarıda bahsettiğim ve yapmaya çalışacağım çevirme sisteminin videosunu aşağıya ekledim.Basit ve yapımı kolay gibi görünüyor.

Çevirme sistrmi motorun biraz aşağısına monte edilmiş gibi görünüyor.Motor ile aynı hizada değil.İnceleyip görüşünüzü belirtirseniz memnun olurum.

Saygılarımla.

https://www.youtube.com/watch?v=vmMSoEFJ9mc
Mesajı Paylaş

- Otomatik çevirme sistemimi krank sisteminden conturn'un makinalarında uyguladığı sisteme çevirdim.( Resimlerini ekledim) Bu sistemle motoru kabin dışına monte ederek yerden de kazanmış olacağım.
-Kabinin ampullerini de G9 ampullerle değiştirdim.
-Üst kapağa ilave 1 adet daha 12v 12cm fan takacağım.Bir adet 12v 12cm fan ile sirkülasyon yetersiz gibi.
-Fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
-Kuluçka Dünyası Üyelerinin Mübarek Ramazan Bayramını kutlar, sağlık ve esenlik dolu günler dilerim. Mesajı Paylaş

- 70 lt.'lik plastik saklama kabından yaptığım 42 yımurta kapasiteli kuluçka makinamda değişiklikler yaptım.
- 2 cm'lik straforu plastiğin üzerine sıcak silikon ile yapıştırdım.Üst kapağa tek kat, dış yüzeylere 3 kat silikon yapıştırdım.
-Otomatik çevirme sistemini daha önce krank sistemine göre yapmıştım.Değiştirerek conturn sistemini uyguladım.( Montajı yapılmış olarak daha sonra resmini ekleyeceğim.) Mesajı Paylaş

-Diğer resimler Mesajı Paylaş

- Mesajı Paylaş

- Şu anda makine da 4 adet ısı-nem ölçer, 1 adet manuel nem ölçer ve 1 adet 25cm'lık cam termometre mevcut.0,1 hassasiyetli digital termostatın kalibresini cam termometreye göre yaptım.( Cam termometre süt üreticilerinin sütün ısısını ölçmek için kullandığı kaliteli bir termometre)
- termostat 4 adet 25w'lık ampulleri 37,4 C'de açıyor, 37,6 C'de kapatıyor.( ortalaması 37,5 C ) termostat ile digital termostat aynı ısıyı gösteriyor.Resimde görünen küçük siyah termometre ısı da 1-1,5 C, nemde %5 Rh. sapma yapıyor.
- Küçük bir çay bardağının yarısını, resimde görünen saklama kabının kısa kenarlarına sabitlediğim 2 adet kalorifer suluklarına eşit ölçüde paylaştırdım.Nem bu ölçü ile % 54-56 arasında geziniyor. Mesajı Paylaş

- Merhaba arkadaşlar.
70 lt.'lık saklama kabından yaptığım kuluçka makinamın otomatik çevirme sistemini revizyondan geçirmiştim.
-Sonunda tamamladım.Resimlerini ekledim.Conturn çevirme sistemini uyguladım.
Sadece motorun kabinin dışına montajı kaldı.( Vidalarla sabitleyip,sıcak silikon ile de sağlamlaştıracağım.)
- İlkbaharda bismillah deyip ilk yüklemeyi yaparım.
Mesajı Paylaş

- Diğer resim Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.