Haberler:

Türkiye'nin En Büyük Forum Sitesi

Google

Horoz tavuk ayrımı

Başlatan Hasan Dinc, 26 Temmuz 2014, 09:10:02

« önceki - sonraki »
Arkadaşlar kusura bakmayın bu konuda acemiliğime verin. 2,5 aylık sussex civcivlerde horoz tavuk ayrımını bir türlü yapamıyorum. Aceba siz nasıl yapıyorsunuz.  Mesajı Paylaş

• Gösterim 22,696 
  • Sussex
  • 11 Yanıtlar

Kendi civcivlerimden anldığım kadarıyla ve tecrübeli tavuk besleyenenlerin söylediklerine göre birkaç madde yazıcam doğruluğu kesin değil ama yinede profesyonel iş yapmadığımız için 1 kaç hata birşey değiştirmez.
-diğerlerine göre iri
-bacakları kalın
-daha uzun
-sık sık kanat çırpan
-eline alıp hafif bastırdığında kalın ses çıkaran
-kuyruğu uzun ve aşağı doğru olan
-dövüşmeye daha meraklı olan

bu kriterlere uyanlar genelde horoz oluyor tabi kesin bi ihtimal yok ama japonların çok sık yaptığı bir teknik var ben beceremiyorum  ;D
civcivi elinize alıyorsunuz hafif karın bölgesinden bastırınız (hafif yapın)anüs bölgesinden dışarı doğru dışkılarken ki olduğu gibi oynuyacak toplu iğne başı gibi büyüklükte birşey görürseniz horoz oluyordu galiba
  inşAllah anlatabilmişimdir saygılar. Mesajı Paylaş
05317644788

2.5 LS hayvanlarda hatta tüm balta ibik hayvanlarda horozların ibikleri bariz büyümüş ve kızarmısır.Eğer aynı kandan geliyorlarsa tavukların boyun yeleleri daha koyu olur. Mesajı Paylaş

Muhammed kardeşimin dediği gibi balta ibiklerde horoz kendini çok çabul belli ediyor Mesajı Paylaş
=Silver Laced Wyandotte=
=Silver Spangled Hamburg=
=White Belgian Bantam=
=Atak-s=
=Lohman Brown=
=Plymouth=
=Red Broiler=
=Rhode Island Red=
=Köy Tavuğu=

Siz tüm yarkalrın fotoğrafını net bir şekilde çekin bizde yardımcı olalım.  ;) Mesajı Paylaş
=Silver Laced Wyandotte=
=White Belgian Bantam=
=Atak-s=
=Lohman Brown=
=Plymouth=
=Red Broiler=
=Rhode Island Red=
=Köy Tavuğu=

Arkadaşlar fotoğrafları olabildiğince detaylı çekmeye çalıştım ama ancak bu kadar başarabildim. Bİr bakın bakalım bende öğrenmiş olayım bu arada. Mesajı Paylaş

Diğer birkaç fotoğraf daha. Mesajı Paylaş

Maşallah ilk fotoğraftaki oran süper sanırım sadece bir horoz var diğer fotoğraflar parça parça olduğu için aynı hayvan mı olduğunu bilemiyorum.ilk fotoğrafta tüm tavuklar çıkmış mı? Mesajı Paylaş
=Silver Laced Wyandotte=
=White Belgian Bantam=
=Atak-s=
=Lohman Brown=
=Plymouth=
=Red Broiler=
=Rhode Island Red=
=Köy Tavuğu=

Arkadaşlar fotoğraftakiler aynı civcivlerde olabilir. Siz bu fotolardan nasıl anladınız horozu tavuğu. Kısaca bana balık vermeyin tutmayı öğretin :D Mesajı Paylaş

Sussex ırkında ayrım zor yapılır fakat hemen hepsi tavuk bunların 2 tanesi şüpeli onunda birtanesinin arka kuyrukları kopmuş kuyruğu olmadığı için kesin yaklaşım yapamadım.Diğerininde önden resmi var yandan olmadığı için kuyruk yapısını göremedim,İbik kızarması ve büyüklüğünden ayırt edilir.

NOT : Bazı Sussex tavuklarında ibikleri ve sakalları kırmızılaşır ama kuyruk yapısından ayırt edilebilmektedir.
Mesajı Paylaş
[size=12pt]www.facebook.com / [color=red]Profesyonel Tavukçuluk...[/color][/size][color=green]Beslenilen Türler;[/color][color=blue]Light Brahma[/color]

Kuyruk  kopmadi zaten yoktu. Bende aceba bunlarmi horoz dedim. Mesajı Paylaş

Bende şu an  30-35 günlük susexler var horoz olanları çok belli  ibikleri pembe veya kırmızıya yakın vede daha uzun tavuklarınki ilk etapta sarı oluyor olgunlaşınca tavuklarında ibikleri kızarıyor ilk defa geçen yıl susex yetiştirdim 4-5 aylık olmalarına rağmen tavukmu horozmu çok  terettüt etmiştim ama o zamanki tavuklarımdan birisine 45 günlük iken verdiğim sarı ibikli civcivlerin hepsi tavuk çıktı. Mesajı Paylaş
Hükümdar köylünün yumurtasını alırsa, adamları bütün tavukları alır. (Sadi)

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kuluçkadünyası.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Kuluçkadünyası.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.